44 100 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Etapy uzależnienia od alkoholu

Etapy uzależnienia od alkoholuEtapy uzależnienia od alkoholu
Uzależnienie jest chorobą, która swoje korzenie ma w psychice, objawia się również w symptomach fizycznych. Tak jest w przypadku alkoholizmu, który niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Alkoholizm to poważna choroba, którą możemy podzielić na cztery etapy. Taki podział może być bardzo przydatny dla osób z zewnątrz, jak i dla samego chorego. Dzięki temu, łatwiej jest nam zauważać postęp choroby i zareagować w odpowiednim momencie – najlepiej już przy pierwszym etapie.
 

Faza prealkoholowa

Faza pierwsza uzależnienia jest nazywana prealkoholową. To początkowe stadium choroby, z którego jednak możemy się jeszcze stosunkowo łatwo uratować. W tej fazie wstępnej, zaczynamy zauważać, że alkohol poprawia humor, rozluźnia nas i umożliwia dobrą zabawę. Podświadomie lub świadomie zaczynamy szukać okazji do wypicia, często uczestniczymy w imprezach i spotkaniach na mieście.

Fazy uzależnienia od alkoholu

Aplikacja Helping Hand wspiera terapię osób z uzależnieniami

Faza ostrzegawcza

To druga faza, w której zaczynają pojawiać się ostrzegawcze symptomy tego, że coś się dzieje. Pierwszym, wyraźnym jest pojawienie się luk w pamięci po wypiciu alkoholu. Osoba uzależniona zaczyna pić częściej i więcej, aby doprowadzić się do stanu euforii. Pojawiają się u niej problemy z samokontrolą – nie potrafi odmówić alkoholu, zaczyna też pić w samotności, a nawet ukrywać ten fakt przed bliskimi. Pojawiają się pierwsze wyrzuty sumienia.

Faza krytyczna

Chory wpada w ciągi alkoholowe, a picie staje się dla niego priorytetem. Alkoholik zaczyna zaniedbywać obowiązki zawodowe, spóźnia się do pracy, jest w złym humorze, często związanym z kacem. Pije dużo, przestaje dbać o zobowiązania rodzinne i towarzyskie. Traci kontrolę nad swoim życiem, liczne próby poprawy nie przynoszą rezultatów, co tylko wpędza chorego w kolejne ciągi.

Faza chroniczna

To najpoważniejszy etap choroby. Alkoholik nie dba już o swój wygląd, ani otoczenie – jedynym priorytetem jest napicie się. Już niewielka ilość alkoholu wprowadza go w stan odurzenia. Chory zaczyna cierpieć na wiele poważnych schorzeń, do których zaliczają się: niedowład, problemy z pracą serca czy martwica wątroby. Osoba w tej fazie nie stroni również od innych środków odurzających, niekoniecznie przeznaczonych do spożycia (na przykład denaturat). Na tym etapie bardzo trudno jest choremu wyjść z uzależnienia, choć nie jest to niemożliwe.

Tylko intensywna terapia jest w stanie pomóc osobom uzależnionym od alkoholu osiągnąć abstynencję. Dla chorych możliwe jest wzięcie udziału w terapii w ośrodkach odwykowych lub skorzystanie z aplikacji mobilnej na telefon dla uzależnionych.

uzależnienie od alkoholu alkoholizm leczenie alkoholizm fazy alkoholizm terapia

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 100 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach