40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Zoofobia

Zoofobia należy do grupy fobii specyficznych i charakteryzuje ją strach oraz lęk przed zwierzętami. Fobia stanowi irracjonalny, chorobliwy oraz uporczywy lęk przed pewnymi przedmiotami, sytuacjami lub sytuacjami. Na chwilę obecną znanych jest niemal 200 różnych fobii, a każda z nich może w różny sposób wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Uważa się, że główną przyczyną zoofobii jest doświadczenie jakiegoś traumatycznego zdarzenia związanego ze zwierzętami w dzieciństwie. Zaliczyć można do tego, chociażby pogryzienie przez psa, utopienie kotka czy atak gołębia. Większość osób cierpiących na tego typu fobie jest w stanie opisać sytuację, które przyczyniły się do ich powstania. W przypadku dzieci izolowane postacie fobii mogą rozwijać się po przeczytaniu bajki lub wskutek usłyszenia opowieści o pogryzieniu przez psa.

Innym razem zoofobia może powstać wskutek naśladowania rodziców lub innych osób z bliskiego otoczenia. Przykładem może być sytuacji, kiedy matka będzie krzyczeć na widok myszy, wtedy istnieje spore prawdopodobieństwo, że u dziecka rozwinie się strach przed tymi właśnie zwierzętami. Przyczyną fobii mogą być także postawy kulturowe takie jak np. zakodowany z danej kulturze lęk przed nietoperzami, pająkami czy wężami.

Do rodzajów zoofobii zalicza się:

kynofobia – lęk przed psami
ailurofobia – lęk przed kotami
arachnofobia – lęk przed pająkami
insektofobia – lęk przed owadami
ofidiofobia – lęk przed wężami
ornitofobia – lęk przed ptakami
musofobia – lęk przed myszami

W leczeniu zoofobii stosuje się psychoterapię oraz zażywanie środków przeciwlękowych. Aby pokonać fobię, pacjent musi zmierzyć się ze swoim strachem.


nerwice przyczyny zoofobii objawy zoofobii lęk przed zwierzętami
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach