40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Żylaki przełyku

Żylaki przełyku powstają w wyniku zaburzeń przepływu krwi w żyle wrotnej lub w wątrobie. Dochodzi do tego, gdy krew szuka dróg odpływu do serca przez żyły znajdujące się w dolnej części przełyku. W przypadku znacznego stopnia zmian żylakowatych w przełyku oraz wystąpienia nawracających, częstych oraz uporczywych i obfitych krwotoków, konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Profilaktyka Żylaków przełyku

By zapobiec żylakom przełyku, należy przede wszystkim odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie chorób wątroby oraz uniemożliwić powstanie jej marskości czy utrudnieniom krążenia krwi w jej rejonie. Wskazane jest także spożywanie pokarmów miękkich, papkowatych, wilgotnych, drobnoziarnistych itd.

Największe zagrożenie w przypadku żylaków z przełyku stanowi krwotok. W niektórych przypadkach ma on dramatyczny przebieg i doprowadzić może do znacznej utraty krwi. Objawem tego są krwiste, chlustające wymioty, świeżą niestrawioną krwią. Wymioty są spowodowane bezpośrednim emetogennym działaniem krwi. Około 30% krwotoków jest śmiertelnych. Przyczyną zgonu jest zarówno utrata krwi, jak i śpiączka wątrobowa. Śpiączka spowodowana jest przeciążeniem dużą ilością białka, niewydolnej zazwyczaj (z powodu choroby podstawowej) wątroby.


choroby układu krążenia zabieg na żylaki objawy żylaków w przełyku
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach