40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Znamię Beckera

Znamię Beckera to rzadkie schorzenie. Charakterystyczne dla nie jest pojawianie się brązowej plamy na skórze. Choroba ta ma charakter nabyty lub wrodzony.

Jakie są przyczyny jej występowania?

Mimo sporego postępu w medycynie nadal nie udało się ustalić, jakie są przyczyny tej choroby. Uważa się, że odpowiedzialne w tym przypadku są geny. Na jej występowanie wpływają androgeny. Przebarwienia na skórze pojawiają się po przejściu okresu dojrzewania.

Grupa ryzyka

Ta choroba częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Występuje u osób, które są już dojrzałe płciowo. W związku z tym nie dotyczy chłopców oraz dziewczynek. Znamię tworzy się na ramionach, w górnej części klatki piersiowej oraz na plecach w okolicy łopatki.

Leczenie

Samo znamię nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, dlatego też nie wymaga specjalnego leczenia. Wskazane jest jedynie stałe obserwowanie takiego miejsca, ponieważ znamię wskazuje na zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka skóry.

Dla większości osób znamię jest poważnym problemem estetycznym. Dlatego czasami można zastosować leczenie laserowe. Plama ulegnie wyblaknięciu, jednak nie powinniśmy spodziewać się, że zniknie całkowicie.

W szczególnych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, przeważnie, gdy jest ono umiejscowione w miejscu widocznym lub jest bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Szczególne zalecenia

Osoby, u których wystąpiło takie schorzenie, powinny uważać na promieniowanie słoneczne, które dodatkowo powoduje ciemnienie zmiany skórnej. W związku z tym nie należy więc korzystać z solarium, zbyt intensywnie się opalać, czy przebywać zbyt długo na słońcu z odkrytym znamieniem. Dodatkowo powinno się stosować kremy z filtrem, chroniące skórę.

Jeśli chodzi o usuwanie włosków, to w tym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań. W tym celu możemy posłużyć się domowymi metodami – goleniem, czy depilacją. Można także wykonać w tym miejscu zabieg depilacji laserowej, czy elektrolizy.

Uwaga na nowotwór!

Mimo że samo znamię nie stanowi zagrożenia, to jednak może ono być symptomem zwiększonej tendencji do nowotworów. Niekiedy ma także związek z nowotworem mięśni gładkich bądź też zwiększa skłonności do powstawania czerniaka skóry.


choroby skóry Znamię Beckera objawy Znamię Beckera leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach