45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Zgaga

Zgaga objawia się pieczeniem występującym za mostkiem i pojawia się zazwyczaj po posiłku. Najprawdopodobniej jest to wynik działania kwaśnej treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Czasami jest symptomem innych chorób struktur i układów znajdujących się w klatce piersiowej i jamie brzusznej - takich jak serce, osierdzie, płuca, opłucna, aorta, przepona, przełyk, żołądek, wątroba czy jelita.

Udowodniono, że zgagę mogą wywołać słodycze zawierające dużą ilość tłuszczu (zwłaszcza czekolada i domowe wypieki), potrawy kwaśne i ostre oraz alkohol.
W przypadku tej dolegliwości duże znaczenie ma nie to, co się zje, ale ile i w jaki sposób. Gdy posiłek jest obfity, ściany żołądka szybko rozciągają się, nasila się również wydzielanie zgagotwórczego kwasu solnego (wchodzi w skład soków żołądkowych).

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy potrawy spożywane są za szybko lub gdy wypije się gazowany napój. W takich przypadkach, wraz z pokarmem, do żołądka dostaje się większa ilość powietrza, która powoduje jego nadmierne rozdymanie. Z rozepchanego żołądka pokarm, wraz z kwasem solnym, łatwiej przedostaje się do przełyku.

Jeśli zgaga pojawia się po przyjęciu pozycji leżącej, to pomocne okazuje się przeważnie podłożenie kilku poduszek pod głowę lub przyjęcie pozycji siedzącej, ale w takich sytuacjach należy uważać, by nie narazić szyi na przeciążenie. Najczęściej doradza się unikania pewnych rodzajów pokarmów przed zaśnięciem, aby uniknąć przyszłych ataków.

Leczenie farmakologiczne opiera się przeważnie na przyjmowaniu leków przeciwkwasowych, antagonistów receptorów H2 oraz inhibitorów pomp protonowych. Ograniczenia w diecie są kluczowe, ponieważ 90-95% osób cierpiących na zgagę lub inne zaburzenia przełykowe może połączyć swoje dolegliwości z przyjmowaniem specyficznych pokarmów. Należy, więc stosować taką dietę, która leczyłaby zgagę.

Ciąża i zgaga

Zgaga, która występuje u kobiet w początkach ciąży ma związek ze zmianami hormonalnymi. Wskutek działania progesteronu dochodzi do rozluźnienia mięśni przewodu pokarmowego, także tych odgrywających kluczową rolę przy pojawianiu się zgagi tzw. dolnego zwieracza przełyku.
Natomiast zgaga pojawiająca się w późniejszych miesiącach ciąży to efekt powiększania się macicy. Uciska ona na żołądek, co powoduje wypychanie z niego treści pokarmowej do przełyku.


choroby układu pokarmowego nadkwaśność domowe sposoby zgaga u małego dziecka papierosy a zgaga
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach