44 283 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 889 produktów w 209 kategoriach

Dlaczego zamgławiacz do dezynfekcji pomieszczeń?

Dlaczego zamgławiacz do dezynfekcji pomieszczeń?Dlaczego zamgławiacz do dezynfekcji pomieszczeń?
W czasach epidemii koronawirusa często mówi i pisze się o dezynfekcji. Przypomnijmy więc, że dezynfekcja to inaczej odkażanie przedmiotów i powierzchni użytkowych w celu niszczenia drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Dezynfekcja może być termiczna, chemiczna albo łączona, skuteczna metoda chemiczno-termiczna.
 
 

To, czy dezynfekcja będzie skuteczna, zależy od czasu działania i stężenia preparatu, ale także od temperatury i wilgotności. W praktyce trudno uzyskać idealne warunki do dezynfekcji, dlatego w takiej sytuacji przydają się urządzenia do zamgławiania pomieszczeń, które wykorzystują substancję aktywną – nadtlenek wodoru.

Zamgławiacz to właśnie takie urządzenie.

Czym jest zamgławiacz i jak działa?

Zamgławiacze, zwane też fumigatorami, to urządzenia do zamgławiania. Za pomocą suchej mgły o mikroskopijnych cząsteczkach dezynfekują powierzchnie i pomieszczenia, rozpylając w nich odpowiedni preparat. Ponieważ w fumigatorach używa się zarówno środków bakteriobójczych, jak i wirusobójczych, grzybobójczych czy sporobójczych, urządzenia skutecznie usuwają niemal każdy patogen.

Fumigatory do wielkich i małych powierzchni

Można kupić zamgławiacze o różnym przeznaczeniu i parametrach, jednak najważniejsze są dwa typy: fumigatory przeznaczone do wielkich sal i generatory suchej mgły stosowane w urzędach, salach operacyjnych czy gabinetach.

Do dezynfekcji wielkich powierzchni świetnie nadaje się ręczny zamgławiacz spalinowy POLARIS. Jego zasięg to nawet 80-100 metrów. Jest wydajny i daje długotrwały efekt. Ponieważ ma silnik spalinowy, można go używać bezprzewodowo i daje natychmiastowy rozruch. Podwójny zbiornik na substancję czynną mieści niemal 16 litrów płynu, co jest bardzo wygodne.

Urządzenie jest obsługiwane przez jednego operatora ubranego w strój ochronny, który zakłada na plecy zbiornik na substancję czynną.

Sprawdzone urządzenia tego typu zakupić można w https://egerton.pl/pl/p/Zamglawiacz-do-dezynfekcji-pomieszczen/56

Bezobsługowy fumigator

Istnieją również na rynku zamgławiacze niewymagające obsługi. Jednym z nich jest automatyczny fumigator typu JETBIO, który prócz tego, że jest bezobsługowy, to jeszcze ma zwiększony zbiornik na substancję czynną. Obsługa jest bardzo prosta, wystarczy zaprogramować czas zamgławiania i zostawić urządzenie w pustym pomieszczeniu. Aby równomiernie rozpylić suchą mgłę, należy ustawić obroty o 360 stopni.

Zamgławianie małych pomieszczeń

Aby zdezynfekować gabinet, salę zabiegową, operacyjną czy pomieszczenia codziennego użytku,

można zastosować lekki fumigator ręczny DRAGON. Jest on często stosowany doraźnie, kiedy natychmiast trzeba zdezynfekować pomieszczenie. Operator rozpyla szybko suchą mgłę, która dociera do każdego zakamarka.

Drugą propozycją jest automatyczny programowalny generator ECOSPARY. Po wpisaniu wymiarów pomieszczenia urządzenie samo dobierze czas procesu. Jest przenośny, niewielki, można go postawić w dowolnym miejscu. Dodatkową zaletą jest dedykowany zbiornik, który przełącza się szybkozłączką. Nie musimy kupować specjalnych wkładów, wystarczy napełnić go dowolnym środkiem biobójczym o odpowiednim stężeniu.

Jak zamgławiać?

Zanim uruchomimy urządzenia do fumigowania, należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Zamgławiamy powierzchnię czystą po uprzednim umyciu wodą i środkami czystości. W pomieszczeniu pozostaje tylko operator urządzenia (o ile jest potrzebny) w stroju ochronnym. Ile powinien trwać taki proces? To zależy od stężenia preparatu oraz kubatury pomieszczenia, ale nie krócej niż 30 minut. Substancja czynna po tym, jak osiądzie na powierzchni, powinna mieć czas na dezaktywację drobnoustrojów. Po fumigacji dobrze jest wywietrzyć pomieszczenie, zwłaszcza jeśli będzie ono używane bezpośrednio po tym procesie.

Jaki płyn?

Rynek oferuje szeroki wybór płynów do zamgławiaczy. DEZOFAST to środek bezaldehydowy, co oznacza, że nie zawiera substancji drażniących, więc można go stosować w różnych rodzajach pomieszczeń i powierzchni: idealnie nadaje się do użycia w szpitalach, placówkach opieki długoterminowej, szkołach, restauracjach, zakładach produkujących żywność czy instytucjach użytku publicznego.

Ten płyn usuwa nie tylko bakterie, takie jak Clostridium difficile, ale także drożdże, grzyby, wirusy otoczkowe i bezotoczkowe. W przypadku zagrożenia epidemiologicznego jest bardzo skuteczny, co potwierdzają badania naukowe.

Koszty zamgławiaczy

Ręczne zamgławiacze można kupić już od 3 tysięcy złotych, fumigatory spalinowe do wielkich powierzchni – od 5-6 tysięcy, zaś koszt bardziej zaawansowanych modeli z opcją programowania to około 15-17 tysięcy złotych. Podczas zakupu urządzenia ważne jest to, by sugerować się nie tylko ceną, ale także zasięgnąć opinii specjalistów i skorzystać z doświadczenia firm zajmujących się profesjonalnie takim sprzętem.

dezynfekcja dezynfekcja chemiczno-termiczna zamgławiacz dezynfekcja zamgławiaczem fumigator

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 283 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 889 produktów w 209 kategoriach