45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Żółtaczka wszczepienna

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to zakaźne schorzenie stwarzające spore zagrożenie dla zdrowia chorego. Określa się je także jako żółtaczka wszczepienna. Zagrożeni są wszyscy, którzy nie zostali zaszczepieni. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w krajach nisko rozwiniętych takich jak Afryka czy wielu krajach Azji. Również w Chinach choroba ta występuje bardzo często. Szacuje się, że blisko ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie miało do czynienia z WZW typu B.

Przyczyny żółtaczki wszczepiennej

Wirus HIV uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych, jednak większa zakaźność występuje w przypadku wirusa HBV, który jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jest on bardzo odporny na warunki środowiskowe i nie zagrażają mu nawet wysokie temperatury. Unieszkodliwiony może zostać dopiero w temperaturze 160º i to po kilku godzinach. Istnieje wiele odmian tego wirusa. Zazwyczaj tego rodzaju zakażenia nie dają żadnych objawów i możliwe jest ich całkowite wyleczenie. Dzieje się tak jednak w krajach wyżej rozwiniętych, również w Polsce. Szacuje się, że 15-20% mieszkańców naszego kraju przeszło WZW typu B.

Istnieje wiele metod zarażenia, ale najczęściej dochodzi do niego przez kontakt z krwią chorego. Pozostałe metody to:

  • stosunek seksualny,
  • kontakt z krwią chorego, np.: rozcięte usta,
  • transfuzja krwi,
  • niedoczyszczony sprzęt w szpitalu,
  • przekłuwanie uszu,
  • tatuaże,
  • kontakt z płynami ustrojowymi (głównie chodzi o kobiety w ciąży),

Przebieg wirusowego zapalenia wątroby typu B

Ten rodzaj choroby ma kilka rodzajów przebiegu. Są one uzależnione od organizmu i warunków życia. Trzeba pamiętać też, że występuje ona głównie u osób nieszczepionych. Sposoby przebiegu WZW typu by można podzielić na:

Przebieg bezobjawowy – osoba zarażona może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest chora. Nie będzie odczuwała żadnych objawów, a po przejściu choroby następuje pełne wyleczenie. Dodatkowo wzrasta odporność nawet do 80%.

Słabo wyrazowe zakażenie – w tym przypadku również możliwe jest pełne wyleczenie. Temu zakażeniu towarzyszyć mogą objawy, które niekoniecznie wskazywać mogą na WZW typu B. Zalicza się do nich:

  • przemęczenie,
  • nagły brak apetytu,
  • wymioty,
  • ból głowy,
  • stan podgorączkowy,
  • możliwa biegunka.

Ostre zapalenie wątroby – bardzo poważny przebieg choroby, który stwarza zagrożenie dla życia. Posiada charakterystyczne objawy wskazujące na opisywaną chorobę. Jednak procent zarażonych przypadków jest niewielki.

Piorunujące zapalenie wątroby – tutaj występuje już wyższy odsetek śmiertelności, pomimo również rzadkiego występowania tego przebiegu WZW typu B.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B

Metoda leczenia jest uzależniona od przebiegu choroby. Przeważnie polega na izolacji chorego i hospitalizacji. W niektórych przypadkach nawet takie działania nie są konieczne. Wskazane jest przyjmowanie witamin i dużo odpoczynku. Najważniejszy jest jednak bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Czasami podaje się także leki przeciwwirusowe, osłonowe oraz uzupełniające. Dzięki nim można opóźnić rozwój choroby i zmniejszyć ryzyko powikłań, takich jak na przykład marskość wątroby.


choroby zakaźne wirusowe zapalenie wątroby typu b zakażenie wirusem HBV leczenie zapalenia wątroby tyu B
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach