40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zwichnięcie stawu żuchwowego

Czym jest „zwichnięcie stawu żuchwowego”?

Zwichnięcie stawu żuchwowego to stan, w którego trakcie dochodzi do przesunięcia kości względem siebie w torebce stawowej. Bardzo rzadko odnotowuje się przypadki, w których taki stan jest permanentny.

Przyczyny zwichnięcie stawu żuchwowego

Przeważnie taki uraz powstaje wskutek zbyt szerokiego otwarcia ust np. przy:

  • ziewaniu,
  • odgryzaniu,
  • leczeniu zębów,
  • ataku padaczki,
  • nadmiernym naciągnięciu torebki stawowej.

Grupa ryzyka

Każda osoba jest narażona na powstanie takiego urazy, ale wyróżnić można także grupę ludzi szczególnie podatnych.

Do czynników zwiększających ryzyko urazu zalicza się między innymi płytki obszar żuchwy oraz niektóre choroby tkanki łącznej (choroba Marfana lub Ehlers-Danlosa).

Także osoby, które już wcześniej cierpiały na to schorzenie są w grupie zwiększonego ryzyka i będą miły tendencje do powtórnego zwichnięcia stawu żuchwowego.

Rozpoznanie i leczenie

Istnieje kilka objawów, które są charakterystyczne dla zwichnięcia stawu żuchwowego. Jednak prawidłową diagnozę może postawić wyłącznie lekarz na podstawie zdjęcia rentgenowskiego żuchwy.

Nastawienie zwichniętej żuchwy nie jest trudne. Taki zabieg przeprowadzany jest w szpitalu, a po jego wykonaniu żuchwę przywiązuje się do głowy za pomocą bandażu na około 2 tygodnie.

Zaniechanie leczenia urazu żuchwy może później wymagać leczenia operacyjnego. W rzadkich przypadkach może też doprowadzić do zapalenia kostno-stawowego w stawie skroniowo-żuchwowym.

W związku z tym, że taki uraz powoduje znaczny ból, powinno się niezwłocznie podjąć jego leczenia. O ile rekonwalescencja nie trwa długo, szczęka jest później bardziej podatna na nawrót tego typu urazu.


Choroby układu kostnego Zwichnięcie stawu żuchwowego objawy Zwichnięcie stawu żuchwowego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach