40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Zgorzel zęba

Zgorzel zęba to stan zapalny zęba spowodowany przez bakterie gnilne, czyli beztlenowe. Taki rozwój bakterii w zębie może być krótkotrwały, ale powodować może uszkodzenie, a nawet wypadnięcie chorych, a nawet zdrowych zębów.

Jak przebiega zgorzel zęba?
Bakterie gnilne trafiają do miazgi zęba przez ubytki znajdujące się zębach lub próchnicę, która może odpowiadać za powstanie stanu zapalnego. W stopniowo infekowanej miazdze zęba, składające się tam białka oraz ciała tłuszczowe stopniowo ulegają przemianie chemicznej, w wyniku której powstają trupie jady, kwasy i inne substancje, które z czasem powodują obumarcie miazgi. Trudność w rozpoznaniu pojawienia się stanu zapalnego, czyli bakterii gnilnych, sprawia fakt, że początkowe stadium choroby nie daje żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero od momentu obumierania miazgi. Zalicza się do nich ból oraz bardzo specyficzny i nieprzyjemny zapach wydobywający się z obumierających tkanek miazgi zęba.

Co powoduje zgorzel zęba?
Zgorzel zęba powoduje wyniszczenie miazgi zęba, czego skutkiem może być wypadanie zębów. Mowa tutaj o zębach, a nie o jednym zębie. Ma to związek z tym, że bakterie mogą zaatakować również inne zęby. Przenoszą się drogą kanałową pomiędzy zębami. Zagrożenie występuje także w przypadku zaplombowanych zębów. Zgorzel przedostać się może przez ubytki, które powstały w wyniku działania próchnicy lub przy plombowaniu zęba. Bakteria gnilna może zaatakować również korzenie zębów, które zostały zniszczone przez próchnicę. W efekcie zgorzel może zaatakować całą jamę ustną i pozbawić uzębienia.

Powikłania
Bakterie beztlenowe stanowią spore zagrożenie. Za pomocą krwi mogą przedostawać się do całego organizmu i zainfekować go. Dlatego też początkowy stan zapalny, który zaatakował zęby, może przerodzić się w bardziej poważną chorobę, która zagraża całemu organizmowi. Jednym z powikłań wywołanych przez bakterie beztlenowe może być zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, czyli DIC, który jest całym zespołem chorobowym.

Leczenie zgorzeli zęba
Warto odnotować, że aby zmniejszyć ryzyko powstania bakterii zgorzeli warto dbać o higienę jamy ustnej. Mowa tutaj o systematycznym oraz regularnym szczotkowaniu zębów. Rozpoczęcie leczenia poprzedzone jest przez wykonanie zdjęcia RTG zęba, dzięki któremu można ocenić stopień zniszczenia zęba. Później wykonuje się leczenie kanałowe, w którym lekarz usuwa zagnieżdżone w miazdze masy zgorzelinowe, a następnie oczyszcza je. Nie zawsze możliwe jest całkowite oczyszczenie zęba, dlatego w niektórych przypadkach jedyną metodą wyleczenie jest całkowite usunięcie. Dodatkowo leczenie kanałowe czy usunięcie zęba, nie zawsze okazuje się skuteczne. Tak naprawdę, trudno ocenić, jakie skutki przyniesie kuracja. Samo leczenie jest bardzo drogie i trudne, dlatego lepiej zapobiegać chorobom, niż później usilnie z nimi walczyć i próbować leczyć.


choroby zębów dziwny zapach z ust zgorzel zęba koszty leczenia Zgorzel zęba leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach