41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 781 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Jak rozpoznać i leczyć płaskostopie u dziecka?

Jak rozpoznać i leczyć płaskostopie u dziecka? Jak rozpoznać i leczyć płaskostopie u dziecka?

Prawidłowa postawa ciała to podstawa do tego, by organizm dziecka rozwijał się prawidłowo. Wszelkie wady postawy rozwijające się w wieku dziecięcym, jeśli pozostaną nieleczone, mogą spowodować trwałe problemy ze zdrowiem.

Dlatego niezwykle ważne jest, by jak najszybciej zauważyć nieprawidłowości i podjąć odpowiednie leczenie. Wadami postawy u najmłodszych zajmuje się ortopeda dziecięcy.

Płaskostopie u dzieci – martwić się czy nie?

Prawidłowo zbudowana stopa jest częściowo wygięta w łuk – środkowa wewnętrzna część nie styka się z podłożem. Płaskostopie jest zniekształceniem stopy polegającym na obniżeniu jej sklepienia, wskutek czego staje się ona płaska. Cała stopa przylega do podłoża z powodu ułożenia kości w linii prostej. W większości przypadków płaskostopie dotyka dzieci.
Wada ta może powstawać między innymi na skutek dobrania nieodpowiedniego obuwia, nadmiernego przeciążanie stóp czy osłabienia mięśni i stawów w stopie. Do około 3-4 roku życia płaskostopie u dzieci jest naturalne i wiąże się ze słabymi jeszcze stawami, więzadłami i mięśniami, a także z obecnością poduszeczek tłuszczowych. Jeśli jednak ta deformacja stopy utrzymuje się w późniejszych latach, koniecznie trzeba ten stan skonsultować z lekarzem, jakim jest ortopeda dziecięcy. W Warszawie warto wybrać się do renomowanej kliniki.

Rozpoznanie i leczenie płaskostopia u dzieci

Aby mięśnie mogły rozwijać się prawidłowo , muszą stale pracować. Należy więc unikać zakładania ciasnych i twardych bucików, opinających śpioszków, narażania dziecka na długotrwałe stanie czy dopuszczenie do nadmiernej masy ciała. Rozpoznanie płaskostopia jest stosunkowo łatwe – można poznać to po odcisku stopy na mokrym piasku lub mokrej stopy na suchej powierzchni.

Ortopeda dziecięcy (w Warszawie najlepiej w dużej klinice) zbada dziecko i zaleci odpowiednie ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśni, stawów i więzadeł, a w konsekwencji prawidłowe podtrzymanie przez nie stopy i wykształcenie łuku. W sieci bez problemu można znaleźć przykładowe ćwiczenia korekcyjne, jednak specjalista dobierze indywidualny zestaw, uwzględniając wszystkie czynniki.

płaskostopie u dziecka leczenie płaskostopia u dziecka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 781 produktów w 204 kategoriach