45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zwichnięcie nadgarstka

Zwichnąć nadgarstek jest bardzo łatwo i przeważnie dochodzi do tego w wyniku upadku i przesunięcia kości w stawie. Mimo że badanie nie wykazuje złamania lub pęknięcia, to jednak nie można takiego stanu bagatelizować.

Przyczyny zwichnięć
Istnieją różne przyczyny bólu nadgarstka. Zalicza się do nich złamanie, skręcenie czy zwichnięcie. Jego budowa jest dosyć skomplikowana i składa się on z ośmiu kości, rozmieszczonych w dwóch szeregach. Znajduje się tam także wiele połączeń stawowych, których uszkodzenie może prowadzić właśnie do zwichnięć.

Zwichnięcia dzieli się na okołoksiężycowate oraz promieniowo-nadgarstkowe. W przypadku tych pierwszych uszkodzenie powstaje wskutek forsownego odchylenia nadgarstka oraz odwracania przedramienia. Zwichnięcie promieniowo - nadgarstkowe charakteryzuje się przesunięciem wszystkich kości nadgarstka.

Stwarza to spore zagrożenie, ponieważ, ponieważ może dojść wtedy do poważnego zwichnięcia ze złamaniem. Ból staje się intensywniejszy, nie da się praktycznie wykonać żadnego ruchu, a ukrwienie staje się znacznie upośledzone. Najczęściej jednak do uszkodzeń nadgarstka dochodzi w wyniku przemieszczenia kości w torebce stawowej, wyciągnięcia z niej kości lub utraty kontaktu pomiędzy powierzchniami stawowymi.

Objawy zwichnięcia nadgarstka
O zwichnięciu mowa w sytuacji, gdy kości zmienią swoje położenie w stawie. Objawy takiego stanu mają więcej wspólnego ze skręceniem niż złamaniem, ponieważ nie dochodzi do pęknięć, jedynie ból staje się silniejszy a stawy bardziej zniekształcone.

Poza tym, że staw jest zniekształcony, niestabilny i bolesny, często pojawia się także obrzęk oraz krwiak. Co więcej, nie jesteśmy w stanie wykonać żadnego ruchu w okolicy zwichniętego stawu. Chodzi tu głównie o zginanie, przed którym stawiany jest opór. Uszkodzeniu mogą ulec także naczynia krwionośne oraz nerwy.

Pierwsza pomoc
Gdy dojdzie do przemieszczenia kości, należy ją natychmiast nastawić. Nie wolno jednak robić tego samodzielnie. Powinno się to zostawić lekarzowi. Czas w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Co zrobić w momencie zwichnięcia i jak zabezpieczyć uraz?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zachowaliśmy czucie w kończynie oraz, czy możemy swobodnie poruszać palcami. Wskazane jest chłodzenie uszkodzone stawu za pomocą zimnych okładów np. z lodu, w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia obrzęku. Staw trzeba koniecznie unieruchomić (można powołać się na II zasadę Potta, która określa pierwszą pomoc podczas unieruchamiania kończyn).

Całą dłoń wraz z kciukiem oraz przedramieniem należy położyć na sztywnej podstawce, kartonie lub deszczułce. Dłoń bandażujemy, ale nie za mocno. W przypadku gdy odczuwamy jedynie nienasilający się ból i obrzęk, to w celu unieruchomienia nadgarstka i ustabilizowania stawu możemy zastosować ortezę.

Tymczasowo zastępuje ona gips oraz usztywnia poszkodowane stawy. Trzeba jednak pamiętać, że są to tylko czynności alternatywne. Zalecana jest fachowa pomoc medyczna. Po każdym zwichnięciu i ustąpieniu stanu zapalnego warto poddać się rehabilitacji, by powrócić do pełnej sprawności ruchów i manualności.


Choroby układu kostnego przyczyny zwichnięcia nadgarstka leczenie zwichnięcia nadgarstka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach