40 304 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Złamanie mostka

Do złamań mostka najczęściej dochodzi przy wypadkach samochodowych. Taki uraz stwarza szczególne zagrożenie dla serca oraz płuc. Jego konsekwencją są także liczne powikłania.

Przyczyną złamania mostka najczęściej jest uderzenie klatką piersiową w kierownicę samochodu. Niekiedy dochodzi do niego także wskutek zmiażdżenia.

Od czasu wprowadzenia obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, ilość takich urazów zwiększyła się.

Charakterystycznymi objawami dla złamania mostka są ból w jego okolicy, tkliwość oraz zasinienie. Czasami powstaje także obrzęk. Przy oddychaniu pacjenta słychać trzeszczący dźwięk, który wydają trące o siebie złamane części mostka.

W niektórych przypadkach na powierzchni skóry dostrzegalne są przemieszczające się przy oddechu jego fragmenty.

Wraz z takim urazem dosyć często dochodzi także do złamania żeber. Objawem tego są trudności z oddychaniem oraz silny ból. Może towarzyszyć temu także złamanie kręgu.

Lekarz rozpoznaje złamanie mostka na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Rzadziej potrzebna jest także tomografia komputerowa.

Złamanie mostka bez przemieszczeń wymaga zwykle jedynie kilkudniowej obserwacji w szpitalu. Pozwala to wykluczyć możliwość stłuczenia serca.

Duże złamania mogą wymagać interwencji chirurgicznej. W trakcie takiego zabiegu możliwe jest ustabilizowanie mostka, co pozwala na jego prawidłowe zrośnięcie się.

Uraz ten nie kwalifikuje się do unieruchomienia, dlatego chory po powrocie do domu musi uważać, aby nie zakłócić procesu zrastania się kości.

Pierwsze dwa tygodnie to czas, w którym ograniczyć należy do minimum każdy wysiłek fizyczny. Chory powinien dużo odpoczywać, najlepiej w pozycji leżącej. Niezbędne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. O rodzajach podawanych leków oraz ich dawkowaniu zdecyduje lekarz.

Okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni. Później pacjent może stopniowo wracać do stylu życia sprzed złamania. Ważne jest, aby nie robić nic na siłę.

Lekarz może zalecić także gimnastykę oddechową lub tlenoterapię.

Rehabilitacja

Należy ją prowadzić pod okiem specjalistów. Dzięki specjalnym ćwiczeniom możliwa jest odbudowa mięśni klatki piersiowej oraz odzyskanie pełnego zakresu ruchu.

Niestety potrzeba dużo czasu na całkowity powrót do zdrowia i ustąpienie bólu.

Złamanie mostka z przemieszczeniem

Mówimy o nim, gdy fragmenty mostka ulegną przemieszczeniu w dół, w górę lub w głąb klatki piersiowej. W przypadku takiego urazu konieczne jest leczenie operacyjne. W trakcie takiego zabiegu lekarz nastawia części mostka i zespala ewentualne odłamki.

Kiedy części mostka ulegną przemieszczeniu w głąb klatki piersiowej, może nastąpić uszkodzenie narządów wewnętrznych. Zagrożone są wtedy płuca oraz serce.

W większości przypadków leczenie złamanego mostka przebiega podręcznikowo. Zdarzają się jednak przypadki, gdy konieczna okazuje się operacja przemieszczonych jego części.

Powrót do zdrowia po takim urazie bywa długi i pracochłonny, warto jednak dać z siebie wszystko, aby odzyskać pełną sprawność.


Choroby układu kostnego Złamanie mostka leczenie Złamanie mostka obajwy Złamanie mostka rehabilitacja
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 304 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach