45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zwyrodnienie plamki żółtej

Na zwyrodnienie plamki żółtej cierpią najczęściej osoby w starszym wieku. Choroba ta stanowi jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku, osób po 50. roku życia. Mimo że jest to poważne schorzenie to jednak społeczeństwo ma ciągle małą świadomość na jego temat.

Kilka słów o plamce żółtej

Plamka żółta jest małym punktem zlokalizowanym na siatkówce oka. Jest skupiskiem światłoczułych receptorów siatkówki. Fotoreceptory plamki żółtej zawierają żółty barwnik i stąd jej nazwa.

Age-Related Macular Degeneration, czyli AMD to choroba powodująca zmiany w tętnicach odżywiających siatkówkę oka. Dokładnie chodzi tutaj o zwyrodnienia ścian tętnic. Powoduje to gorsze odżywienie siatkówki oka, a co za tym idzie pogarsza się widzenie centralne.

Dwa typy choroby

Rozróżnić można dwie odmiany tej choroby: mokrą oraz suchą.

AMD mokre stanowi większe zagrożenie. W jego trakcie tworzą się nowe naczynia, które mają usprawnić dopływ krwi do siatkówki. Jednak te nowe naczynia są bardzo delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniu. Powodują krwawienia i uszkodzenia pobliskich tkanek. Mimo leczenia ta postać choroby może powodować całkowitą utratę wzroku.

AMD suche rozwija się wolniej. W tym przypadku powstają tak zwane druzy małe – czyli żółtawe złogi w rejonie siatkówki oka. Objawem tej postaci choroby jest także hiperpigmentacja lub depigmentacja siatkówki. Ten typ choroby także grozi utratą wzroku, jednak proces ten jest powolny i stopniowy.

Grupa ryzyka

NA ten rodzaj choroby cierpią przede wszystkim osoby starsze. W związku z tym do grupy ryzyka należą osoby po 50. roku życia i w tej grupie przeważają kobiety.

Czynniki genetyczne również sprzyjają występowaniu tej choroby. Na jej powstawanie ma wpływ także: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niedobór witamin, w tym głównie witaminy C, E oraz cynku i selenu, a także luteiny i astaksantyny.

Uważać powinny osoby, które długotrwałe narażone są na promienie słoneczne, mają jasny kolor tęczówki, źle się odżywiają oraz palą papierosy.

Diagnoza

W przypadku zauważenie u siebie niepokojących sygnałów należy zwrócić się do okulisty, który wykona specjalne badania. Przeważnie wykonuje się tzw. test Amslera, dzięki któremu można określić stan plamki żółtej oraz jej okolic.

Wczesna diagnoza pozwoli szybko podjąć leczenie. Czas w tej chorobie jest bardzo istotny. Jedynie wczesne wykrycie pomoże uchronić albo przynajmniej opóźnić utratę wzroku.


choroby oczu Zwyrodnienie plamki żółtej objawy Zwyrodnienie plamki żółtej leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach