45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zwichnięcia stawów palców ręki

Zwichnięcia stawów palców ręki to przede wszystkim zwichnięcia w stawach międzypaliczkowych bliższych, do których dochodzi w następstwie urazu powodującego przerost stawu. W związku z tym powierzchnie stawowe palców są przesunięte wobec siebie, nie ma między nimi kontaktu.

Dochodzi do przemieszczenia kości wewnątrz torebki stawowej lub poza nią. W wyniku takiego zwichnięcie może także równocześnie dojść do uszkodzeń w więzadle, chrząstce, lub samej torebce stawowej. W przypadku uszkodzenia kciuka najczęściej zwichnięty jest staw śródręczno-paliczkowy.

Możliwe jest także niecałkowite zwichnięcie, nazywane podwichnięciem. Oznacza to, że powierzchnie stawowe są tylko przesunięte wobec siebie, nie tracąc między sobą kontaktu.

Do zwichnięcia przeważnie dochodzi wskutek urazu mechanicznego, najczęściej podczas uprawiania sportów zespołowych, takich jak siatkówka czy koszykówka lub w wyniku porażenia i zwiotczenia mięśni oraz stanów zapalnych, lub nowotworów.

Czynnikami mające wpływ na powstawanie zwichnięć to głównie: reumatyczne choroby stawów, powtarzające się urazy stawów, rodzinne występowanie wrodzonego zwichnięcia stawu. Najczęstszymi objawami zwichnięcia stawów palców ręki są silny ból i obrzęk wokół stawu, krwiak, trudności w poruszaniu palcem.

Zwichnięcia urazowe są zdecydowanie częstsze niż wrodzone czy patologiczne. Gdy dojdzie do zwichnięcia, należy bezpośrednio po urazie unieruchomić kończynę. Nigdy nie należy samemu nastawiać uszkodzonego stawu. Zimny okład znacznie zmniejszy opuchliznę, która zazwyczaj towarzyszy urazowi.

W szpitalu, przed zabiegiem nastawiania palca przeważnie wykonuje się prześwietlenie, ponieważ często przy zwichnięciach pojawiają się złamania.

Dzięki prześwietleniu można także uzyskać potwierdzenie diagnozy. Przy nastawianiu stawów palców ręki stosuje się znieczulenie miejscowe, ponieważ takiemu procesowi może towarzyszyć ból. Dlatego zaleca się, aby przed zabiegiem nie przyjmować pokarmów i płynów, ponieważ mogą osłabiać działanie znieczulenia.

Gdy wystąpią powikłania, takie jak złamanie, w leczeniu stosuje się także operację chirurgiczną w znieczuleniu ogólnym. Palec zostaje unieruchomiony razem z najbliższym palcem za pomocą opatrunku gipsowego lub zwykłego zazwyczaj na 3-4 tygodnie.

Później stosuje się specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne, dzięki którym wzmacnia się stawy oraz mięśnie palców i dłoni. Jeśli po zdjęciu gipsu i ćwiczeniach rehabilitacyjnych wzmacniających staw palec będzie zbyt długo sztywniał (poruszanie nim może sprawiać trudności jeszcze przez kilka miesięcy), konieczna może być operacja.

Konsekwencją zwichnięcia jest zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia uszkodzonego stawu oraz kolejnych zwichnięć. Przez następne kilka tygodni po nastawieniu palca powinno się stosować opatrunek na uszkodzony staw, jeśli planuje się uprawianie sportu. Nie powinno się także rozpoczynać treningu wcześniej niż 5-6 tygodni od momentu uszkodzenia. Brak usztywnienia zwichnięcia może powodować zmiany, przez które nastawienie może być utrudnione lub niemożliwe.

W takich przypadkach może okazać się konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego, a staw może przestać być czynny. Wtedy lekarz może zastosować leczenie farmakologiczne – to leczenie wspomagające, gdzie stosuje się leki anestetyczne (umożliwiające znieczulenie chorego i zwiotczenie mięśni) oraz leki przeciwbólowe.

Jeżeli zwichnięcie okaże się niemożliwe do nastawienia zachowawczego, to wtedy należy zastosować leczenie operacyjne. Gdy zwichnięcia stawu powtarzają się kilkakrotnie, konieczny staje się zabieg rekonstrukcyjny stawu, celem odtworzenia jego prawidłowej budowy.

Osoby, które kiedykolwiek miały zwichnięty staw palca ręki, lub u których doszło do nawrotów, powinny stosować pewne metody zapobiegawcze. Zaleca się, aby podczas ciężkiej pracy fizycznej lub uprawiania sportów siłowych należy chronić obciążone stawy, poprzez zastosowanie opasek uciskowych, stabilizatorów, ochraniaczy stawów.


Choroby układu kostnego obrzęk wokół stawu Zwichnięcia stawów palców ręki leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach