0

Najlepsze świece sojowe rekomendowanych marek w 2024 roku!

Poznaj 5 propozycji świec sojowych i zapewnij sobie przytulny klimat w bezpiecznej atmosferze!

Palenie świec w domu to wyciszający i relaksujący rytuał, który wprowadza klimat przytulności i niepowtarzalnej atmosfery. Posiłek przy blasku świec potęguje doznania smakowe i tworzy wyjątkowo urokliwy i intymny nastrój. A odprężająca kąpiel w otoczeniu rzucających ciepły blask świeczek może stanowić przyjemne zwieńczenie ciężkiego dnia. Ponadto świece mogą być wyszukanymi elementami dekoracyjnymi. Umieszczone w pięknych i eleganckich pojemnikach nadają pomieszczeniu oryginalnego i ciepłego wystroju. W dodatku mogą pachnąć niczym najbardziej luksusowe perfumy. Jeżeli lubisz otaczać się migoczącymi płomykami świec, zapoznaj się z poniższym artykułem, z którego dowiesz się, dlaczego świece sojowe to najlepszy wybór.

Świece parafinowe - dlaczego są szkodliwe

W dalszym ciągu do najczęściej używanych świec należą te wykonane z parafiny. Parafina powstaje w procesie destylacji ropy naftowej, a jej pozyskiwanie jest stosunkowo tanie - z tego względu stosuje się ją często w przemyśle kosmetycznym oraz w produkcji świec. Faktem jest, iż spalanie parafiny powoduje wydzielanie wielu toksycznych związków, chociażby takich jak toluen i benzen, których wdychanie jest szkodliwe dla zdrowia.

Wiele osób już podczas jednorazowego zapalenia świeczek skarży się na kaszel czy ból głowy. Dzieje się tak, ponieważ związki chemiczne wydzielające się podczas spalania parafiny mają silne działanie alergiczne, które może się objawiać podrażnieniem oczu czy świądem skóry. Jednak najbardziej szkodliwą substancją uwalniającą się w trakcie spalania parafiny jest rakotwórczy benzen, a jego toksyczne działanie szczególnie odczuwają małe dzieci i zwierzęta.

Do innych szkodliwych skutków palenia świec parafinowych zalicza się ryzyko wystąpienia astmy i innych chorób układu oddechowego. Substancja odpowiedzialna za ciepły, żółty płomień to toluen, który w dużym stopniu zagraża układowi rozrodczemu, nerwowemu i immunologicznemu.

Osoby regularnie palące świece parafinowe muszą się liczyć z ich negatywnym wpływem na zdrowie i samopoczucie. Sytuacja oczywiście wygląda nieco inaczej w przypadku sporadycznego używania świeczek, szczególnie w pomieszczeniach z bardzo dobrą wentylacją. Jednak najlepiej przed zakupem dobrze jest się zastanowić, jakie świeczki wybierzemy do naszego domu.

Czy tylko parafina jest szkodliwym składnikiem świeczek?

Parafina niestety nie jest jedynym szkodliwym dla zdrowia składnikiem świeczek. Ani bowiem dodatki zapachowe, ani te nadające świeczce ładnego koloru nie są pozyskiwane z naturalnych substancji. Są to produkty syntetyczne, które dodatkowo potęgują szkodliwe działanie wydzielanego dymu. Olejki eteryczne odpowiedzialne za intensywny zapach świec to niestety nic innego jak sztuczne składniki aromatyczne pozyskiwane z produktów pochodzenia petrochemicznego. Dodawanie ich do świeczek parafinowych po prostu kosztuje mniej niż użycie np. naturalnych olejków. Jednak warto wiedzieć, że nawet droższe olejki eteryczne nie są przeznaczone do spalania, gdyż uwalniane są wówczas lotne związki organiczne, które też nie służą zdrowiu.

Materiał, z którego wykonany jest knot świecy parafinowej, również pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej knoty mają metalowy rdzeń zawierający m.in. ołów, który emitowany jest do powietrza wraz z procesem spalania się świeczki. Te drobinki ołowiu mogą podrażniać płuca, co przyczynia się do powstania astmy lub innych chorób układu oddechowego.

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników romantycznej atmosfery, którą stwarza migoczący blask świeczek, jest taka, iż istnieją zdrowe alternatywy dla świec parafinowych.

Świece sojowe - zdrowa i bezpieczna alternatywa

Świece sojowe wykonane są z wosku sojowego, który jest przetworzoną formą oleju sojowego pozyskiwanego poprzez wyciskanie ziaren soi. Wosk sojowy jest pochodzenia roślinnego, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie życie w zgodzie z naturą lub jest weganinem. Palenie świeczek sojowych nie zagraża zdrowiu i nie wpływa negatywnie nawet na zdrowie dzieci czy osób zmagających się z alergiami, ponieważ w procesie spalania nie uwalniają się żadne substancje toksyczne. Świeczki sojowe również nie kopcą, a tym samym nie podnoszą poziomu dwutlenku węgla w powietrzu.

Dodatkowo świeczki z wosku sojowego spalają się wolniej niż te pozyskiwane z parafiny, są więc bardziej ekonomiczne. Co ciekawe wosk sojowy nie jest bardzo gorący, zatem ryzyko poparzenia znacznie maleje. Rozlany wosk sojowy można bardzo łatwo usunąć, nie zostawia tłustych plam, jak jego parafinowy odpowiednik. Jest bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska.

Najczęściej knoty świec sojowych wykonane są z naturalnych materiałów jak bawełna czy drewno. Sprawia to, że cały produkt końcowy jest naturalny, ekologiczny, a co najważniejsze bezpieczny dla zdrowia.

Świece sojowe - dla kogo?

Bezpieczeństwo palenia świec sojowych sprawia, że coraz więcej osób sięga po nie chętniej niż po świece parafinowe. Świece sojowe palone w odpowiedni sposób są bardzo wydajne. Ich czas palenia w porównaniu ze świecą parafinową jest zwykle kilkukrotnie dłuższy. Wpływ na to ma m.in. temperatura topnienia. W przypadku wosku sojowego jest ona niższa niż dla wosku parafinowego.

Świece sojowe są biodegradowalne i nietoksyczne dlatego chętnie sięgają po nie osoby, dla których ochrona środowiska naturalnego ma duże znaczenie. Świece sojowe nie dymią i nie produkują większej ilości sadzy. Nawet jeśli nie są wykonane z zapachowego wosku sojowego, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów podczas palenia. Naturalny wosk sojowy jest praktycznie bezwonny, dlatego nie powoduje żadnych podrażnień. W związku z tym świece sojowe uznaje się za produkt bezpieczny dla alergików, a nawet astmatyków.

Ze świec sojowych mogą z powodzeniem korzystać osoby, w których domach są zwierzęta i małe dzieci. Spalanie się wosku sojowego jest dla tych delikatnych stworzeń zdrowe i bezpieczne.

Zalety stosowania świec sojowych

Najważniejsze zalety świec sojowych:

 • Są to produkty naturalne i ekologiczne.
 • Są bezpieczne dla zdrowia.
 • Nie wydzielają trujących substancji.
 • Nie podwyższają poziomu CO2 w powietrzu.
 • Dłużej się palą od świec parafinowych.
 • Są wegańskie.
 • Usuwanie plam po rozlanym wosku sojowym jest łatwe.
 • Ryzyko poparzeń jest mniejsze.
 • Wosk sojowy jest bezwonny.

Wady stosowania świec sojowych

Za wady świec sojowych można uznać:
 • Ich cena jest wyższa niż świec parafinowych.
 • Wosk sojowy jest bardziej miękki niż parafinowy - może ulec odkształceniu.
 • Mniejszy wybór zapachów.

Jak prawidłowo palić świece sojowe?

Palenie świec sojowych to oczywiście nic trudnego. Jednak jeśli zależy Ci, aby Twoja świeca paliła się jak najdłużej, warto przestrzegać kilku zasad:

1. Zapalając świecę sojową, należy za każdym razem zaczekać do rozpuszczenia się całej powierzchni wosku. Jest to szczególnie istotne podczas pierwszego zapalenia, gdyż zapobiegnie to tzw. tunelowaniu świecy, które powoduje jej gaśnięcie i uniemożliwia wykorzystanie całego wosku.

2. Świece sojowe należy palić jednorazowo nie dłużej niż 4 godz., aby jak najdłużej zachować jej zapach. Nadmierne palenie spowoduje znacznie szybsze wyparowanie olejków w niej zawartych.

3. Przed zapaleniem świecy należy skrócić bawełniany knot na długość ok. 0,5 cm. Ten zabieg sprawi, że świeca będzie paliła się ładnym, stałym, niemigoczącym płomieniem, a knot nie będzie się kruszył.

4. Nigdy nie wypalaj świecy do samego końca, przy ostatnim paleniu zostaw przynajmniej 0,5 cm wosku na dnie słoika.

5. Równie ważne jest przechowywanie świecy, kiedy jej nie palimy. Powinna stać w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Wysoka temperatura może spowodować odkształcanie i odbarwianie się wosku.

Przy używaniu świec sojowych należy zachować ogólne zasady bezpieczeństwa:

* Świeca powinna stać na płaskiej, żaroodpornej powierzchni, z dala od łatwopalnych przedmiotów;

* świecy nie należy przenosić kiedy wosk jest w stanie ciekłym;

* podczas palenia kilku świec należy ustawić je w odległości ok. 10 cm od siebie;

* świeca powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt;

* nie należy zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru;

* podczas każdego palenia świecy należy zachować ostrożność, by uniknąć oparzenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając świecę sojową?

Wybierając świecę sojową, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

Składniki: Upewnij się, że świeca jest wykonana z czystego wosku sojowego bez dodatków sztucznych substancji.

Czas palenia: Wybieraj świece o jak najdłuższym czasie palenia.

Zapach: Sprawdź, czy producent używa wysokiej jakości olejków zapachowych. Możesz przeczytać opinie innych osób, aby dowiedzieć się, jakie są ich doświadczenia z danym zapachem.

Opakowanie: Opakowanie świecy powinno być ekologiczne. Upewnij się, że producent dba o ochronę środowiska.

Producent: Wybieraj świecę od sprawdzonego producenta, który stosuje się do standardów jakości i wytwarza ekologiczne produkty.

Poznaj 5 najlepszych świec sojowych w 2024 roku

Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.

MYS, Macarons, zapachowa świeca sojowa

MYS, Macarons, zapachowa świeca sojowa
9,9/10

RANKING OGÓLNY

A+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • Wykonana z biodegradowalnego oleju sojowego
 • Bezpieczna dla zdrowia i środowiska
 • Bardzo przyjemny zapach
 • Z bawełnianym knotem
 • Designerskie naczynie
 • Długi czas palenia
 • Dobry pomysł na prezent
 • Dostępna jest w 5 wersjach zapachowych
 • Wegańska

WADY

 • Do kupienia jedynie w wybranych sklepach.

MYS, Macarons, zapachowa świeca sojowa

Wegańska świeca sojowa Macarons marki MYS to jedna z propozycji kolekcji Confectionary. Macarons to niezwykle przepyszny zapach migdałowych makaroników zamknięty w ręcznie robionym ceramicznym naczyniu. Relaksujący aromat i niebanalny design to znak rozpoznawczy świec MYS. Ta idealna kompozycja sprawia, że świeca MYS stanowi również idealny pomysł na prezent niezależnie od okoliczności. Świece sojowe Confectionary wykonane są z oleju sojowego, który jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska, a także jest biodegradowalny. Knot świecy jest bawełniany, a czas jej palenia to ok. 33 godzin. Świece MYS dostępne są w 5 wersjach zapachowych.
Dowiedz się więcej

ZALETY

 • Wykonana z organicznego wosku sojowego
 • Z bawełnianym knotem
 • Ręcznie robiona
 • Dobry pomysł na prezent
 • Wegańska
 • Dostępna w 22 wariantach zapachowych

WADY

 • Zapach jest bardzo intensywny
 • Ograniczona dostępność
 • Bardzo wysoka cena

Smells Like Spells, Major Arcana, The Devil, sojowa świeca zapachowa

Sojowe świece marki Smells Like Spells Major Arcana zainspirowane zostały 22 kartami tarota. Do opakowania każdej świecy dołączona jest instrukcja z afirmacją, karta tarota oraz jej opis. Zapach The Devil to połączenie cynamonu, pomarańczy, lukrecji oraz białego piżma. Świeca wykonana jest ręcznie z organicznego wosku sojowego, z bawełnianym knotem. Porcelanowe naczynie pasuje do każdego wnętrza lub sprawdzi się jako uniwersalny podarunek. Świece Smells Like Spells Major Arcana dostępne są w 22 wariantach zapachowych.
Dowiedz się więcej

We Love The Planet, Arctic White, świeca sojowa zapachowa

We Love The Planet, Arctic White, świeca sojowa zapachowa
7,7/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • Produkt ekologiczny
 • Wykonana z wosku sojowego
 • Z bawełnianym knotem
 • Dostępna w 5 wersjach zapachowych

WADY

 • Krótki czas palenia (ok. 25 godzin)
 • Trudno jest postawić świecę
 • Bardzo delikatny, pudrowy zapach
 • Ograniczona dostępność

We Love The Planet, Arctic White, świeca sojowa zapachowa

Wszystkie świece We Love The Planet umieszczone są w łupinie orzecha kokosowego. Arctic White charakteryzuje się bardzo delikatnym kokosowym zapachem. Świeca jest ręcznie robiona w 100% z wosku sojowego pozyskiwanego ze Stanów Zjednoczonych. Skorupki kokosa wykorzystywane do produkcji świec pochodzą z odpadów z przemysłu spożywczego głównie z Tajlandii. Knot świecy jest bawełniany. Świece We Love The Planet dostępne są w 5 wersjach zapachowych.
Dowiedz się więcej

Be The Sky Girl, Heartwarming, zapachowa świeca sojowa

Be The Sky Girl, Heartwarming, zapachowa świeca sojowa
7,6/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • Wykonana z wosku sojowego
 • Długi czas palenia
 • Korzystna cena

WADY

 • Duszący, korzenny zapach
 • Nietrafione opakowanie
 • Dostępny tylko jeden zapach

Be The Sky Girl, Heartwarming, zapachowa świeca sojowa

Wegańska świeca zapachowa Heartwarming od Be The Sky Girl została wytworzona z bezpiecznego, naturalnego i wegańskiego wosku sojowego. Łączy w sobie intensywne, drzewne, słodkie i korzenne aromaty na bazie ambry, bergamoty i Oud’u. Świeca umieszczona jest w szklanym, białym opakowaniu ze srebrną czcionką. Świeca Be The Sky Girl dostępna jest tylko w jednym zapachu. Jej czas palenia to ok. 30 - 40 godz.
Dowiedz się więcej

Paddywax, Holiday Winter Balsam, świeca sojowa zapachowa

Paddywax, Holiday Winter Balsam, świeca sojowa zapachowa
7,3/10

RANKING OGÓLNY

C

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • Estetyczne, praktyczne opakowanie
 • Ma 2 knoty
 • Dostępne 5 różnych wariantów zapachowych

WADY

 • Producent nie podaje zawartości innych rodzajów wosków
 • Krótki czas palenia
 • Opakowanie pasuje jako prezent jedynie na Święta Bożego Narodzenia
 • Bardzo trudno dostępna

Paddywax, Holiday Winter Balsam, świeca sojowa zapachowa

Sojowa świeca zapachowa Holiday Winter Balsam marki Paddywax charakteryzuje się korzenno-owocowym zapachem. Jest umieszczona w metalowym pudełku z zimowo-świątecznym motywem. To bardzo dobry i praktyczny pomysł na prezent, ale raczej tylko z okazji świąt Bożego Narodzenia. Świeczka Holiday Winter Balsam posiada dwa knoty bawełniane. Świeca Paddywax dostępna jest w 5 różnych zapachach. Pudełka poszczególnych zapachów się różnią, ale wszystkie utrzymane są w klimacie zimy i Świąt.
Dowiedz się więcej