40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Złamanie obojczyka

Charakterystycznymi objawami złamania obojczyka są ból wraz z obrzękiem, problemy z podnoszeniem ręki, opuchlizna i silna wrażliwość na dotyk miejsca ponad złamaniem, ból przy poruszaniu ręką, niekiedy nawet wyraźne przemieszczenie, a po naciśnięciu na miejsce ponad złamaniem można także poczuć wyraźne przesuwanie się oraz tarcie odłamków kości.

Pierwsza pomoc stosowana zaraz po wypadku polega przede wszystkim na skutecznym unieruchomieniu, tak by uniemożliwić przesuwanie się odłamów kości oraz złagodzić ból w miejscu złamania kości.

By to osiągnąć, należy podwiesić rękę na temblaku lub przymocować bandażem rękę zgiętą w łokciu do tułowia. Później, tak zabezpieczona kończyna powinna pozostać do czasu zrobienia rentgena uszkodzonego miejsca. Wskazana jest wczesna rehabilitacja.

Taki rodzaj złamania przeważnie goi się bez powikłań i proces ten trwa do 8 tygodni. Leczenie przy złamaniu z przemieszczeniem opiera się głównie na założeniu opatrunku ósemkowego, który należy nosić do 5 tygodni. Przy złamaniu bez przemieszczenia - stosuje się opatrunek gipsowy Dessaulta, czasem także kamizelkę ortopedyczną. Zalecany czas unieruchomienia wynosi 3-6 tygodni.


Choroby układu kostnego Złamanie obojczyka objawy złamanie obojczyka leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach