Poznaj 5 propozycji sprawdzonych tabletek na sen w żelkach, aby w pyszny i przyjemny sposób zapewnić sobie komfort snu!
Problemy ze snem to nie tylko kłopoty z zaśnięciem, ale i z utrzymaniem dobrej jakości snu. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Kiedy jest przerywany lub do zapadnięcia w sen potrzeba bardzo wielu godzin, organizm nie jest w stanie się zregenerować. Skutkuje to brakiem energii po przebudzeniu, złym samopoczuciem, a nawet silnym bólem głowy. Lekceważenie zaburzeń snu może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Z artykułu dowiesz się, jaki hormon jest odpowiedzialny za zdrowy i przyjemny sen, jak można poprawić jego stężenie w organizmie oraz jakie suplementy można stosować, aby poprawić komfort snu i swój nastrój.
Skąd się biorą problemy ze snem?
Problemy ze snem dotykają bardzo wielu osób bez względu na płeć i wiek. Można jednak stwierdzić, że najczęściej ta dolegliwość przytrafia się kobietom w okresie klimakterium, osobom pracującym na zmiany i osobom w podeszłym wieku. Do najczęstszych powodów zaburzeń snu można zaliczyć silne upały, zmiany stref czasowych, a także złe nawyki jak np. nieregularne pory snu, jedzenie ciężkostrawnych posiłków na krótko przed snem czy spędzanie wielu godzin przed monitorem komputera lub telewizora w godzinach wieczornych.
Niezmiernie częstą przyczyną bezsenności jest również stres, natręctwa myśli, depresja, stany lekowe i inne zaburzenia natury psychicznej.
Zażywanie niektórych leków także może prowadzić do zaburzeń snu. To samo tyczy się alkoholu. Jest on często stosowany jako „lek” na bezsenność. Jednak jego działanie może być zgoła odwrotne. Może pojawić się częste przechodzenie między fazami snu, wybudzenia z powodu bólów głowy, potrzeby oddawania moczu, odwodnienia i nadmiernego pocenia się.
Do innych przyczyn kłopotów ze snem zalicza się zaburzenie wydzielania melatoniny, która reguluje biologiczny zegar. Synteza melatoniny przypada na godziny nocne - między 24 a 3 nad ranem. Natomiast w ciągu dnia jej wydzielanie jest zablokowane. Po czterdziestym roku życia poziom wydzielania melatoniny zaczyna się obniżać, co skutkuje problemami ze snem.
Melatonina - co to za hormon?
Melatonina jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie. Hormon ten wytwarza szyszynka, która znajduje się w mózgu. Melatonina wytwarzana jest praktycznie wyłącznie w ciemności, ponieważ światło działa na nią hamująco. Melatonina jest pochodną tryptofanu - aminokwasu biorącego udział w syntezie białek i odpowiedzialnego za nastrój, samopoczucie i apetyt.
Melatonina odgrywa kluczową rolę w wewnętrznym zegarze biologicznym, a dodatkowo reguluje wiele różnych funkcji w organizmie, jak sen, apetyt, pracę hormonów i ciepłotę ciała. Gdy robi się ciemno, produkcja melatoniny zaczyna wzrastać, co wpływa na uczucie senności. Melatonina nie tylko ułatwia zasypianie, ale również wpływa na jakość snu. Badania wykazały, że odpowiedni poziom melatoniny w organizmie może pomóc w osiągnięciu głębokiego, regenerującego snu.
Stężenie melatoniny w ciągu dnia nie zmienia się i pozostaje stałe. Zmniejszeniu ulega jedynie ilość melatoniny wytwarzana w ciągu nocy, która niestety maleje wraz z wiekiem. Dlatego osoby starsze o wiele częściej doświadczają problemów z zasypianiem i mają mniejsze zapotrzebowanie na ilość snu niż np.dzieci i młodzież.
Zaburzenia produkcji melatoniny w organizmie - objawy
Do najczęstszych objawów zaburzeń w produkcji melatoniny należą:
- • rozregulowanie rytmu snu i czuwania,
- • problemy z zasypianiem,
- • zmęczenie i senność w ciągu dnia,
- • rozkojarzenie,
- • zaburzenia koncentracji,
- • ból głowy,
- • drażliwość,
- • złe samopoczucie.
Na szczęście zaburzeniom produkcji melatoniny można zaradzić, prowadząc higieniczny tryb życia, wykonując regularną aktywność fizyczną, stosując zróżnicowaną dietę oraz przyjmując suplementy z melatoniną.
Jak można wspomóc działanie melatoniny w organizmie?
- • Ważne jest zachowanie rytmu dobowego. Warto kłaść się do łóżka codziennie mniej więcej o tej samej porze i przesypiać najlepiej ok. 8 godzin (tyle potrzebuje organizm na regenerację).
- • Do 2 godzin przed snem należy nie spożywać ciężkostrawnych potraw. Lepiej zastąpić je owocami, ciemnym pieczywem, jogurtem lub twarożkiem (te produkty zawierają tryptofan - aminokwas, który podnosi poziom serotoniny i melatoniny).
- • Przed snem warto ograniczyć lub całkiem zrezygnować ze źródeł niebieskiego światła (telefony, komputery), gdyż wpływa ono niekorzystnie na produkcję melatoniny.
- • Dobrym źródłem melatoniny są orzechy, pomidory, rzodkiewka, nasiona słonecznika, wiśnie, ryż, rodzynki, pietruszka, marchewka i jajka.
- • Można skorzystać z suplementów z melatoniną. Melatonina jest często używana jako naturalny środek wspomagający sen, zwłaszcza w przypadkach, gdy zmiana strefy czasowej (tzw. jet-lag) lub zmienność harmonogramu pracy (np. praca nocna) zakłócają naturalny rytm snu i czuwania. Suplementy z melatoniną mogą ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu. Suplementy z melatoniną dostępne są w wielu formach. Najczęściej stosuje się tabletki, kapsułki lub owocowe żelki. Pomimo że te preparaty dostępne są bez recepty, przed rozpoczęciem ich stosowania najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Tabletki na sen w żelkach - działanie
Suplementy diety na sen w formie owocowych żelek to najczęściej mieszanki ziołowe (melisa, kozłek lekarski, chmiel) z dodatkiem melatoniny wspomagające zasypianie, poprawiające jakość snu i zapobiegające problemom, takim jak częste nocne pobudki czy niewystarczająca regeneracja organizmu. Ponadto żelki na sen mają często działanie uspokajające, wyciszające i redukujące stres.
Przyjmowanie naturalnych tabletek na sen w żelkach jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych takich jak otępienie czy zaburzenia percepcji. Należy jednak pamiętać, że te preparaty mogą wchodzić w interakcje z lekami lub innymi suplementami. Dlatego wybierając suplement diety na sen, należy zawsze sprawdzać skład i wiarygodność producenta oraz skonsultować się z lekarzem.
Tabletki na sen w żelkach - dla kogo?
Tabletki na sen w formie żelek przeznaczone są przede wszystkim dla wszystkich osób, które nie chcą lub nie lubią połykać tabletek i kapsułek. Te suplementy przeznaczone są dla osób dorosłych i dzieci borykających się z problemami z zasypianiem i utrzymaniem snu. Należy pamiętać, że w przypadku dzieci przed zastosowaniem żelek na sen należy skonsultować się z pediatrą.
Z suplementów na sen skorzystać mogą również osoby często zmieniające strefy czasowe oraz te pracujące w trybie zmianowym. Również osoby żyjące w dużym stresie mogą sięgnąć po tabletki na sen. Te preparaty często zawierają składniki wspomagające wyciszenie i stan relaksu, co znacznie ułatwia zasypianie.
Ze stosowania tabletek na sen w formie żelek zrezygnować powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią, chorzy na schorzenia wątroby oraz osoby uczulone na melatoninę lub inne składniki suplementu.
Przed rozpoczęciem zażywania suplementów na sen w żelkach należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do każdego preparatu. Warto również pamiętać, że po spożyciu suplementu na sen nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.
Jakie efekty przynosi stosowanie tabletek na sen w żelkach?
Stosowanie suplementów na sen w żelkach przede wszystkim ułatwia zasypianie i skraca czas potrzebny do zaśnięcia oraz znacznie poprawia jakość snu. Redukuje częste przebudzanie się w nocy i zapewnia odpowiednią regenerację dla organizmu. Dzięki temu po przebudzeniu ma się więcej energii i pozytywnego nastawiania do nadchodzącego dnia, co z kolei przekłada się na lepszą koncentrację i wydajność intelektualną/fizyczną.
Ponadto dzięki zawartości melatoniny w żelkach na sen poprawie ulega naturalny cykl snu i czuwania, co znacznie redukuje zaburzenia związane ze snem. Natomiast zawarte w tych preparatach ekstrakty roślinne jak lawenda, melisa czy chmiel dzięki swoim właściwościom relaksacyjnym i wyciszającym mogą zlikwidować problem bezsenności.
Owocowo-warzywny smak żelek zapewnia przyjemne doznania smakowe. Ich żucie jest o wiele weselsze niż łykanie niesmacznych tabletek lub kapsułek. Dodatek soków owocowo-warzywnych wpływa również na apetyczny zapach preparatu.
Warto pamiętać, że skuteczność tabletek na sen w żelkach może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Niektórzy mogą doświadczyć natychmiastowej poprawy jakości snu, podczas gdy inni mogą potrzebować więcej czasu, aby odczuć działanie suplementu.
Kluczowe składniki tabletek na sen w żelkach
Skład tabletek na sen w żelkach może się różnić w zależności od producenta i konkretnego produktu. Niemniej wiele tego rodzaju suplementów zawiera składniki o potwierdzonej skuteczności wspomagającej zasypianie i poprawiającej jakość snu. Są to:
- Melatonina - jej głównym zadaniem jest regulacja rytmu dobowego. Melatonina jest produkowana w szyszynce znajdującej się w mózgu. Ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.
- Soki owocowe i warzywne - nadają żelkom odpowiedniego smaku i dostarczają do organizmu witaminy i minerały
- Ashwagandha - zmniejsza poziom stresu i poprawia jakość snu.
- Witamina B6 - stymuluje produkcję melatoniny.
- Kwas foliowy (witamina B9) - pomaga w regulacji snu poprzez wpływ na poziom serotoniny.
- Wyciągi roślinne - ekstrakty roślinne jak melisa, chmiel czy lawenda wykazują działanie uspakajające, wyciszające i nasenne.
- L-teanina - aminokwas występujący w herbacie, który może wspomagać relaks i poprawiać jakość snu.
Zalety
Stosowanie żelków na sen wpływa korzystnie na trudności z zasypianiem i redukuje problemy związane z jakością snu. Do innych zalet przyjmowania tych preparatów należy:
- Skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia.
- Regulacja rytmu snu i czuwania.
- Zapobieganie bezsenności.
- Redukcja stresu.
- Wyciszenie i uspokojenie.
- Łatwość stosowania.
- Przyjemny smak i zapach.
- Przeznaczone też dla dzieci.
Wady
Stosowanie tabletek na sen w żelkach niesie za sobą także kilka wad:
- Możliwość wystąpienia skutków ubocznych.
- Nieprawidłowe dawkowanie.
- Interakcje z lekami.
- Brak oczekiwanego działania.
Należy pamiętać, że suplementy na sen powinny być stosowane z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta. Rozpoczęcie ich przyjmowania powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza w przypadku dzieci lub stosowania medykamentów.
Jak stosować tabletki na sen w żelkach?
Żelki na sen przyjmowane są doustnie. Częstotliwość ich stosowania uzależniona jest od zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu lub wytycznych lekarza.
Tabletki na sen w żelkach najczęściej należy przyjąć ok. 30 minut-do 1 godziny przed snem.
Podczas stosowania suplementów na sen w żelkach bardzo ważne jest obserwowanie swojego ciała i reakcji na dany preparat. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy przerwać stosowanie tabletek i skonsultować się z lekarzem. Należy udać się do specjalisty również w przypadku przyjmowania leków lub innych suplementów, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia szkodliwych interakcji.
Na co zwrócić uwagę, wybierając tabletki na sen w żelkach?
Wybierając odpowiedni suplement na sen w żelkach, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:
Skład: Sprawdź skład konkretnego suplementu i zwróć uwagę na zawartość głównych składników, takich jak melatonina czy ekstrakty roślinne, a także na dodatkowe składniki, jak witaminy czy zioła, które również wpływają na poprawę jakości snu. Upewnij się, że wszystkie składniki są dla Ciebie odpowiednie i bezpieczne. Unikaj produktów, które zawierają niepotrzebne dodatki, sztuczne barwniki, konserwanty czy substancje słodzące. Im bardziej naturalny skład żelek, tym lepiej.
Dawkowanie: Przestrzegaj zalecanej dziennej dawki i sposobu przyjmowania danego preparatu.
Jakość produktu: Wybieraj produkty od renomowanych producentów, a także zapoznaj się z opiniami innych użytkowników, aby ocenić faktyczne działanie danego suplementu.
Bezpieczeństwo stosowania: W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków lub innych suplementów skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów na sen w żelkach. Należy udać się do pediatry przed podaniem żelek dzieciom.
Certyfikaty i badania: Sprawdź, czy suplement został poddany badaniom klinicznym i czy posiada certyfikaty jakości. To świadczy o jego skuteczności i bezpieczeństwie stosowania.
Smak: Żelki na sen dostępne są w bardzo wielu smakach. Wybierz takie suplementy, których smak najbardziej Ci odpowiada.
Poznaj 5 najlepszych tabletek na sen w żelkach w 2024 roku
Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.