40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zwyrodnienie stawu kolanowego

Gonartroza to proces zwyrodnieniowy kolana objawiający się bólem oraz dysfunkcją kolana. Potwierdzenie tego stanu można uzyskać poprzez stwierdzenie obecności osteofitów na krawędzi stawowej kości piszczelowej lub udowej.

By odpowiednio rozpoznać to schorzenie, należy wykluczyć inne przyczyny objawów klinicznych.
Najczęściej taka dolegliwość występuje u kobiet, zwłaszcza starszych i otyłych. Podstawą do rozpoznania choroby zwyrodnieniowej jest ból zlokalizowany w stawie oraz jego okolicy stający się intensywniejszy przy wykonywaniu ruchów, przy wstawaniu, przy schodzeniu po schodach, w czasie noszenia ciężkich przedmiotów i ustępujący w spoczynku.

By odpowiednio rozpoznać gonartrozę należy wykonać badanie radiologiczne. W ustaleniu diagnozy pomocne są także charakterystyczne objawy takie jak: bóle podczas ruchu (szczególnie bóle pierwszych ruchów) i trzeszczenie drobnoziarniste. Przy zajęciu powierzchni stawu rzepkowo-udowego silniejsze bóle pojawiają się podczas schodzenia.

Proces zwyrodnieniowy przeważnie powstaje wskutek urazu, zapalenia stawu, choroby odkładania pyrofosforanu wapnia, artropatii hydroksyapatytowej, uszkodzenia łękotki, chrzęstniako-kostniakowatości maziówkowej, kosmkowo-barwnikowego zapalenia błony maziowej, rozwarstwiającej martwicy aseptycznej, dysostozy wielonasadowej śródchrzęstnej.

Na chwilę obecną nie ma skutecznej metody na trwałe wyleczenie choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i kolanowego. Jednak dzięki zastosowaniu leczenia zachowawczego możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz utrzymanie lub nawet zwiększenie zakresu ruchów w stawach i ograniczenie kalectwa.

Pierwszym ważnym krokiem jest dążenie do redukcji otyłości. Ważne miejsce zajmuje także kinezyterapia. W chorobie zwyrodnieniowej kolana chodzi głównie o wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda.

W przypadku gdy u osób cierpiących na zwyrodnienie stawu kolanowego pojawią się objawy zapalenia (ból, zaczerwienienie, nadmierne ocieplenie i obrzęk), można zastosować dostawowo preparaty sterydowe (Solu Medrol, Diprophos, Kenalog), czasem z wcześniejszym odciąganiem ze stawu zgromadzonego tam płynu.

Chorzy z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową, u których dolegliwości bólowe nie ustępują po lekach i którzy mają coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych czynności, są kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu do ortopedy w celu rozważenia wskazań i możliwości leczenia operacyjnego. Radykalną operacją z całkowitą wymianą stawu jest alloplastyka, czyli założenie endoprotezy (wewnętrznej protezy) stawu kolanowego czy biodrowego. U zdecydowanej większości chorych zabieg ten zapewnia znaczne zmniejszenie bólu i poprawę w poruszaniu się.


Choroby układu kostnego leczenie gonartrozy zaczerwienione kolano
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach