45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów określane także jako artroza to schorzenie, na które cierpią głównie osoby starsze. Według statystyk niemal połowa osób po 50 roku życia, cierpi na artretyczne zdeformowane stawy. Zwyrodnienie przeważnie obejmuje odcinek szyjny oraz lędźwiowy kręgosłupa.

Czym jest zwyrodnienie stawów kręgosłupa?

Mianem zwyrodnienia stawów kręgosłupa określa się chorobę, za której sprawą dochodzi do ograniczenia ruchomości kręgosłupa oraz bóle, które są spowodowane przez zniekształcenie i uszkodzenie kręgosłupa, oraz jego stawów.

Takie zwyrodnienia przeważnie obejmują odcinek szyjny oraz lędźwiowy. Zwyrodnienie stawów kręgosłupa zaliczane jest do chorób nieuleczalnych. Nie jest także możliwe cofnięcie jego skutków, jedynie jesteśmy w stanie złagodzić przyszłe objawy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów powstaje na skutek ich zużycia. Przyczyną dolegliwości jest uszkodzenie chrząstki stawowej, czyli warstwy ochronnej, która pokrywa kość w stawach.

Przyczyny Zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Za główny czynnik powstawania tej choroby uważa się przeciążenia stawów spowodowane między innymi wadami postawy lub wadami wrodzonymi budowy kręgosłupa.

Do grupy ryzyka zaliczane są także osoby starsze, cierpiące na otyłość, unikające wszelkich form aktywności fizycznej.

Kolejnym czynnikiem mogą być także urazy mechaniczne, stałe obciążanie stawów w ciągu całego życia doprowadza do mechanicznego ścierania się chrząstki.

Zagrożenie występuje także w przypadku osób, które zbyt intensywnie uprawiają sport, nie zabezpieczając odpowiednio stawów, a także tych cierpiących na zaburzenia neurologiczne.

Diagnoza Zwyrodnienia stawów kręgosłupa


Choroba daje o sobie znać dopiero w późniejszej fazie rozwoju. Często pierwsze objawy pojawiają się dopiero po wielu latach.

Najpierw pojawiają się bóle i sztywność kręgosłupa przy porannym wstawaniu, które mijają po ,,rozruszaniu się”.

Niekiedy ból staje się intensywniejszy podczas zmian pogodowych. Może pojawić się także rwa kulszowa oraz promieniowanie bólu do innych części ciała.

Leczenie Zwyrodnienia stawów kręgosłupa


W przypadku podejrzenia u siebie takiej choroby należy skontaktować się z lekarzem. Postawi on diagnozę na podstawie zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego zmienionego odcinka kręgosłupa.

Czasami wykonuje się także badanie laboratoryjne krwi i moczu.

Leczenie ma na celu odciążenie miejsca dotkniętego chorobą. W tym celu lekarz zaleca używanie wkładek ortopedycznych oraz innych urządzeń, których zadaniem jest odciążenie stawów.

W skrajnych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne, polegające na wszczepieniu nowego stawu.

Profilaktyka Zwyrodnienia stawów kręgosłupa


Działania profilaktyczne, które mają nas uchronić przed tą dolegliwością, powinny być wdrożone już od najmłodszych lat.

Mowa tutaj przede wszystkim o zachowaniu prawidłowej postawy ciała oraz ochronie stawów podczas ćwiczeń. Należy także leczyć wszystkie urazy.

Wskazane jest zredukowanie nadwagi lub niedopuszczenie do jej pojawienia się. Powinno się stosować odpowiednio zbilansowaną dietę zawierającą spore ilości warzyw oraz owoców.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na występowanie witaminy C oraz karatenoid, która zapobiega patologicznym zmianą w kościach. Ich źródłem są zielone warzywa oraz mango, papaja, pomarańcze.

Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Jest ona szczególnie istotna dla naszych mięśni i stawów. Pozwala cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez długie lata.


ból stawów choroba zwyrodnieniowa Choroby układu kostnego Zwyrodnienie stawów kręgosłupa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach