40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Złamanie żeber

Przyczyną złamania żeber u starszych osób najczęściej jest uderzenie lub upadek. W przypadku młodszych osób takie urazy najczęściej powstają w wyniku zgniecenia. Uraz może nastąpić także na skutek długotrwałego kasłania oraz niektórych chorób, takich jak nowotwory czy infekcje. Do złamania żeber może także dojść przy postrzałach lub zmiażdżeniach. Uraz taki polega na przerwie lub pęknięciu w kilku, lub jednej kości, które tworzą klatkę piersiową.

Złamaniu najczęściej ulegają żebra znajdujące się w części środkowej oraz dolnej. Ważne narządy takie jak: wątroba i śledziona zlokalizowane są pomiędzy 6 a 10 żebrem, w związku z czym ich uraz może spowodować uszkodzenie tych organów.

Stosunkowo rzadko ma miejsce złamanie górnych żeber. Jednak wraz z takimi urazami istnieje ryzyko przebicia płuc - co z kolei zagraża życiu pacjenta.

Jeżeli nie dojdzie do uszkodzenia płuc lub naczyń międzyżebrowych, wtedy złamanie przebiega zwykle bez powikłań.

Postępowanie przy złamaniu:

  • Czas potrzebny do zrośnięcia złamanego żebra wynosi od 3, do nawet 6 tygodni
  • Pierwsza pomoc polega na założeniu choremu opaski uciskowej na klatkę piersiową (zakłada się ją okrężnie na wysokości złamania), by zmniejszyć ból, należy uszkodzone miejsce obłożyć np. wilgotnym ręcznikiem
  • Zaraz po przybyciu do szpitala wykonuje się zdjęcie RTG dzięki któremu można stwierdzić ile żeber jest złamanych
  • W przypadku złamania jednego żebra stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe oraz opaskę elastyczną
  • Chory koniecznie musi odpoczywać – nie wolno wykonywać mu ćwiczeń fizycznych
  • W przypadku, gdy złamane żebro doprowadziło do odmy opłucnej albo do krwawienia do klatki piersiowej konieczne jest już leczenie chirurgiczne.

Choroby układu kostnego Złamanie żeber leczenie Złamanie żeber pierwsza pomoc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach