40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Złamania kości śródręcza i palców ręki

Złamania kości śródręcza i palców ręki wymagają leczenia operacyjnego. Wskazane jest także szybkie rozpoczęcie rehabilitacji, co ma za zadanie utrzymanie sprawności uszkodzonej dłoni. W przypadku złamań bez przemieszczenia można zastosować leczenie zachowawcze, polegające na unieruchomieniu dłoni opatrunkiem gipsowym.

Istnieją trzy grupy kości dłoni: kości nadgarstka, kości śródręcza, kości palców. Śródręcze, czyli metacarpus, stanowi główną część ręki zbudowaną z pięciu długich kości. Składają się one z trzonu, podstawy, czyli końca bliższego i głowy, czyli końca dalszego. Końce bliższe każdej kości śródręcza połączone są z nadgarstkiem i sąsiednimi kośćmi śródręcza za pomocą stawu. Ostatnią część kostną rąk stanowią palce. Nazwy palców to: kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny, mały. Najczęstszym złamaniem jest złamanie szyjki piątej kości śródręcza, określane jako złamanie bokserskie. Ma to związek z tym, że do takiego złamania może dojść w wyniku ciosu pięścią w twardą powierzchnię itp. Przy otwartych złamaniach palców, źle leczonych, może dojść do powstania stawu rzekomego, martwicy palca, zapalenia.


Choroby układu kostnego złamanie palca reki leczenie objawy złamania środręcza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach