40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zwężenie zastawki mitralnej

Zwężenie zastawki mitralnej jest jedną z wad nabytych serca. Przeważnie jej przyczyną jest choroba reumatyczna. Zastawka mitralna oddziela górną i dolną część lewej komory serca. W trakcie tego schorzenia dochodzi do zmniejszenia powierzchni przepływu krwi z lewego przedsionka do lewej komory serca.

Zastawka nie otwiera się całkowicie i krew nie może swobodnie przepływać. W konsekwencji zmniejszeniu ulega frakcja wyrzutowa serca oraz dochodzi do wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku, czego skutkiem jest stopniowe narastanie oporu w naczyniach płucnych.

Czasami krew, która nie była w stanie przedostać się przez zastawkę, wraca do płuc. Tam gromadzi się w tkance płucnej i powoduje obrzęk płuc oraz utrudnia oddychanie.

Takie przypadki najczęściej odnotowuje się u osób w młodym i średnim wieku. Prawie 2 – krotnie częściej chorują kobiety.

Najczęstszą przyczyną powstawania zwężenia zastawki mitralnej jest gorączka reumatyczna. Choroba może wystąpić po 5- 10 latach od przejścia gorączki. Zwężenia zastawki może mieć także podłoże dziedziczne.

Możliwe powikłania to:

  • migotanie przedsionków
  • infekcyjne zapalenie wsierdzia
  • obrzęk płuc
  • niewydolność prawokomorowa serca

By zdiagnozować tę chorobę, należy wykonać rentgen klatki piersiowej i EKG. Nie obrazują one jednak dokładnie istnienia choroby. Najdokładniejszym badaniem jest echokardiografia. Dzięki niej można rozpoznać wadę oraz ocenić jej stopień zaawansowania.

Czasami wykonuje się także próbę wysiłkową, za pomocą której można ocenić wydolność wysiłkową. Niekiedy stosuje się także koronografię, ma ona na celu wykluczenie choroby niedokrwiennej serca.

U chorych z łagodnymi objawami zwężenia zastawki stosuje się leczenie farmakologiczne. W przypadku chorych z ostrym zwężeniem zastawki konieczne jest leczenie inwazyjne.

Istnieją trzy rodzaje leczenia operacyjnego:

  • rozszerzenie zastawki za pomocą specjalnego balonu
  • operacyjna naprawa zastawki
  • wymiana zastawki mitralnej.

choroby serca przyczyny zwężenia zastawki leczenie zwężenia zastawki mitralnej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach