40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Złamanie kości ramiennej

Złamania kości ramiennej są najczęściej skutkiem urazu bezpośredniego lub pośredniego, którego siła jest większa niż wytrzymałość kości. Takie rodzaj złamania pojawić się może w części bliższej tzn. w obrębie głowy i szyjki ramieniowej, w części środkowej kości oraz w okolicach stawu łokciowego.

Jeżeli złamania kości towarzyszy uszkodzenie skóry w okolicy złamania, to jest to złamanie otwarte. Leczenie złamania kości ramiennej jest znacznie trudniejsze i grozi wystąpieniem powikłań, ze względu na obecność dużych pni naczyniowo-nerwowych w sąsiedztwie stawu łokciowego. Złamania nadkłykciowe dzieli się na dwa typy: typ wyprostny w 96% przypadków (dochodzi do niego wskutek upadku na wyciągniętą rękę) oraz typ zgięciowy, występujący w 4% przypadków (który jest konsekwencją upadku na łokieć przy zgiętej w stawie łokciowym ręce). Charakterystyczne objawy dla złamania nadkłykciowego kości ramiennej to: obrzęk i ból łokcia, ograniczenie ruchów w stawie łokciowym. Czasami wystąpić może także złamanie bliższego końca kości ramiennej, zwłaszcza u osób starszych. Jest to trzecie co do częstości występowania złamanie zaraz po złamaniu kości promieniowej i szyjki kości udowej. Jego rozpoznania można dokonać, wykonując zdjęcia radiologiczne. W przypadku takich złamań istnieje spore ryzyko wystąpienia zespołów niedokrwiennych ręki z powodu bliskiego położenia dużych naczyń i nerwów. Dlatego należy dokładnie zbadać unaczynienie i unerwienie ręki: ocena tętna na tętnicy ramiennej, promieniowej i łokciowej, a także ocena czucia i motoryki nerwu promieniowego, łokciowego i pośrodkowego.


Choroby układu kostnego objawy złamania kości ramiennej obrzęk łokcia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach