0

Najlepsze suplementy z ostropestem plamistym rekomendowanych marek w 2024 roku!

Poznaj wszystkie lecznicze właściwości ostropestu plamistego i sprawdź 5 najlepszych propozycji suplementów z tą rośliną, aby zapewnić swojej wątrobie wsparcie i zdrowie!


Dbanie o zdrowie wątroby to niezwykle istotna czynność. Ten organ bowiem utrzymuje nas przy życiu. Wątroba jest największym narządem wewnętrznym, który każdego dnia metabolizuje i magazynuje niezbędne składniki odżywcze, a także filtruje i odtruwa organizm. Posiada zdolność samoregeneracji, ale nie jest niezniszczalna. Z tego względu każde wsparcie jej prawidłowego funkcjonowania sprawi, iż będzie swoją rolę pełniła jak najlepiej i jak najdłużej. Z artykułu dowiesz się o budowie układu pokarmowego, jego podstawowych funkcjach i najczęstszych problemach. Zapoznasz się również z suplementami diety, które w skuteczny sposób mogą wspomóc zdrowie wątroby, abyśmy zadbali o nią, tak jak ona dba o nas.

Układ pokarmowy - budowa

Układ pokarmowy (inaczej układ trawienny) jest odpowiedzialny za przyjmowanie pokarmów i napojów oraz ich przetwarzanie. Powstałe w ten sposób składniki odżywcze są następnie przekazywane do krwiobiegu i dostarczane do wszystkich komórek organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego jest bardzo ważne w celu uniknięcia wielu poważnych problemów zdrowotnych.


Pierwszym elementem układu pokarmowego, w którym rozpoczyna się trawienie, jest jama ustna. W jamie ustnej pokarm jest rozdrabniany, a następnie przekazywany dalej - do gardła i przełyku.

Żołądek to odcinek układu pokarmowego, w którym zachodzą najważniejsze procesy trawienne. Obecne w jego błonie śluzowej gruczoły wytwarzają soki żołądkowe pozwalające na przetworzenie spożytego pokarmu w łatwo przyswajalną papkę przekazywaną w dalszej części procesu trawienia do jelit.

Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego. U dorosłego człowieka ma średnio około 4-5 m długości. W jelicie cienkim rozpoczyna się wchłanianie składników pokarmowych do krwiobiegu. Jelito cienkie znajduje się bezpośrednio za żołądkiem i przechodzi płynnie w jelito grube.

Jelito grube zakończone jest odbytem, przez który wydalane są produkty przemiany materii. Funkcją jelita grubego jest wchłanianie tych składników odżywczych, które nie dostały się do krwiobiegu w jelicie cienkim, a także formowanie kału.

Bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego jest wątroba. To największy i jeden z najistotniejszych narządów wewnętrznych w organizmie. Wątroba odpowiada za prawidłową gospodarkę węglowodanową, tłuszczową i białkową, gromadzi ponadto zapasy witamin A, D i B12. Do jej zadań należy produkcja żółci, która jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczów. Wątroba również odtruwa organizm, unieszkodliwiając dostarczane w pożywieniu toksyny – odpowiada m.in. za rozkładanie alkoholu oraz leków. Posiada też funkcje autoimmunologiczne - m.in. neutralizuje drobnoustroje, takie jak wirusy czy bakterie.

Trzustka to narząd wspomagający układ pokarmowy poprzez produkowanie enzymów trawiennych. Należą do nich m.in. trypsyna, rybonukleaza i deoksyrybonukleaza. Trzustka kontroluje poziom glukozy we krwi, a także neutralizuje kwaśną treść żołądkową.

Najczęstsze problemy układu pokarmowego

Najczęstsze problemy układu pokarmowego, z którymi można się spotykać, obejmują szereg różnych schorzeń i dolegliwości. Oto niektóre z nich:

Refluks żołądkowo-przełykowy: Objawia się bólem lub pieczeniem w klatce piersiowej (zgaga) spowodowanym cofaniem się treści żołądkowej do przełyku.

Zespół jelita drażliwego: Jest to zaburzenie, które prowadzi do bólu brzucha, wzdęć, biegunki lub zaparć.

Wrzody żołądka: Są to owrzodzenia na błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy, które mogą powodować ból brzucha i inne objawy.

Zapalenie trzustki: Jest to stan zapalny trzustki, który może powodować silny ból brzucha i problemy z trawieniem.

Celiakia: To nietolerancja glutenu, która prowadzi do uszkodzenia jelit i problemów ze wchłanianiem składników odżywczych.

Stłuszczenie wątroby: Stłuszczenie wątroby polega na gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu w komórkach wątroby. Może być związane z otyłością, nadmiernym spożyciem alkoholu i innymi czynnikami ryzyka.

Marskość wątroby: Marskość wątroby to zaawansowana choroba wątroby, w której zdrowa tkanka wątroby jest zastępowana bliznami i tkanką włóknistą. Marskość może być wynikiem długotrwałego uszkodzenia wątroby, takiego jak alkoholizm lub przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby.

Zatrucia wątrobowe: Spożycie toksycznych substancji, takich jak alkohol, nadużywanie leków, czy ekspozycja na substancje toksyczne, może uszkodzić i zatruć wątrobę.

Jak sobie radzić z problemami układu pokarmowego?

W przypadku uciążliwych, przewlekłych i nawracających dolegliwości ze strony układu pokarmowego w pierwszej kolejności zawsze należy skonsultować się z lekarzem. W codziennej praktyce kluczowe dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego niezmiernie ważne jest przestrzeganie kilku zasad żywieniowych. Warto unikać produktów mogących drażnić żołądek i jelita. Jest to ostra żywność, alkohol, kawa, produkty mleczne (w przypadku nietolerancji laktozy) oraz duże ilości tłuszczu. Zamiast tego dobrze wybierać łagodne, lekkostrawne posiłki, bogate w błonnik, jak np. warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i odtłuszczone źródła białka. Zawsze należy jeść wolno, dokładnie przeżuwając jedzenie, aby wspomóc i ułatwić trawienie.

Aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego poprzez poprawę perystaltyki jelitowej. Nie należy jednak rozpoczynać ćwiczeń w krótkim odstępie czasu po jedzeniu, gdyż może zaburzyć to procesy trawienne.

W przypadku łagodnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub w profilaktyce zdrowotnej można sięgnąć po odpowiednie suplementy diety albo leki bez recepty, które skutecznie będą wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji lub suplementacji należy skonsultować się z farmaceutą, lub lekarzem.

Ostropest plamisty - właściwości

Ostropest plamisty, z łac. Silybum marianum to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Jego cenne i dobroczynne właściwości znane są od tysięcy lat. Początkowo w stanie naturalnym występował przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce do celów leczniczych stosuje się głównie owoce ostropestu. Bardzo często ostropest zalecany jest jako suplement diety do codziennego stosowania.

Owoce ostropestu plamistego są bogatym źródłem sylimaryny, wykazującej silne działanie antyoksydacyjne. Sprawia to, że często wykorzystuje się owoce ostropestu w medycynie. Sylimaryna stosowana jest szczególnie w leczeniu wątroby, gdyż działa żółciopędnie, przeciwzapalnie, regeneracyjnie oraz odtruwająco. W owocach ostropestu znaleźć można również:

olejki eteryczne, które wspomagają procesy trawienne,

związki goryczkowe - histaminę i tyraminę,

olej zawierający kwas oleinowy, palmitynowy i linowy,

witaminę E, która hamuje utlenianie tłuszczów obecnych we krwi i błonach komórkowych,

sterole roślinne (inaczej fitosterole), które mają działanie terapeutyczne.

Z kolei sylimaryna zawiera inne cenne związki, do których zalicza się między innymi sylibinę, sylidiaminę, sylikrystynę, a także izosylimarynę, 2,3-dehydrosyilimarynę, 2,3-dehydrosylikrystynę i sylibinomery. W skład sylimaryny wchodzi również taksyfolina, alkohol dehydrokoniferylowy, kwercetyna, tymina, kwasy organiczne, witamina A, B, C oraz D, garbniki, białka, cukry i sole mineralne.

Właściwości lecznicze ostropestu plamistego są imponujące. Jednak najczęściej stosuje się go, aby wspomóc prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Ostropest zalecany jest między innymi przy wirusowym zapaleniu wątroby, stłuszczeniach i marskości. Zawarta w nasionach ostropestu sylimaryna stosowana jest również przy uszkodzeniach wątroby spowodowanych nadmiernym spożywaniem alkoholu, związkami toksycznymi znajdującymi się między innymi w środkach ochrony roślin, a także zatruciami muchomorami sromotnikowymi. Ostropest plamisty wykazuje również działanie lekko przeczyszczające. Łagodzi objawy migreny i przeciwdziała chorobie lokomocyjnej. Stosuje się go przy kamicy żółciowej oraz w profilaktyce chorób woreczka żółciowego. Tę roślinę wykorzystuje się też do wspomagania leczenia łuszczycy i trądziku.

Dla kogo przeznaczone są suplementy diety z ostropestem plamistym?

Suplementy diety zawierające ostropest plamisty są przeznaczone głównie dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, które chcą wesprzeć zdrowie wątroby i poprawić jej funkcjonowanie. Bardzo często po ten składnik sięgają osoby zmagające się z chorobami wątroby takimi jak zapalenie wątroby, marskość, stłuszczenie lub żółtaczka. Również osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia, źle się odżywiające i nadużywające alkoholu mogą docenić lecznicze właściwości ostropestu plamistego. Jest on zalecany także w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, gdyż reguluje procesy trawienne oraz zwiększa wydzielanie soku żołądkowego.

Ostropest plamisty podobnie jak każdy środek leczniczy ma przeciwwskazania do stosowania, jednak w porównaniu do innych tego rodzaju preparatów jest ich stosunkowo niewiele. Nie zaleca się stosowania suplementów diety na bazie ostropestu w przypadku bardzo ostrych zatruć pokarmowych. Ostropest plamisty nie powinien być stosowany przez dzieci do ukończenia 12 lat. Poza tym nie zaleca się przyjmowania ostropestu w żadnej postaci przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także przez osoby uczulone na tę roślinę. Z rozwagą należy sięgać po preparaty na bazie ostropestu plamistego również w przypadku niedrożnych kanalików żółciowych.

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety z ostropestem plamistym, zwłaszcza w przypadku jakichkolwiek istniejących schorzeń, ciąży, karmienia piersią, przyjmowania leków lub innych suplementów diety.

Kluczowe składniki suplementów diety z ostropestem plamistym

Najważniejszym składnikiem suplementów diety z ostropestem plamistym jest sylimaryna, która stanowi kompleks flawonolignanów występujących naturalnie w nasionach ostropestu. Sylimaryna jest odpowiedzialna za korzystne działanie tej rośliny na wątrobę. Flawonolignany składające się na sylimarynę to głównie sylimbina, izosylimbina, sylidianina i sylchristina.

Ostropest plamisty to również bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy i linolowy oraz białka, co jest korzystne dla osób na dietach roślinnych.

Skład suplementów z ostropestem plamistym różni się w zależności od producenta i formy suplementu (ekstrakt, kapsułki, płyn). Warto zawsze sprawdzić etykietę produktu, aby dowiedzieć się, jakie składniki zawiera.

Jakie efekty przynosi stosowanie suplementu diety z ostropestem plamistym?

Efekty regularnego przyjmowania suplementów diety z ostropestem plamistym mogą być różne i zależą od wielu czynników, takich jak indywidualne predyspozycje organizmu, stan zdrowia, jakość diety oraz rodzaj stosowanego suplementu. Jednak do najczęstszych efektów suplementacji ostropestem należą:

Ochrona wątroby: Jednym z głównych efektów przyjmowania suplementów z ostropestem plamistym jest ochrona wątroby przed toksynami, takimi jak alkohol, leki, substancje chemiczne i innymi czynnikami zewnętrznymi. Sylimaryna - główny składnik ostropestu, jest przeciwutleniaczem i pomaga w neutralizacji wolnych rodników.

Wspieranie regeneracji wątroby: Suplementy z ostropestem plamistym mogą pomagać w procesie regeneracji komórek wątroby po jej uszkodzeniach. To szczególnie ważne dla osób z chorobami wątroby, takimi jak zapalenie wątroby lub marskość.

Poprawa funkcji trawiennych: Ostropest plamisty może wspierać produkcję i przepływ żółci, co pomaga w trawieniu tłuszczów i ogólnym procesie trawiennym.

Obniżenie poziomu cholesterolu: Fitosterole obecne w ostropeście plamistym mogą pomagać w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL (złego cholesterolu) we krwi.

Łagodzenie stanów zapalnych: Sylimaryna wykazuje również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych w organizmie.

Należy pamiętać, że suplementy nie mogą zastąpić zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia. Efekty ich stosowania nie zawsze są gwarantowane i są kwestią indywidualnych predyspozycji organizmu.

Zalety stosowania suplementów diety z ostropestem plamistym

  Stosowanie suplementów diety z ostropestem plamistym ma wiele korzyści zdrowotnych, zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie zdrowia wątroby. Oto kilka głównych zalet stosowania suplementów z ostropestem plamistym:

 • Ochrona wątroby.
 • Wspomaganie regeneracji wątroby.
 • Poprawa funkcji trawiennych.
 • Obniżenie poziomu cholesterolu.
 • Łagodzenie stanów zapalnych w organizmie.
 • Ochrona antyoksydacyjna.
 • Wspomaganie leczenia chorób wątroby.
 • Łatwość stosowania.

Wady stosowania suplementów diety z ostropestem plamistym

Przyjmowanie suplementów z ostropestem plamistym może wiązać się też z pewnymi wadami i niepożądanymi skutkami takimi jak:
 • Efekty uboczne i interakcje z lekami.
 • Brak standaryzacji składników.
 • Nieodpowiednie dawkowanie.
 • Brak gwarancji skuteczności.
 • Możliwe reakcje alergiczne.
W celu zminimalizowania niekorzystnych reakcji podczas przyjmowania suplementów z ostropestem plamistym zawsze należy czytać informacje na opakowaniu dotyczące sposobu przyjmowania i dawkowania danego preparatu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z suplementacją warto skonsultować się z lekarzem.

Jak często przyjmować suplementy diety z ostropestem plamistym?

Jako suplement diety lub lek ziołowy ostropest plamisty przeznaczony jest dla dorosłych i dla dzieci powyżej 12. roku życia. Najczęściej występuje w formie kapsułek lub tabletek, rzadziej w postaci nasion do zmielenia. W sprzedaży są także gotowe, już zmielone nasiona ostropestu plamistego. Dostępny jest też olej z ostropestu, który stanowi cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych mających korzystny wpływ na układ krążenia. Ostropest plamisty występuje również w formie pitnej np. soku lub herbatek ziołowych. Ważne jest, by rodzaj preparatu dostosować do indywidualnych preferencji. Dobrze jest wybierać produkty bez dodatku cukrów, sztucznych aromatów i konserwantów.

Suplementy diety z ostropestem plamistym przyjmuje się codziennie najlepiej podczas posiłku lub zaraz po jego zakończeniu. Dawkowanie uzależnione jest od formy, w jakiej stosuje się preparat.

Przyjmowany w tabletkach: 2–3 razy na dobę po 35–150 mg (skoncentrowanego) wyciągu. Olej z ostropestu najczęściej przyjmuje się w dawce 3 łyżeczek, a mielone nasiona – 2–3 łyżeczki dziennie w trakcie lub jeszcze przed posiłkiem. Każdy preparat może nieco różnic się w kwestii dziennych dawek. Dlatego zawsze należy kierować się zaleceniami podanymi na opakowaniu produktu.

Chociaż ostropest plamisty przeważnie nie wywołuje skutków ubocznych, nie zaleca się przekraczania dawek zalecanych przez producenta, ponieważ istnieje minimalne ryzyko wystąpienia zaburzeń jelitowo-żołądkowych. Ostropest przyjmowany w nadmiarze może bowiem działać przeczyszczająco. U osób uczulonych na tę roślinę mogą wystąpić duszności lub wysypka.

Czym kierować się przy wyborze suplementów diety z ostropestem plamistym?

Wybierając suplementy z ostropestem plamistym, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby mieć pewność, że preparat będzie skuteczny. Oto najważniejsze kryteria wyboru:

Producent: Wybieraj produkty od renomowanych producentów. Sprawdź, czy dana marka posiada certyfikaty jakości i przestrzega standardów bezpieczeństwa produkcji suplementów.

Skład: Przeczytaj etykietę na opakowaniu, aby dowiedzieć się, ile sylimaryny i innych składników aktywnych zawiera dany suplement.

Standaryzacja składników: Upewnij się, że wyciągi roślinne zawarte w danym suplemencie mają standaryzację. Jest to gwarancja jakości otrzymanego preparatu i pewność, że każde jego opakowanie ma taki sam skład i takie samo stężenie składników.

Opinie i recenzje: Przeczytaj opinie innych użytkowników na temat danego produktu. Dzięki temu dowiesz się jak w praktyce działa suplement.

Konsultacja z lekarzem: Zawsze dobrze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, zwłaszcza w przypadku problemów zdrowotnych i/lub przyjmowania leków.

Poznaj 5 najlepszych suplementów z ostropestem plamistym w 2024 roku

Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.

ZALETY

 • zawiera naturalny ekstrakt z ostropestu plamistego
 • działa detoksykacyjnie
 • wspomaga regenerację wątroby
 • chroni wątrobę przed toksynami i czynnikami zewnętrznymi
 • wspiera procesy trawienne
 • wydajny
 • cena

WADY

 • dostępny jedynie w wybranych sklepach

Nutridome, tabletki z ostropestem plamistym na zdrową wątrobę

Suplement diety marki Nutridome wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Swoje działanie opiera na zawartości naturalnego ekstraktu z ostropestu plamistego. Owoce tej rośliny wyróżniają się unikalnym składem, z czego najbardziej istotnym komponentem jest sylimaryna stabilizująca błony komórkowe hepatocytów wątrobowych. Dzięki temu chroni wątrobę przed działaniem toksyn i pobudza ją do regeneracji. Dodatkowo ostropest plamisty działa przeciwzapalne, detoksykacyjnie, stymuluje wydzielanie soków trawiennych i poprawia proces trawienia. Suplement diety Nutridome został poddany rygorystycznym badaniom, które potwierdziły, że substancje czynne zawarte w formule wspierają prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Zalecana dzienna dawka do spożycia to 2 tabletki.
Dowiedz się więcej

ZALETY

 • wyciągi mają standaryzację
 • wpływa korzystnie na pracę wątroby
 • wspomaga procesy trawienne i oczyszcza organizm
 • wegańskie kapsułki

WADY

 • bardzo brzydki zapach i smak
 • dość duże kapsułki
 • wysoka cena

Aliness, Liver Regeneration Complex, suplement diety na zdrową wątrobę

Suplement diety na zdrową wątrobę od polskiej marki Aliness swoje skuteczne działanie zawdzięcza kompleksowi naturalnych ekstraktów roślinnych. W składzie znajduje się ekstrakt z ostropestu plamistego, rośliny cenionej od wieków za swoje dobroczynne właściwości korzystnie wpływające na funkcjonowanie wątroby. Poza tą cenną rośliną w suplemencie Aliness obecny jest m.in. wyciąg z karczocha wspomagający procesy trawienne i chroniący wątrobę, ekstrakt z mniszka lekarskiego, który zwiększa wydzielenie soków żołądkowych oraz ekstrakt z czarnego pieprzu oczyszczający organizm. Zaleca się stosować 2 kapsułki dziennie w trakcie posiłku.
Dowiedz się więcej

Pharmovit, Hepavitol, suplement diety na wątrobę

Pharmovit, Hepavitol, suplement diety na wątrobę
7,9/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • producent podaje standaryzację wyciągów roślinnych
 • dobra przyswajalność składników
 • wspiera regenerację wątroby
 • chroni wątrobę przed toksynami

WADY

 • trzeba pamiętać o przyjmowaniu kapsułek 2 razy dziennie
 • kapsułki są nieprzyjemne w smaku
 • mała zawartość choliny

Pharmovit, Hepavitol, suplement diety na wątrobę

Pharmovit Hepavitol to suplement diety, którego starannie opracowany skład wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Bazowymi składnikami suplementu są: karczoch zwyczajny wspierający układ trawienny, cholina chroniąca wątrobę przed toksynami oraz nasiona ostropestu plamistego pobudzające wątrobę do regeneracji. Skład wzbogacony został ekstraktem z pieprzu czarnego, który usprawnia wchłanianie składników odżywczych oraz zwiększa przyswajalność składników ziołowych. Należy przyjmować 1 kapsułkę 2 razy dziennie.
Dowiedz się więcej

ZALETY

 • duża dawka ostropestu plamistego
 • chroni wątrobę przed działaniem toksyn
 • pobudza regenerację wątroby
 • przebadany w akredytowanym laboratorium
 • odpowiedni dla wegan i wegetarian

WADY

 • producent nie podaje standaryzacji ekstraktu roślinnego
 • trudne w połknięciu kapsułki
 • silne działanie
 • może powodować dolegliwości jelitowe przy pierwszych dawkach

Essensey, Ostropest Plamisty, suplement diety na zdrową wątrobę

Suplement diety marki Essensey zawiera wyłącznie ekstrakt z nasion ostropestu plamistego. W jednej kapsułce znajduje się 500 mg wyciągu. Suplement skutecznie chroni komórki wątroby przed działaniem toksyn i czynników zewnętrznych, pobudza jej regenerację oraz działa oczyszczająco. Preparat został przebadany w akredytowanym laboratorium. Jest odpowiedni dla wegan i wegetarian. Zalecana dawka dziennego spożycia to 1 kapsułka przyjmowana wraz z posiłkiem.
Dowiedz się więcej

Sylimarin, 70 Gold, tabletki na wątrobę

Sylimarin, 70 Gold, tabletki na wątrobę
7,6/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • ekstrakt ma standaryzację
 • regeneruje wątrobę
 • oczyszcza i chroni wątrobę przed toksynami

WADY

 • zawiera sztuczne substancje w tym dwutlenek tytanu - zakazany do stosowania w żywności
 • mała wydajność
 • przy przyjmowaniu 2 tabletek dziennie starcza na krótko
 • niepraktyczne opakowanie

Sylimarin, 70 Gold, tabletki na wątrobę

Sylimarin 70 Gold to suplement diety w tabletkach zawierający wyciąg z nasion ostropestu plamistego. Ten cenny składnik wspomaga produkcję żółci oraz regenerację komórek i tkanek wątroby. Dodatkowo ostropest plamisty chroni komórki i tkanki wątroby przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz czynnikami zewnętrznymi, a także skutecznie ją oczyszcza. Zalecana przez producenta dzienna dawka to 1-2 tabletki przyjmowane po posiłku.
Dowiedz się więcej