44 000 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 882 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Co podawać dziecku, aby miało zdrowe zęby i kości?

Co podawać dziecku, aby miało zdrowe zęby i kości?Co podawać dziecku, aby miało zdrowe zęby i kości?
Aby w dorosłym wieku mieć zdrowe zęby i kości należy zadbać o nie już w okresie dziecięcym. Niezbędne są wizyty u stomatologa i codzienna higiena jamy ustnej, jednak równie ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza odpowiednich składników odżywczych. Jakie produkty warto podawać maluchom, a czego unikać?
 

 

Produkty, których nie może zabraknąć w diecie dziecka

Podstawą zdrowych zębów i kości jest odpowiednie żywienie. Dieta malucha powinna być oparta między innymi na przetworach mlecznych o zawartości wapnia, który jest podstawowym budulcem zębów i kości. Warto wprowadzić do jadłospisu jogurty, maślanki, kefir i żółty ser.

Należy pamiętać, że do prawidłowego przyswajania tego składnika mineralnego konieczna jest odpowiednia ilość witaminy D, która jest kluczowa dla zachowania mocnych zębów i kości. Jej najlepszym źródłem są promienie słoneczne, jednak szczególnie w okresie jesienno-zimowym ich brakuje. Witamina D zawarta jest między innymi w tłustych rybach morskich, na przykład makreli, tuńczyku, dorszu i łososiu. Często zdarza się, że dziecko niechętnie je ryby, dlatego warto na co dzień suplementować witaminę D.

Co jeszcze powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka? Przede wszystkim zielone warzywa, takie jak brokuły, stanowiące dobre źródło wapnia, truskawki odpowiadające między innymi za mineralizację zębów, surowa marchewka, wspomagająca walkę z kamieniem nazębnym oraz cytrusy z zawartością witaminy C, na przykład grejpfruty i kiwi. Ważne jest również dostarczanie organizmowi pokarmów z magnezem, który jest niezbędny do wytwarzania aktywnej formy witaminy D. Jej źródłem są między innymi nasiona roślin strączkowych, orzechy, kasza gryczana, brązowy ryż oraz pieczywo z pełnego przemiału. Ponadto w diecie malucha nie może zabraknąć kaszy gryczanej i mięsa, które są źródłem cynku budującego tkankę kostną.

Wrogowie zdrowych zębów

Określone grupy produktów mogą sprzyjać powstawaniu próchnicy, między innymi słone przekąski i słodycze – batoniki, czekolada, ciastka, lizaki, landrynki są jednymi z przyczyn namnażania się bakterii próchnicotwórczych. Równie niekorzystne są słodkie napoje gazowane i soki owocowe z dużą zawartością cukru. Szkodliwe dla zębów mogą być także chrupki kukurydziane, tak uwielbiane przez dzieci. Przylegają do płytki nazębnej tworząc idealne warunki dla bakterii.

Warto pamiętać, że zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę, dlatego warto zadbać o profilaktykę sprowadzającą się do zdrowej diety, regularnego mycia zębów oraz kontroli stanu zębów u stomatologa. Należy również przyzwyczajać dziecko do codziennej aktywności fizycznej, ponieważ siedzący tryb życia może doprowadzić do osteoporozy i zaniku kości.

dieta dzieci dzieci witamina d jak dbac o zeby dzieci

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 000 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 882 produktów w 209 kategoriach