40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Złamanie kości przedramienia

Bardzo trudno jest wyleczyć złamania kości przedramienia i w wielu przypadkach koniecznością jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. W lżejszych przypadkach wystarczy jedynie leczenie zachowawcze polegające na unieruchomieniu na okres 6 tygodni. Przykładem może być np. złamanie dalszego odcinka kości promieniowej, jako złamanie typowe, określane także jako złamanie Collesa, które leczy się, stosując szynę grzbietową. Gdy jednak nie doszło do przemieszczenia, to wtedy stosuje się opatrunek gipsowy na maksymalnie 4 tygodnie.

Cięższe przypadki, do których zalicza się złamania otwarte - wymagają leczenia operacyjnego, anatomicznego nastawienia odłamów oraz unieruchomienia w gipsie nawet do 12 tyg. Złamanie Colles'a polaga na złamaniu dalszej części kości promieniowej, około 2-3cm od nadgarstka. Dojść może do niego w wyniku upadku na wyprostowaną rękę. Charakterystyczny dla złamania Colles'a jest bagnetowy kształt nadgarstka. W przypadku gdy dojdzie do przemieszczenia odłamów, podaje się znieczulenie i stosuje gips na okres do 7 tygodni. Gdy już zdejmie się opatrunek, zalecane są ćwiczenia rehabilitacyjne. Złamania wyrostka dziobiastego (część kości łokciowej) często towarzyszą innym uszkodzeniom stawu łokciowego takim jak: zwichnięcie głowy kości promieniowej, złamanie głowy kości promieniowej, złamanie wyrostka łokciowego. Do złamania głowy kości promieniowej przeważnie dochodzi wskutek urazu pośredniego, np. przy upadku na wyprostowaną rękę lub przy upadku na zgięty staw łokciowy. Przy złamaniach bez przemieszczenia stosuje się jedynie leczenie zachowawcze, zakładając opatrunek gipsowym na ramię i dłoń oraz stosując natychmiastowe ćwiczenia stawu łokciowego. Cięższe przypadki wymagają leczenia operacyjnego, które polega na zespoleniu odłamów kości, resekcji głowy kości promieniowej, endoprotezoplastykę głowy kości promieniowej.


Choroby układu kostnego Złamanie kości przedramienia objawy złamanie głowy kości promieniowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach