43 632 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Chłoniak – jakie są objawy tego nowotworu?

Chłoniak – jakie są objawy tego nowotworu?Chłoniak – jakie są objawy tego nowotworu?
Chłoniak to rodzaj nowotworu złośliwego pochodzący z układu limfatycznego, a dokładniej z białych krwinek, czyli limfocytów. Jakie są rodzaje i objawy chłoniaków?
 

Chłoniak – jak powstaje nowotwór?

Układ limfatyczny składa się z węzłów chłonnych i naczyń odpowiadających za transport płynu limfatycznego w organizmie. Płyn ten zawiera m.in. białe krwinki, które zwalczają objawy infekcji. Węzły chłonne działają z kolei jak filtry, które wykrywają i niszczą bakterie oraz wirusy, a limfocyty umożliwiają produkcję przeciwciał i zwalczanie ciał obcych.

Chłoniaki to choroby, które powstają wskutek nowotworowych zmian limfocytów. U osób cierpiących na chłoniaki dochodzi do nieprawidłowego rozrostu komórek układu chłonnego.

W przypadku np. chłoniaków nieziarniczych, nieprawidłowe limfocyty nie przestają się dzielić i ulegają niekontrolowanemu rozrostowi. Nadmiar nieprawidłowych komórek powoduje powstanie guza.  Choć zazwyczaj proces namnażania komórek przebiega w węzłach chłonnych, chłoniak nieziarniczy może powstać właściwie wszędzie – np. w jelicie cienkim, w żołądku, na skórze, migdałkach czy w tarczycy. Więcej o chłoniakach, ich diagnozowaniu i leczeniu dowiesz się na https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.

Chłoniak Burkitta

Chłoniak Burkitta stanowi około 7 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u dzieci. Po raz pierwszy został on opisany przez chirurga Denisa Burkitta w połowie lat 50. XX wieku. Rozwój chłoniaka Burkitta jest bardzo szybki i dynamiczny. Wśród objawów tej choroby są przede wszystkim bóle brzucha i zaburzenia w łaknieniu, a także biegunki, nudności, wymioty, zaparcia i brak apetytu.

Gdy chłoniak Burkitta umiejscowiony jest w śródpiersiu, chory może odczuwać napady duszności i kaszlu. Gdy zlokalizowany jest w okolicy migdałków, pacjenci mogą głośno chrapać podczas snu, mieć trudności w oddychaniu i przełykaniu pokarmu. W przypadku zaatakowania węzłów chłonnych chłoniak Burkitta powoduje zniekształcenie obwodu szyi. Gdy zaś umiejscowiony jest w jamie ustnej, może wywołać  patologiczne zmiany w strukturze uzębienia.

Chłoniak Hodgkina

Chłoniaki Hodgkina inaczej nazywane są ziarnicą złośliwą. Jednym z najbardziej typowych objawów chłoniaka Hodgkina jest świąd skóry po spożyciu alkoholu lub ciepłym prysznicu. Innymi objawami są duszność powysiłkowa (gdy guz w śródpiersiu przekracza już rozmiary 7-10 cm) i przewlekły kaszel.

Chłoniak objawy

do objawów chłoniaków zalicza się powiększenie śledziony i wątroby, bóle kości, gorączkę lub stany podgorączkowe, nocną potliwość, kaszel i infekcje płuc oraz górnych dróg oddechowych, duszności, łatwe męczenie się, ogólne osłabienie, znaczną utratę masy ciała w krótkim czasie.

Wśród chłoniaków wyróżnia się ponad 70 typów. Nowotwór ten jest uleczalny, jednak metoda leczenia uzależniona jest od rodzaju choroby i stadium. Nie należy bagatelizować objawów, ponieważ im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.

chłoniak rodzaje chłoniaka chłoniak objawy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 632 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach