45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Żylaki powrózka nasiennego

Metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest zabieg operacyjny. W jego trakcie dokonuje się pozaotrzewnowego podwiązania żyły jądrowej lub jej embolizacji, polegającej na zamierzonym zamknięciu jej światła. W trakcie embolizacji wprowadza się do światła naczynia koreczki ze skrzepów krwi, spongostanu, skrawków mięśni, sprężynek z włóknami i klejów tkankowych. Dzięki temu czopuje się światło naczynia.

Taki zabieg wykonuje się przy pomocy cewnika. Zadaniem leczenia jest przede wszystkim zlikwidowanie bólu oraz poprawienie wyników spermy. Na tego rodzaju schorzenie cierpią zazwyczaj młodzi mężczyźni. Żylaki przybierają kształt poszerzonych splotów, przypominających postronki, i są łatwo dostrzegalne w pozycji stojącej. Przeważnie występują po lewej stronie, co wiąże się z odejściem lewej żyły jądrowej do lewej żyły nerkowej i uszkodzeniem aparatu zastawkowego w obrębie żyły jądrowej. Żylaki powrózka nasiennego pojawiają się u około 15% mężczyzn. Dotyczą też ok. 40% mężczyzn z bezpłodnością.

Przyczyną tego schorzenia jest niewydolność lub wrodzony brak zastawek w żyłach jądrowych. Konsekwencją tego jest upośledzenie odpływu krwi żylnej oraz jej gromadzenie się w żyłach, co wywiera zbyt duże ciśnienie hydrostatyczne na splot wiciowaty. Wskutek tego tworzy się żylakowate poszerzenie splotu wiciowatego. Rozróżnia się żylaki powrózka nasiennego pierwotne oraz wtórne.

Przyczyną pierwotnych żylaków powrózka jest brak lub zaburzenie funkcji zastawek żylnych w żyle jądrowej, wysokość słupa krwi i ciśnienie hydrostatyczne, które wywierane jest na żyły splotu wiciowatego, wejście pod kątem prostym żyły jądrowej lewej do lewej żyły nerkowej (głównie w przypadku gdy na wprost jest ujście żyły nadnerczowej lewej), ucisk żyły nerkowej lewej pomiędzy aortą a tętnicą krezkową górną, występowanie żyły nerkowej za aortalnej, niewydolność pompy powięziowo - mięśniowej dźwigacza jądra.

Za wtórne odpowiedzialne jest zakrzepowe zapalenie żyły jądrowej lub nerkowej, a niekiedy także obydwu na raz, proces nowotworowy w jamie brzusznej (nowotwór uciska lub tworzy przerzuty na żyłę jądrową, lub nerkową).

Takie przyczyny są charakterystyczne dla izolowanych żylaków prawostronnych, szczególnie u mężczyzn, którzy wkroczyli w czwartą dekadę życia. W niektórych przypadkach może dojść do zakrzepicy żylaków powrózka nasiennego. Żylaki powrózka nasiennego objawiają się powiększeniem moszny i obrzękiem, czasami uczuciem ciężaru w jądrze, ciągnącym bólem w pachwinie, zwłaszcza w pozycji stojącej, niekiedy pojawiają się także dolegliwości bólowe w czasie wzwodu. Jednak w wielu przypadkach nie występują żadne dolegliwości, a żylaki wykrywane są przypadkiem przy okazji innego badania. Żylaki powrózka nasiennego są łatwo dostrzegalne w pozycji stojącej - są to zgrubienia i sploty żył biegnących aż do kanału pachwinowego. Poza tym powrózek boli przy dotyku, a jądro jest obniżone i miękkie w dotyku. Z powodu zaburzeń krążenia jądro też może się zmniejszyć. Natomiast w pozycji leżącej żylaki mogą być niewidoczne i niewyczuwalne w dotyku, gdyż żyły się opróżniają. Rozróżniamy trzy stopnie żylaków powrózka nasiennego: mniejsze niż jądro, takiej samej wielkości jak jądro oraz grubsze od jądra.


choroby układu moczowego Żylaki powrózka nasiennego objawy żylaki powrózka nasiennego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach