45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Złamanie szyjki kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej bardzo często powstaje wskutek upadku i przydarzyć się może każdemu, bez względu na wiek. Jednak szczególnie narażone są osoby starsze, których kości są bardziej kruche, a ich wytrzymanie słabsze.

Takie złamanie może nieść ze sobą groźbę wielu poważnych powikłań, a odzyskanie sprawności przez jest uzależnione wyłącznie od odpowiedniego leczenia i właściwie przeprowadzonej rehabilitacji.

Złamania nie można bagatelizować, nawet jeśli nie przeszkadza nam przesadnio w wykonywaniu codziennych obowiązków. Należy uzbroić się w cierpliwość, wytrwałość i pogodzić się z myślą, że od tej pory nasze zdrowie zależy od długotrwałej rehabilitacji.

Przyczyny Złamania szyjki kości udowej

Najczęstsze przyczyny takiego złamania to:

  • osteoporoza, głównie pomenopauzalna,
  • przewlekłe leczenie kortykosterydami,
  • nowotwory kości,
  • wrodzone choroby kości,
  • zaburzenia gospodarki wapniowej,
  • długotrwałe unieruchomienie.


Najbardziej narażone na tego typu urazy są mężczyźni po 65 roku życia, kobiety po menopauzie. Wystarczy naprawdę banalny upadek, który w mig doprowadzi do złamania, taki jak potknięcie się, poślizgnięcie na chodniku, czy podczas krzątania się w kuchni.


Powikłania
Osoba, która doświadczyła złamania szyjki kości udowej, musi poddać się skomplikowanemu leczeniu chirurgicznemu, które uwzględniać może zarówno wstawienie endoprotezy stawu biodrowego czy zespolenie odłamów kości podczas operacji.
Później należy możliwie jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Niestety zarówno rehabilitacja, jak i leczenie są skomplikowane w związku ze złym stanem zdrowia pacjenta oraz jego wiekiem. Ok. 20% pacjentów umiera co roku, od takiego rodzaju złamania

Niegdyś takie urazy leczono, stosując unieruchomienie. Pacjenci spędzali od 6 do 8 tygodni nieruchomo z nogą w gipsie lub na wyciągu. Mimo wszystko takie sposób kuracji groził poważnymi i groźnymi następstwami, takimi jak:

  • powikłania płucne,
  • zakrzepica,
  • powstawanie odleżyn,
  • upośledzenie motoryki jelit,
  • zesztywnienie stawów.

Chodzenie po złamaniu szyjki kości udowej rozpoczyna się najpierw przy użyciu chodzika, a dopiero potem z kulami, najlepiej w asyście fizjoterapeuty. Stopniowo, pod stałą opieką lekarza, pacjent dochodzi do zdrowia. Może trwać to nawet kilka miesięcy.

Przeciwwskazania do operacji
Przeważnie, osoby starsze nie kwalifikują się do przeprowadzenia operacji złamania szyjki kości udowej, z powodu ogólnego złego stanu zdrowia. W takich przypadkach stosuje się leczenie za pomocą gipsowego buta derotacyjnego i trwa ok. 6-8tygodni. To czas leżenia w łóżku, odpoczynku, jednak jest obciążony wielki ryzykiem powikłań.

Chorzy źle znoszą długotrwałe unieruchomienie, które wiąże się z uciskiem, powstawaniem odleżyn okolicy kości krzyżowej, potylicy i pięt.


Choroby układu kostnego przyczyny złamania szyjki kości udowej Konsekwencje złamania szyjki kości udowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach