40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Złamania kostek goleni

Na budowę goleni składa się kość strzałkowa i piszczelowa oraz tzw. widełki goleni, czyli kostki bocznej, przyśrodkowej, która stanowi połączenie goleni z kością skokową, oraz tylnej krawędzi piszczeli. W niektórych przypadkach złamania tych kostek mogą być skomplikowane i trudne do wyleczenia. Przykładem może być złamanie trójkostkowe, czyli złamanie bocznej kostki i przyśrodkowej kostki oraz tylnej krawędzi piszczeli. Pierwsza pomoc przy tym urazie polega przede wszystkim na unieruchomieniu nogi od stopy, poprzez podudzie, aż do stawu kolanowego.

Takie urazy muszą być leczone operacyjnie. W trakcie takiego zabiegu nastawia się odłamki kości w prawidłowej pozycji, stosując śruby oraz druty. Później taka kończyna zostaje unieruchomiona za pomocą opatrunku obejmującym stopę, poprzez staw skokowo-goleniowy, aż do stawu kolanowego. Takiej nogi nie należy obciążać. Prawidłowe leczenie może doprowadzić do odzyskania pełnej sprawności nogi. Rozległy uraz może wywoływać ból oraz obrzęk nawet w pierwszych kilku, kilkunastu tygodniach po zdjęciu opatrunku.


Choroby układu kostnego rehabiliracja po zlamaniach objawy złamania kości
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach