0

Najlepsze suplementy na sen rekomendowanych marek w 2024 roku!

Poznaj 5 propozycji sprawdzonych suplementów na sen, aby zapewnić sobie komfort snu i prawidłową regenerację!

Zaburzenia snu i trudności z zasypianiem to niezwykle uciążliwy i męczący problem. Dotyka on wielu ludzi niezależnie od płci, wieku czy wykonywanej pracy. Częste nocne pobudki przekładają się na brak energii i obniżony nastrój po przebudzeniu. Zła jakość snu nie dostarcza organizmowi potrzebnej regeneracji i odpoczynku. Co można zrobić, aby wesprzeć organizm w tak ważnej czynności, jaką jest zdrowy i mocny sen? Z artykułu dowiesz się, jaki hormon jest odpowiedzialny za regulację zegara biologicznego, jak można poprawić jego stężenie w organizmie oraz jakimi suplementami można się wspomóc, aby nieprzespane noce pozostały tylko złym snem.

Melatonina - hormon snu

Melatonina to hormon naturalnie produkowany w szyszynce i wytwarzany praktycznie wyłącznie w ciemności, ponieważ światło działa na nią hamująco. Odpowiada za regulację rytmu snu i czuwania, wspomaga zasypianie i wpływa na jakość snu. Melatonina jest pochodną tryptofanu - aminokwasu biorącego udział w syntezie białek i odpowiedzialnego za nastrój, samopoczucie i apetyt.

Proces produkcji melatoniny odbywa się nie tylko z udziałem komórek szyszynki mózgowej (pinealocytów), ale także poprzez działanie neuronów wzroku, które odbierają bodźce świetlne i wówczas regulują działanie szyszynki. Gdy na narząd wzroku pada duża ilość promieni świetlnych synteza i wydzielanie melatoniny maleje, natomiast w ciemności szyszynka wytwarza większe ilości melatoniny, tym samym jej stężenie we krwi wzrasta. Należy jednak pamiętać, że fotoreceptory siatkówki oka nie odbierają jedynie naturalnych bodźców świetlnych, ale również te pochodzące ze sztucznych źródeł, jak żarówki, monitory komputerów czy telefonów komórkowych. Z tego względu korzystanie z tych urządzeń, szczególnie przed snem znacząco zaburza proces wytwarzania melatoniny.


Stężenie melatoniny w ciągu dnia nie zmienia się i pozostaje stałe. Zmniejszeniu ulega jedynie ilość melatoniny wytwarzana w ciągu nocy, która niestety maleje wraz z wiekiem. Dlatego osoby starsze o wiele częściej doświadczają problemów z zasypianiem i mają mniejsze zapotrzebowanie na ilość snu niż np.dzieci i młodzież.

Niedobory melatoniny w organizmie

Do najczęstszych objawów niedoborów melatoniny należą:

 • ● zaburzenia rytmu snu i czuwania,
 • ● zaburzenia zasypiania,
 • ● zmęczenie i senność w ciągu dnia,
 • ● rozkojarzenie,
 • ● zaburzenia koncentracji,
 • ● ból głowy,
 • ● drażliwość,
 • ● złe samopoczucie.

Te nieprzyjemne dolegliwości mogą być łagodzone poprzez przyjmowanie suplementów na sen zawierających melatoninę. Ich głównym zadaniem jest wówczas przywrócenie równowagi między wewnętrznym zegarem biologicznym a aktywnością narzucaną przez sztuczne oświetlenie lub inne zaburzenia produkcji melatoniny.

Jak można naturalnie uzupełnić niedobory melatoniny?

 • ● Staraj się kłaść codziennie o tej samej porze i przesypiać ok. 8 godzin (tyle potrzebuje organizm na regenerację).
 • ● Przed snem nie jedz produktów ciężkostrawnych. Lepiej zastąpić je owocami, ciemnym pieczywem, jogurtem lub twarożkiem (te produkty zawierają tryptofan - aminokwas, który podnosi poziom serotoniny i melatoniny).
 • ● Przed snem ogranicz korzystanie z ekranów emitujących niebieskie światło, gdyż wpływa ono niekorzystnie na produkcję melatoniny.
 • ● Suplementy na sen z melatoniną są dostępne bez recepty. Jednak przed rozpoczęciem ich stosowania najlepiej skonsultować się z lekarzem. Wszystkie preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniem specjalisty oraz z informacjami podanymi na ulotce.

Suplementy na sen - działanie

Suplementy diety na sen to najczęściej preparaty ziołowe, które dzięki starannie opracowanym recepturom wspomagają zasypianie, poprawiają jakość snu i zapobiegają najbardziej powszechnym problemom jak częste nocne pobudki, niewystarczająca regeneracja organizmu czy niemożność zapadnięcia w głęboką fazę snu. Dodatkowo preparaty na sen mają działanie uspokajające, wyciszające i redukujące stres. Zawierają przeważnie melatoninę i ekstrakty roślinne jak melisa, kozłek lekarski czy chmiel - składniki o potwierdzonej skuteczności we wspomaganiu procesu zasypiania i poprawiające jakość snu.

Suplementy na sen dostępne są w formie kapsułek, tabletek, proszku do rozpuszczania w wodzie, kropel aplikowanych pod język czy owocowych żelek. Różne formy preparatów umożliwiają dobranie postaci najbardziej odpowiadającej indywidualnym preferencjom.

Przyjmowanie naturalnych suplementów na sen nie powoduje wielu skutków ubocznych, ale należy pamiętać, że mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami, oraz że nie wszystkie preparaty roślinne zostały poddane badaniom naukowym. Dlatego wybierając suplement diety na sen, należy zawsze sprawdzać skład i wiarygodność producenta.

Suplementy na sen - dla kogo?

Suplementy na sen przeznaczone są przede wszystkim dla osób dorosłych, które doświadczają trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub cierpią na jakiekolwiek zaburzenia snu.

Z suplementów na sen skorzystać mogą również osoby często zmieniające strefy czasowe oraz te pracujące w trybie zmianowym lub z nieregularnymi godzinami pracy.

Również osoby żyjące w dużym stresie mogą wspomóc się suplementami na sen. Te preparaty często zawierają składniki wspomagające wyciszenie i stan relaksu, co znacznie ułatwia zasypianie.

Osoby starsze, u których stężenie melatoniny we krwi jest niskie, także skorzystają z dobroczynnego działania suplementów na sen zawierających ten składnik.

Stosowanie suplementów na sen nie jest natomiast wskazane dla:

 • ● kobiet w ciąży i karmiących piersią,
 • ● dzieci,
 • ● chorych na schorzenia wątroby,
 • ● osób uczulonych na melatoninę lub inne składniki suplementu na sen.

Przed rozpoczęciem zażywania suplementów na sen należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do każdego preparatu. Warto również pamiętać, że po spożyciu suplementu na sen nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.

Jakie efekty przynosi przyjmowanie suplementów na sen?

Stosowanie suplementów na sen może przynieść różne efekty w zależności od indywidualnych potrzeb, kondycji i reakcji organizmu. Do najczęstszych rezultatów przyjmowania tych preparatów należy:

Skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia: Melatonina i inne składniki suplementów na sen mogą pomóc skrócić czas, jaki organizm potrzebuje na przejście ze stanu czuwania do zapadnięcia w sen.

Poprawa jakości snu: Suplementy na sen mogą wpływać na głębokość i jakość snu, co przekłada się na lepszą regenerację i więcej energii po przebudzeniu.

Regulacja rytmu snu i czuwania: Melatonina pomaga regulować naturalny cykl snu i czuwania, co jest szczególnie pomocne dla osób z zaburzeniami rytmu snu.

Redukcja bezsenności: Ekstrakty roślinne o działaniu wyciszającym i uspokajającym znajdujące się w suplementach na sen mogą pomóc w redukcji stresu i napięć, co z kolei wpływa na zapobieganie bezsenności.

Warto jednak pamiętać, że skuteczność suplementów na sen może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Niektórzy mogą doświadczyć natychmiastowej poprawy jakości snu, podczas gdy inni mogą potrzebować więcej czasu, aby odczuć działanie suplementu.

Kluczowe składniki suplementów na sen

Suplementy na sen najczęściej zawierają następujące składniki:
 • Melatonina - jej głównym zadaniem jest regulacja rytmu dobowego. Melatonina jest produkowana w szyszynce znajdującej się w mózgu. Ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.
 • Ashwagandha - zmniejsza poziom stresu i poprawia jakość snu.
 • Witamina B6 - stymuluje produkcję melatoniny.
 • Wyciągi roślinne - ekstrakty roślinne jak melisa, chmiel czy lawenda wykazują działanie uspakajające, wyciszające i nasenne.
 • L-tryptofan - aminokwas stymulujący produkcję serotoniny i melatoniny.
 • Magnez - wspomaga relaks mięśni i wpływa na dobry sen

Zalety

Stosowanie suplementów na sen wpływa korzystnie na trudności z zasypianiem i redukuje problemy związane z jakością snu. Do innych zalet przyjmowania tych preparatów należy:
 • Skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia.
 • Regulacja rytmu snu i czuwania.
 • Zapobieganie bezsenności.
 • Redukcja stresu.
 • Wyciszenie i uspokojenie.
 • Łatwość stosowania.
 • Duży wybór preparatów.

Wady

Stosowanie suplementów na sen nie jest wolne od wad. Oto przykłady niekorzystnych efektów przyjmowania tych preparatów:
 • Możliwość wystąpienia skutków ubocznych.
 • Nieprawidłowe dawkowanie.
 • Interakcje z lekami.
 • Brak oczekiwanego działania.
Należy pamiętać, że suplementy na sen powinny być stosowane z umiarem, a ich używanie powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza w przypadku problemów zdrowotnych i przyjmowanych leków.

Jak stosować suplementy na sen?

Suplementy na sen przyjmowane są doustnie w postaci kapsułek, tabletek, proszku do rozpuszczania w wodzie czy owocowych żelek. Częstotliwość ich stosowania uzależniona jest od zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu lub wytycznych lekarza. Suplementy na sen najczęściej przyjmowane są do godziny przed planowanym czasem na sen.

Podczas stosowania suplementów na sen bardzo ważne jest obserwowanie swojego ciała i reakcji na dany preparat. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Należy udać się do specjalisty również w przypadku przyjmowania leków lub innych suplementów, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia szkodliwych interakcji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając suplementy na sen?

Wybierając odpowiedni suplement na sen, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

Skład: Sprawdź skład konkretnego suplementu i zwróć uwagę na zawartość głównych składników, takich jak melatonina czy magnez, a także na dodatkowe składniki, jak witaminy czy zioła, które również wpływają na poprawę jakości snu. Upewnij się, że wszystkie składniki są dla Ciebie odpowiednie i bezpieczne.

Dawkowanie: Przestrzegaj zalecanej dziennej dawki i sposobu przyjmowania danego preparatu.

Jakość produktu: Wybieraj produkty od renomowanych producentów, a także zapoznaj się z opiniami innych użytkowników, aby ocenić faktyczne działanie danego suplementu.

Bezpieczeństwo stosowania: W przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków lub innych suplementów skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania preparatów na sen.

Forma suplementu: Suplementy na sen są dostępne w różnych formach. Wybierz taką postać preparatu, która jest dla ciebie najwygodniejsza w stosowaniu.

Certyfikaty i badania: Sprawdź, czy suplement został poddany badaniom klinicznym i czy posiada certyfikaty jakości. To świadczy o jego skuteczności i bezpieczeństwie stosowania.

Poznaj 5 najlepszych suplementów na sen w 2024 roku

Tworząc nasze recenzje produktów, bierzemy pod uwagę składy oraz badamy ich bezpieczeństwo. Analizujemy opinie ekspertów z branży oraz doświadczenia użytkowników produktu. Pozyskujemy rekomendacje od autoryzowanych sprzedawców, korzystamy z dostępnych źródeł wiedzy na temat składników aktywnych i ich działania. Osobiście weryfikujemy działanie, konsystencję, zapach i odczucia z używania produktów, oceniamy stosunek jakości do ceny.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe recenzje naszych redaktorów wraz z opisem każdego wskazanego produktu.

Oh!Tomi, Super Sleep, suplement diety w żelkach, 60 szt

Oh!Tomi, Super Sleep, suplement diety w żelkach, 60 szt
9,7/10

RANKING OGÓLNY

A+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • Naturalny skład
 • Z melatoniną i witaminą B6
 • Z wyciągami z warzyw i owoców
 • Ułatwia zasypianie
 • Poprawia jakość snu
 • Wspiera zdrowie organizmu
 • Owocowy smak
 • Łatwość stosowania
 • Wydajne opakowanie (starcza na 2 miesiące)
 • Przeznaczone dla dzieci powyżej 12 roku życia

WADY

 • Ograniczona dostępność

Oh!Tomi, Super Sleep, suplement diety w żelkach, 60 szt

Suplement diety Super Sleep marki Oh!Tomi jest preparatem w postaci owocowych żelek ułatwiającym zasypianie i poprawiającym jakość snu. Naturalna i skuteczna receptura zawdzięcza swoje działanie zawartości melatoniny - hormonu występującego w ciele człowieka odpowiedzialnego za prawidłowy odpoczynek, wyciszenie i łatwość zapadania w regenerujący sen. Żelki Super Sleep wzbogacone są dodatkowo wyciągami z warzyw i owoców, witaminą B6 oraz ekstraktem z szyszek chmielu. Suplement diety Oh!Tomi Super Sleep został poddany rygorystycznym badaniom, które potwierdziły, że składniki aktywne zawarte w formule preparatu skutecznie wspomagają zasypianie, zapewniają nocną regenerację oraz wspierają zdrowie organizmu. Zalecana dzienna dawka to 1 żelka spożyta do 30 minut przed snem. Suplement przeznaczony jest również dla dzieci powyżej 12 roku życia.
Dowiedz się więcej

Alldeynn, Sleeprose, suplement diety, 280 g

Alldeynn, Sleeprose, suplement diety, 280 g
8,2/10

RANKING OGÓLNY

B

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • Dobry skład
 • Zawiera 11 składników aktywnych
 • Ułatwia zasypianie
 • Wspiera relaks i wyciszenie
 • Składniki wspomagają produkcję melatoniny
 • Wspomaga zdrowie organizmu
 • Dostępne różne smaki

WADY

 • Opakowanie starcza tylko na 20 dni
 • Smak napoju nie wszystkim odpowiada
 • Wysoka cena

Alldeynn, Sleeprose, suplement diety, 280 g

Sleeprose marki Alldeynn to suplement diety w postaci proszku do rozpuszczania w wodzie. Zawiera aż 11 składników aktywnych poprawiających jakość snu i wspierających wyciszenie umysłu. W składzie preparatu znajduje się m.in. melatonina ułatwiająca zasypianie, ekstrakt z szafranu zapewniający relaks, L-tryptofan - aminokwas stymulujący produkcję serotoniny i melatoniny oraz kompozycja minerałów: cynk, magnez, witamina B6 wspomagająca zdrowie organizmu. Suplement Sleeprose dostępny jest w kilku owocowych smakach. Zalecana dzienna porcja to 14 g preparatu spożytego do godziny przed snem.
Dowiedz się więcej

OstroVit Pharma, Melatonina, suplement diety, 30 ml

OstroVit Pharma, Melatonina, suplement diety, 30 ml
7,9/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • Dobry skład
 • Forma sprayu zapewnia szybsze działanie melatoniny
 • Poprawia jakość snu
 • Wydajne opakowanie
 • Korzystna cena

WADY

 • Dawka melatoniny mogłaby być większa
 • Atomizer nie zawsze działa prawidłowo
 • Gęsta konsystencja utrudnia aplikację za pomocą atomizera
 • Bardzo słodki smak

OstroVit Pharma, Melatonina, suplement diety, 30 ml

Suplement diety z melatoniną od marki OstroVit Pharma to preparat w formie sprayu przeznaczony dla wszystkich osób, które zmagają się z zaburzeniami snu. Suplement w jednej porcji (jedna aplikacja lub 5 kropel) zawiera 1 mg melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za poprawę komfortu snu i prawidłową regenerację organizmu. Forma sprayu zapewnia szybkie i bezproblemowe spożycie i jest bardzo dobrą alternatywą dla osób mających trudności z połykaniem tabletek. Dzienna porcja to 1 aplikacja 30 minut przed snem. Zaleca się dozować suplement pod język.
Dowiedz się więcej

Dr. Jacob’s, Dobry Sen, suplement diety, 90 tabletek

Dr. Jacob’s, Dobry Sen, suplement diety, 90 tabletek
7,8/10

RANKING OGÓLNY

C+

CAŁOŚCIOWA OCENA

ZALETY

 • Dobry skład
 • Wyciągi roślinne mają standaryzację
 • Ułatwia zasypianie
 • Redukuje problemy ze snem
 • Wydajne opakowanie
 • Wegański

WADY

 • Zawartość magnezu jest bardzo niska
 • Suplement jest nieodpowiedni dla osób uczulonych na orzechy
 • Tabletki mają nieprzyjemny smak i zapach

Dr. Jacob’s, Dobry Sen, suplement diety, 90 tabletek

Wegański suplement diety Dobry Sen marki Dr. Jacob’s to połączenie melatoniny, magnezu morskiego Hypro-ri® oraz ekstraktów z melisy, kozłka lekarskiego i szyszek chmielu. Ta kompozycja ułatwia zasypianie i redukuje problemy z jakością snu takie jak częste wybudzanie się w nocy czy niewystarczająca regeneracja. Ponadto składniki suplementu Dobry Sen wpływają na uczucie relaksu i wyciszenia oraz wspierają układ nerwowy. Dzienna porcja to 1 tabletka zażyta na ok. 30 minut przed snem.
Dowiedz się więcej

ZALETY

 • Zawiera melatoninę
 • Tabletki rozpadają się w jamie ustnej (nie trzeba ich połykać)
 • Melatonina szybko się wchłania do organizmu
 • Skraca czas potrzebny na zaśnięcie

WADY

 • W składzie są substancje słodzące
 • Nie na wszystkich działa
 • Zbyt intensywny cytrusowy smak
 • Mało tabletek w opakowaniu (30)

Olimp Labs, Forsen Fast Melatonina, suplement diety, 30 tabletek

Suplement diety Olimp Labs z melatoniną to preparat w postaci tabletek rozpadających się w jamie ustnej (ODT), dzięki czemu melatonina uwalnia się i wchłania dużo szybciej do organizmu, a dodatkowo nie ma potrzeby połykania tabletki. Preparat Forsen Fast w składzie zawiera jedynie melatoninę. Regularne przyjmowanie suplementu pozwala skrócić czas potrzebny na zaśnięcie oraz poprawić jakość i komfort snu. Tabletki dostępne są w cytrusowym smaku. Zalecana dzienna porcja to 1 tabletka 30 minut przed snem.
Dowiedz się więcej