40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Zez

Normalnie gałki oczne poruszają się zgodnie w różnych kierunkach za sprawą mięśni, które poruszają każde oko. W przypadku porażenia lub niedowładu jednego mięśnia, lub więcej dochodzi do przewagi mięśni nieporażonych i ustawienia oka w zezie, który ma różny kierunek odchylenia.

Do porażenia mięśni oczu dochodzi w wyniku chorób ośrodkowego układu nerwowego, zakażeń, urazów i muszą być leczone przez okulistę wraz z udziałem lekarzy innych specjalności. Dolegliwość taka ustępuje czasem po zastosowaniu leczenia zachowawczego. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego przywracającego prawidłową czynność oka.

Zez u dzieci

Zez może dotyczyć także dzieci w pierwszym roku życia. Przyczyną tego jest wada refrakcji, zwłaszcza nadwzroczność lub niezborność. W takich sytuacjach powstaje zez zbieżny, wywołany przez nadmierną akomodację oka z wadą refrakcji. W przypadku krótkowzroczności rozwija się zez rozbieżny. Niekiedy oczy zezują naprzemiennie.

Szybkie rozpoczęcie leczenia ma bardzo duże znaczenie dla zachowania wzroku oka zezującego i dlatego nie należy lekceważyć nawet wczesnych objawów zeza.

Leczenie opiera się na dobraniu odpowiednich okularów poprawiających wadę wzroku oraz na stosowaniu ćwiczeń zapobiegających utrwalaniu się zeza.


wada wzroku choroby oczu Choroba zezowa
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 767 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach