45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Złamania miednicy

Istnieje 10-stopniowy podział złamań miednicy według Judeta i Letournela. Zalicza się do niego: złamania proste (złamania tylnej ściany, złamania tylnej kolumny, złamania przedniej ściany, złamania przedniej kolumny, złamanie poprzeczne) oraz złamania złożone, czyli takie, na które składają się co najmniej dwa ze złamań prostych (złamania przypominające kształt litery T, złamania tylnej kolumny wraz ze złamaniem tylnej ściany, złamania poprzeczne połączone ze złamaniem tylnej ściany, złamania poprzedniej ściany ze złamaniem poprzecznym połowiczym, złamania obu kolumn).

Pierwsza pomoc

W związku z tym, że złamania miednicy są przeważnie bardzo poważne, należy zawsze brać pod uwagę ewentualność uszkodzenia narządów miednicy małej: pęcherza, nerek, jelita. Przy udzielaniu pierwszej pomocy należy ułożyć chorego płasko na plecach, umieszczając pod jego kolana zwinięty w rulon koc. Miednica poszkodowanego powinna zostać zabezpieczona, np.woreczkami z piaskiem, prześcieradłem podłożonym pod pośladki i lędźwie. Następnie należy chorego przywiązać do noszy i szybko przetransportować go do szpitala. Konsekwencją wypadku mogą być obrażenia głowy, klatki piersiowej i kończyn. Złamaniom miednicy towarzyszy ból w miejscu złamania, który staje się intensywniejszy przy ruchach kończyn w stawach biodrowych. Niekiedy przy złamaniach pojawia się także krwiomocz. Śmierć wskutek krwotoku we­wnętrznego przy złamaniach miednicy jest na trzecim miejscu po urazach czaszki i klatki piersiowej.


Choroby układu kostnego złamanie miednicy pierwsza pomoc rodzaje złamań
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach