43 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 883 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Jaki sprzęt powinien się znaleźć w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym?

gabinet stomatologicznygabinet stomatologiczny
Gabinet stomatologiczny to jedno z tych miejsc, od których wymagamy bezwzględnej czystości i sterylności, a jego wystrój i wyposażenie powinny być odpowiednio zaplanowane i zaaranżowane. Najważniejszą kwestią jest oczywiście zachowanie wszystkich przepisów i wymogów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, zabezpieczeń przeciwpożarowych czy obostrzeń dotyczących warunków sanitarnohigienicznych.
 

Niezbędnymi elementami uposażenia gabinetu dentystycznego jest też specjalistyczny sprzęt stomatologiczny oraz odpowiednie akcesoria, które pozwalają lekarzowi na świadczenie usług na najwyższym poziomie, gdyż tylko w odpowiednio urządzonym gabinecie pacjent czuje się bezpiecznie i komfortowo, a lekarz specjalista może bez przeszkód wykonywać swój zawód.

Co powinno znaleźć się w każdym gabinecie stomatologicznym?

Wymagania sanepidu

W Polskich przepisach nie istnieją osobne zasady dotyczące tego, jak powinien być wyposażony gabinet stomatologiczny, gdyż wszystkie niezbędne przepisy dotyczą ogólnie obiektów, w których udzielane są usługi medyczne. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są bowiem takie same w każdym lokalu tego typu.

Zapisy z rozporządzenia, które obowiązuje od 2012 roku, dotyczą między innymi lokalizacji gabinetu — powinien być wyraźnie wyodrębniony i oddzielony osobnym, nieprzechodnim wejściem, używanym tylko do celów związanych z praktyką stomatologiczną. Kolejne zapisy dotyczą nowoczesnego i umożliwiającego komfortowe wykonywanie zawodu oświetlenia oraz tego, że podłoga i jej łączenie ze ścianami muszą umożliwiać ich dokładne i częste mycie, oraz dezynfekcję.

Niezbędnymi z punktu widzenia Sanepidu elementami wyposażenia gabinetu stomatologicznego elementami jest też umywalka z ciepłą i zimną wodą, dozownik z mydłem w płynie oraz osobny, ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowymi i pojemnik na zużyte ręczniki. Dodatkowo konieczny jest także zlew z baterią (jeśli gabinet nie posiada osobnego pomieszczenia do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użycia). Jeśli tego wymagają okoliczności, po uzyskaniu specjalnej zgody, taki gabinet może znajdować się zarówno na powierzchni, jak i poniżej otaczającego go terenu, czyli potocznie mówiąc, w piwnicy.

Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego - unit stomatologiczny

Chyba pierwszym skojarzeniem każdego człowieka z tematem akcesorium gabinetu stomatologicznego jest fotel, na którym siada pacjent podczas wykonywania zabiegów. W rzeczywistości jest on tylko jednym z elementów niezbędnego wyposażenia takiego gabinetu, gdyż dookoła niego znajduje się jeszcze szereg koniecznych przedmiotów i narzędzi, które w skrócie nazywamy unitem stomatologicznym. W jego skład wchodzą:
• fotel stomatologiczny
• stolik lekarza i stolik asysty
• sterownik nożny
• blok spluwaczki
• lampa zabiegowa
• blok zasilania
• konsola lekarza z urządzeniami.

Konsola zawiera turbinę, dmuchawkę wodno-powietrzną oraz mikrosilnik. To do niego mocuje się różnego rodzaju wiertła stomatologiczne, co umożliwia korzystanie z jednego źródła energii do wielu rodzajów narzędzi używanych podczas zabiegów.

Przy wyborze unitu stomatologicznego do swojego gabinetu należy oczywiście wziąć pod uwagę jego estetykę i wielkość, dopasowaną do osobistych preferencji i możliwości lokalu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by był on funkcjonalny – wygodny w użytkowaniu, ale także by pozwalał na dodawanie do niego kolejnych modułów i nowych elementów – to zapewni mu uniwersalność i pozwoli na cieszenie się jedną inwestycją przez długie lata. 

Sprawdź ofertę unitu stomatologicznego: https://meditrans.pl/oferta/unity-stomatologiczne/

Narzędzia stomatologiczne

Narzędzia stomatologiczne dzieli się na kilka podstawowych kategorii, w zależności od ich przeznaczenia, czyli celu i sposobu ich użytkowania.

Instrumenty diagnostyczne

Podstawowe akcesoria dentystyczne wykorzystywane są do oceny stanu jamy ustnej i diagnozowaniu konkretnych problemów, ubytków i schorzeń. Prawdziwym niezbędnikiem każdego stomatologa jest więc:

• Lusterko dentystyczne – czyli stałe lub wymienne zwierciadło umieszczone na wyprofilowanej rękojeści pod kątem 135 stopni. Lusterko może być wklęsłe lub płaskie, a jego średnica musi wynosić 18-20 mm. Przyrząd ten służy do oględzin przestrzeni zębowych, niedostępnych i trudno dostępnych w widzeniu bezpośrednim. By jeszcze ułatwić pracę stomatologowi, lusterko ustawione odpowiednio w stosunku do źródła światła i odbija je i może doskonale oświetlić przestrzeń jamy ustnej. Nowoczesne modele nierzadko mają wbudowaną małą lampkę ułatwiającą pracę.

• Zgłębnik dentystyczny twardy, nazywany też sondą lub zgłębnikiem stomatologicznym – to składające się z trzonu i ostrej końcówki narzędzie pozwala kontrolować lekarzowi twardość zębów i wypełnień, badać wrażliwość zębów na różne bodźce oraz kontrolować głębokość ubytków. Zagłębniki różnią się kształtem, grubością końcówki oraz stopniem jej nachylenia wobec rękojmi. Wyróżniamy np. zagłębniki sierpowe, rozwartokątne i prostokątne.

• Pęseta stomatologiczna, czyli inaczej szczypczyki – służy do przenoszenia ligniny, tamponów i wacików, a także do chwytania drobnych instrumentów stomatologicznych, jak na przykład wiertła, igły czy miazgociągi. Podobnie jak w przypadku zagłębników, wyróżnia się kilka rodzajów pęset w zależności od tego, jakiego rodzaju końcówki posiadają.

Narzędzia chirurgiczne

Narzędzia/instrumenty chirurgiczne wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są do przeprowadzania zabiegów i operacji w jamie ustnej pacjenta. Najczęściej wykonywanym zabiegiem tego typu jest ekstrakcja zęba, czyli jego wyrwanie i usunięcie z jamy ustnej.
Do wykonania tego zabiegu niezbędne są takie akcesoria jak na przykład dźwignie bagnetowe i korzeniowe, kleszcze do każdego rodzaju zębów (dolnych, górnych, trzonowych, przednich), a także igły i igłotrzymacze.

Narzędzia do izolowania zębów od wilgoci

Akcesoria tego typu służą do osuszania pola zabiegowego/operacyjnego wewnątrz jamy ustnej pacjenta. Do tej kategorii osprzętowania należą m.in. szczypczyki dentystyczne, które zostały opisane w poprzednim akapicie.

Narzędzia do opracowywania zębów

W tej kategorii znajdują się narzędzia stomatologiczne, które mają za zadanie umożliwienie lekarzowi opracowywanie tkanek twardych i miękkich zębów oraz odbudowywanie brakujących ścian zęba. Są to na przykład zintegrowane z konsolą wiertła stomatologiczne i wiertarka turbinowa oraz inne, dobierane w zależności do potrzeb zabiegu, pojedyncze narzędzia takie, jak na przykład różnego rodzaju pilniki.

Narzędzia implantologiczne

Narzędzia implantologiczne, jak nazwa wskazuje, służą do odbudowy uzębienia na implantach. Są to między innymi takie akcesoria jak periotomy, osteotomy implantologiczne czy dłutka implantologiczne.

Narzędzia do wypełniania ubytków i opracowywania wypełnień

Do opracowywania wypełnień stosuje się wszelkiego rodzaju nakładacze i upychadła stomatologiczne, które pozwalają na odpowiednie wypełnianie ubytków, opracowywanie ich i dopasowywanie ich kształtu do indywidualnych potrzeb zgryzu pacjenta. Kształty i rodzaje końcówek narzędzi tego typu są mocno z różnicowane tak, by mogły sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających stomatologów i ich klientów.

Aby gabinet stomatologiczny był wyposażony właściwie i kompletnie nie może w nim zabraknąć także materiałów do wypełnień, mas wyciskowychcementu stomatologicznegolekówznieczuleń czy materiałów wytrawiających, a także zapasu jałowych wacików, tamponów i ligniny.

Przy kompletowaniu sprzętu stomatologicznego do gabinetu niezwykle ważne jest korzystanie z usług najlepszych dystrybutorów i producentów oferujących produkty najwyższej jakości, a także świetnie wyposażonego sklepu z artykułami stomatologicznymi, w którym możemy liczyć na fachową i profesjonalną usługę.

Takim miejscem jest niewątpliwie internetowy sklep z akcesoriami, materiałami i narzędziami stomatologicznymi meditrans.pl

sprzęt stomatologiczny akcesoria stomatologiczne wyposażenie gabinetu stomatologicznego sprzęt stomatologiczny gdzie kupić

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 883 produktów w 209 kategoriach