45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Złamanie kości

Złamania wystąpić mogą u osób w różnym wieku. W przypadku dzieci najczęstszym rodzajem złamań są złamania kości piszczelowej. Nadkłykciowe złamanie kości ramiennej i złamanie kości przedramienia.

Czasami u dzieci występuje także szczególny rodzaj złamania bez bocznego przemieszczenia - tak zwane złamanie podokostnowe, określane czasami jako złamanie "typu zielonej gałązki". W tym przypadku silna i gruba okostna nie ulega uszkodzeniu, przez co nie dochodzi do przemieszczenia odłamów do boku.

Osoby dorosłe (zwłaszcza te w wieku starczym) najczęściej doświadczają złamań wynikających z osteoporozości kości. Są to złamania dalszej przynasady i nasady kości promieniowej, złamanie kompresyjne (zgniecenie) trzonów kręgów i złamanie szyjki kości udowej.

Złamaniem określa się przerwanie ciągłości kości wskutek urazu, którego siła jest większa niż granice wytrzymałości mechanicznej niezmienionej tkanki kostnej. Powstaje w wyniku bezpośredniego lub pośredniego działania urazu.

W wyniku urazu bezpośredniego, w którego trakcie siła oddziałuje na daną kość, powstają złamania poprzeczne lub z wolnym odłamem w kształcie klina, np. złamanie kości łokciowej przy uderzeniu w czasie zasłaniania się przed ciosem, uderzenie w podudzie zderzakiem samochodu.

Etapy gojenia się złamań:

  • pierwszy okres-krwiaka-trwa kilka dni. Tworzy się wtedy przekrwienie, obrzęk i przesiek wskutek działania wydzielanych enzymów z uszkodzonych tkanek.
  • kolejny - drugi okres- tworzenia się resorpcji krwiaka trwa około 10 dni. W jego trakcie dochodzi do stopniowego wchłaniania się krwiaka. W jego rejonie pojawiają się odwapnienia, a resztki krwiaka są wysycane solami wapnia.
  • trzeci okres-powstawania tkanki podkostnej- trwa około 15 dni i w jego trakcie pojawia się unaczynienie ziarniny i wnikanie do ogniska złamania komórek kostno chrzestnych.
  • czwarty okres-tworzenia się tkanki kostnej-trwa 5-10 tygodni i w tym etapie powstaje tzw. prowizoryczna kość, która jest stosunkowo mało wytrzymała pod względem mechanicznym i w tym momencie przerwanie unieruchomienia może spowodować wytworzenie stawu rzekomego.
  • piaty okres- przebudowa, dojrzewanie tkanki kostnej i powstawanie tkanki kostnej. Jego długość zależy od kontaktu odłamów, od lekkiego docisku odłamów w ciszy mechanicznej, od wieku chorego, od miejsca złamania.

Powikłania pierwotne po złamaniach:

w chwili pojawienia się urazu: uszkodzenie naczyń, nerwów, narządów wewnętrznych.

Powikłania wtórne po złamaniach:

zespół Volkmanna, zespół Sudecka, przykurcze, zrost opóźniony, staw rzekomy, jałowa martwica, zapalenie kości, kostnienie poza szkieletowe, zrost w wadliwym ustawieniu, odleżyny.


Choroby układu kostnego leczenie zlamań objawy zlamanej kości
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach