40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Żółtaczka

Żółtaczka to dosyć poważne schorzenie, ponieważ konsekwencją powstałego stanu zapalnego mogą być poważne i nieodwracalne uszkodzenia tkanek wątroby. Rozróżnia się dwie postacie wirusowego zapalenia wątroby: żółtaczkę typu A i typu B. Żółtaczka typu A przeważnie rozprzestrzenia się poprzez zakażone pożywienie i wodę. Żółtaczka typu B przenoszona jest przez kontakty seksualne oraz krew.

Żółtaczka typu A

Ten rodzaj żółtaczki przenoszony jest przez kontakt z fekaliami lub krwią zainfekowanej osoby. Dodatkowym, najbardziej prawdopodobnym poza-seksualnym sposobem na zarażenie się jest przygotowywanie jedzenia niemytymi ręki po wyjściu z toalety. Gdy mowa o kontekście seksualnym, to do zakażenia dochodzi poprzez analingus, czyli kontakt ust i odbytu.

Żółtaczka typu B

Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktów seksualnych. Statystycznie zakażonych jest 1 na 250 osób w USA I 1 na 1000 osób w Wielkiej Brytanii. To często spotykany rodzaj zakażenia. Jest to także poważne schorzenie, którego następstwem są problemy z wątrobą, a nawet śmierć.


choroby weneryczne jakie są symptomy żółtaczki pierwsze objawy żółtaczki typu A żółtaczka a kontakty seksualne
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach