40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Ziarniak grzybiasty

Ziarniak grzybiasty należy do bardzo często występujących nowotworów. To nowotwór skóry, który charakteryzuje się naciekami, rumieniami oraz guzami nowotworowymi limfocytów T. Potrafi rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych, dlatego też kluczowe w jego przypadku jest szybkie rozpoznanie.

Czynniki powstawania

Panuje przekonanie, że w przypadku tego schorzenia głównymi czynnikami powstawania są czynniki zawodowe, środowiskowe oraz wirusowe. Niestety, do tej pory nie udowodniono w 100% ich odpowiedzialności. Do pozostałych przyczyn powstawania zalicza się przewlekłą stymulację antygenową oraz ekspozycję na działanie antygenów wirusowych.

Przebieg choroby

Na samym początku pojawiają się zmiany rumieniowe, rumieniowo-złuszczające, wypryskopodobne, łuszczycowate lub polimorficzne. Zmiany te mogą utrzymywać się przez wiele lat. Towarzyszy im silny świąd.
Okres naciekowy występuje w obrębie wykwitów rumieniowych. Wtedy powstają płaskie zmiany naciekowe, które często mogą mieć układ festonowaty i szerzą się obwodowo. Świąd staje się jeszcze bardziej dokuczliwy.

Natomiast okres guzowaty tworzy się w obrębie zmian rumieniowo-naciekowych pod postacią wykwitów guzowatych, czasami także uszypułowanych, które mają tendencję do rozpadu i tworzenia owrzodzeń. Zlewne zmiany guzowate zlokalizowane na skórze twarzy sprawiają, że przybiera ona charakterystyczny wygląd. Przewód pokarmowy, płuca, wątroba, śledziona często są już zajęte.

Po czym rozpoznać ziarniaka?

W przypadku pacjenta dotkniętego tą chorobą dostrzegalne są zmiany na skórze. Dlatego też w przypadku zaobserwowania u siebie niebezpiecznych oraz bardzo podejrzanych zmian, bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem. Ziarniak grzybiasty jest najczęstszym typem chłoniaka skórnego T-komórkowego. Jego nazwa wywodzi się od rodzaju białych krwinek, zwanych limfocytami T. Nowotwór zazwyczaj rozwija się i postępuje powoli. Często jego pierwszym objawem, może być niewyjaśniona wysypka.

Rozpoznanie i leczenie choroby

By skutecznie rozpoznać ten rodzaj nowotworu, konieczne są wyniki badań krwi i biopsja skóry. Dzięki badaniom krwi można uzyskać informacje o stanie zdrowia narządów wewnętrznych, a także o obecności komórek nowotworowych we krwi. Kontrolną biopsję skóry wykonuje się, by wyłonić typowe zmiany mikroskopowe widoczne w tej chorobie. Ten rodzaj nowotworu ciężko jest wykryć w jego początkowej fazie. Objawy bardzo często podobne są do innych chorób skóry i dlatego niezbędne jest pobranie licznych wycinków, w celu dokonania trafnej diagnozy.

Najskuteczniejsze mogą okazać się specjalne badania DNA oraz pobranie próbek skóry, które nieco wcześniej mogą zdiagnozować chorobę.

Naświetlanie promieniami UVA stosowane jest w przypadku ziarniaka grzybiastego w jego okresie wstępnym. W okresie guzowatym stosuje się przeważnie cytostatyki (chemioterapię) w połączeniu z kortykosteroidami. Leczenie nie spowalnia postępu choroby, lecz daje ulgę w objawach.


nowotwory Ziarniak grzybiasty jakie objawy Ziarniak grzybiasty leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach