40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Zwyrodnienie stawów kęgów szyjnych

Choroba zwyrodnieniowa powstaje wskutek zarówno biologicznych, jak i mechanicznych zdarzeń, które powodują destabilizację powiązanych ze sobą procesów degradacji i syntezy chrząstki stawowej - chondrocytów i macierzy pozakomórkowej, a także warstwy podchrzęstnej kości. Taki proces poprzedzać może wiele czynników.

Stan chorobowy zajmuje wszystkie tkanki stawu. Towarzyszą temu zarówno morfologiczne, biochemiczne, molekularne oraz biomechaniczne zmiany komórek macierzy, które prowadzą do rozmiękania, włókienkowatości, owrzodzeń jak i utraty masy chrząstki stawowej, stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej, osteofitów i torbielek podchrzęstnych. Cechą charakterystyczną tej choroby jest ból w stawach, tkliwość, ograniczenie ruchomości stawowej, pojawiające się w niektórych przypadkach wysięki, procesy zapalne, przy których pojawić się mogą także objawy układowe.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgów szyjnych (unkowertebralnych - niewielkie stawy rozmieszczone symetrycznie w tylno-bocznych obrzeżach przestrzeni międzytrzonowej kręgów szyjnych). Specyficzne dla tej postaci są zmiany zwyrodnieniowe, osteofity zlokalizowane na tylnych krawędziach trzonów kręgów, które manifestują się przeważnie pojawieniem lub nasileniem bólu karku podczas ruchów obrotowych głową. Stosunkowo często w trakcie wykonywania ruchów głową powstają podrażnienia przydanki tętnic kręgowych, których objawem są zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi (zespół Barre-Lieou).

Choroby reumatyczne można leczyć na wiele spsobów, ale takie leczenie należy przeprowadzić kompleksowo i musi ono obejmować poza leczeniem farmakologicznym (przyjmowanie leków), także odpowiedni tryb życia, żywienia, rehabilitację fizyczną (kinezyterapia i fizykoterapia), a nawet porady psychologa. Gdy nie jest znana przyczyna powstania choroby to wtedy leczenie skupione jest na likwidowaniu objawów i modyfikacji przebiegu choroby. W przypadku gdy jednak przyczyna jest znana, leczenie obejmuje zarówno przyczyny, objawy oraz przebieg choroby. Każdy chory leczony jest w indywidualny sposób, który jest zależny od rodzaju i przebiegu choroby. Za najważniejszy element leczenia zachowawczego należy uważać postępowanie niefarmakologiczne, od którego należy zacząć leczenie każdego przypadku, natomiast leczenie farmakologiczne jest indywidualne i zależy od przebiegu choroby, ciężkości objawów, reakcji na leczenie.


Choroby układu kostnego objawy zwyrodnienia kręgów szyjnych leczenie bólów stawów
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach