45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Levothyroxinum natricum + Liothyroninum natricum

Levothyroxinum natricum + Liothyroninum natricum odnajduje zastosowanie w pierwotnej i wtórnej niedoczynności tarczycy oraz przy leczeniu i profilaktyce nawracającego wola. Levothyroxinum natricum + Liothyroninum natricum jest lekiem zawierającym hormony tarczycy o działaniu takim samym jak naturalne hormony wytwarzane przez tarczycę. Hormony te wpływają na wzrost rozwój i metabolizm organizmu. Ponadto Levothyroxinum natricum + Liothyroninum natricum wykorzystywany jest do leczenia supresyjnego i substytucyjnego w nowotworze złośliwym tarczycy.

Przeciwwskazania:

Nie należy stosować Levothyroxinum natricum + Liothyroninum  natricum w następujących przypadkach: 

- Nadwrażliwości na sól sodową lewotyroksyny, sól sodową liotyroniny,

- W przypadku nie leczonych następujących chorób: niedoczynności kory nadnerczy, niedoczynności przysadki lub nadczynności tarczycy. 

Terapii Levothyroxinum natricum + Liothyroninum  natricum nie wolno rozpoczynać u pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego, ostrym zapaleniem mięśnia sercowego i ostrym zapaleniem trzustki. 

Podczas ciąży jest przeciwwskazane jednoczesne przyjmowanie lewotyroksyny/liotyroniny i tyreostatyku. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności 

Przed rozpoczęciem przyjmowania Levothyroxinum natricum + Liothyroninum  natricum należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć występowanie następujących chorób lub je leczyć: niewydolność wieńcowa, dusznica bolesna, miażdżyca tętnic, nadciśnienie, niewydolność przysadki mózgowej lub kory nadnerczy, autonomiczna czynność tarczycy. 

U pacjentów z niewydolnością wieńcową, niewydolnością serca lub zaburzeniami rytmu serca typu tachykardii należy unikać nawet niewielkiej nadczynności tarczycy wywołanej lekami. W takich przypadkach należy często kontrolować parametry hormonów tarczycy (zob. wskazówki dotyczące dawkowania). 

W przypadku wtórnej niedoczynności tarczycy należy przed rozpoczęciem terapii zastępczej wyjaśnić jej przyczynę i w razie potrzeby przy współistnieniu niewydolności kory nadnerczy rozpocząć odpowiednią terapię zastępczą. 

Przy podejrzeniu autonomicznej czynności tarczycy należy przeprowadzić test z TRH lub badanie scyntygraficzne z hamowaniem czynności tarczycy. 

W terapii za pomocą lewotyroksyny/liotyroniny u kobiet z niedoczynnością tarczycy w okresie pomenopauzalnym, które są narażone na zwiększone ryzyko osteoporozy, w celu uniknięcia wystąpienia przekraczających fizjologiczne wartości stężeń lewotyroksyny/liotyroniny należy ściśle kontrolować czynność tarczycy.

Lewotyroksyny/liotyroniny nie wolno stosować u pacjentów z nadczynnością tarczycy, z wyjątkiem terapii skojarzonej przy leczeniu nadczynności tarczycy tyreostatykami. 

W czasie prowadzonego indywidualnie dostosowanego leczenia lewotyroksyną/liotyroniną przy zmianie preparatu należy kontrolować oznaczenia laboratoryjne i kliniczną odpowiedź u pacjenta. W danym wypadku może okazać się potrzebne dopasowanie dawki. 

Pacjenci z rzadko występującą nietolerancją galaktozy, z niedoborem laktazy albo zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować Levothyroxinum natricum + Liothyroninum  natricum.

Działania niepożądane:

Jeśli Levothyroxinum natricum + Liothyroninum  natricum jest dawkowany zgodnie z zaleceniami oraz przeprowadzana jest kontrola parametrów klinicznych i chemicznych nie należy się spodziewać wystąpienia działań niepożądanych. 

Jeżeli w pojedynczych przypadkach dojdzie do nietolerowania stosowanej dawki lub przedawkowania, to mogą, szczególnie przy szybkim zwiększaniu dawki, pojawić się na początku leczenia objawy, które także występują w przebiegu nadczynności tarczycy, jak np. niemiarowość pracy serca (w tym migotanie przedsionków i skurcze dodatkowe) tachykardia, kołatanie serca, napady dusznicy bolesnej, bóle głowy, osłabienie i skurcze mięśni, uczucie gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, rzekomy guz mózgu, drżenie, wewnętrzny niepokój, bezsenność, nadmierne pocenie się, utrata masy ciała, biegunka. 

W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę dobową leku lub odstawić lek na kilka dni. 

Po ustąpieniu działań niepożądanych można kontynuować leczenie przy ostrożnym dawkowaniu leku. W przypadku nadwrażliwości na Levothyroxinum natricum lub Liothyroninum  natricum mogą wystąpić reakcje uczuleniowe. 

Opisywano przypadki obrzęku naczynioruchowego.


Powrót do listy

Produkty powiązane

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach