45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Złamania kości podudzia

Kość strzałkowa zlokalizowana jest równolegle do kości piszczelowej. Jej koniec bliższy określany jako głowa kości strzałkowej jest połączony z kością piszczelową. Koniec dalszy tej kości jest szerszy i grubszy niż koniec bliższy. Wystaje on pod kością piszczelową i zaliczany jest do kostki bocznej nogi. W przypadku złamania końca dalszego kości piszczelowej, czyli złamania w rejonie stawu skokowego, istnieje ryzyko trwałych uszkodzeń oraz znacznego ograniczenia możliwości ruchu, a także zwyrodnień nogi. Objawem takiego stanu jest intensywny ból, obrzękiem, często także krwotok, noga jest zniekształcona, stopa w wielu przypadkach skręcona jest na bok. Czasami przy złamaniu kości piszczelowej dochodzi także do uszkodzenia nerwu piszczelowego i objawem tego jest upośledzenie czynności stopy oraz stawu skokowego, a także zanik mięśni łydki i stopy.

W procesie leczenia noga jest unieruchamiana od pośladka, przez udo, aż do stopy. Ranę powstałą przy złamaniu otwartym należy odpowiednio zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Stosuje się także leczenie operacyjne. Rehabilitacja stawu kolanowego przeprowadzana jest zaraz po operacji, w celu uzyskania jak najlepszych wyników.


Choroby układu kostnego objawy złamania kosci piszczelowej złmania podudzia objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach