45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK, jest to przewlekły proces zapalny i kostniejący, którego przyczyna nie jest znana. Choroba ta charakteryzuje się wolnym przebiegiem prowadzącym do usztywnienia kręgosłupa i stawów obwodowych. Choroba ta dotyka przeważnie mężczyzn, zazwyczaj między 20 i 30 rokiem życia, rzadko występuje po 40 roku życia.

W przypadku kobiety występuje skąpoobjawowa postać tej choroby. U młodych mężczyzn często pierwszym objawem ZZSK może być zapalenie stawów kolan, zapalenie ścięgna Achillesa, a także zapalenie naczyniówki, tęczówki i ciałka rzęskowego.

Istnieją dwie postaci ZZSK: osiowa, w przypadku gdy zaatakowany jest tylko kręgosłup i obwodowa, kiedy choroba zajmuje dodatkowo inne stawy takie jak biodrowe, kolanowe czy barki.ZZSK poprzedza obustronne i symetryczne zajęcie stawów krzyżowo-biodrowych - rozpoznanie zajęcia tych stawów jest kluczowe do zdiagnozowania ZZSK- czego konsekwencją jest ograniczenie ruchów nóg. W kolejnej fazie choroba obejmuje kręgi lędźwiowe, piersiowe i szyjne, co powoduje znaczne ograniczenie ruchomości w klatce piersiowej - proces zapalny zajmuje przyczepy mięśni. Towarzyszy temu powstawanie nacieków zapalnych. Zmiany chorobowe pojawiają się w błonie maziowej stawów i w pierścieniu włóknistym krążka międzykręgowego. Choroba dotyka także stawów kolan i stawów skokowych, stawów żebrowo-mostkowych, stawów żebrowo-poprzecznych i stawów żebrowo-kręgowych.

Objawy: Na samym początku choroba obejmuje jedynie dolny odcinek kręgosłupa. Chory cierpi na przewlekły, tępy ból w drugiej połowie nocy i nad ranem, doświadcza problemów z obróceniem się na drugą stronę. Takie objawy utrzymują się ponad 3 miesiące. Ból powstały pod wpływem rozruszania się, powoli ustępuje. W badaniach dostrzegalny jest wzrost OB. i dodatni objaw Lesege'a. Na zdjęciu rentgenowskim kręgosłupa widać kręgi, które przyjmują z początku kształt kwadratowy - jest to tzw. „kwadratowienie kręgów”, a w dalszym przebiegu choroby - kształt beczkowaty, co nazywamy kręgosłupem bambusowym. Obserwuje się również ubytki w przedniej powierzchni trzonów kręgów. Ból promieniuje wzdłuż kręgosłupa i do tylnej powierzchni ud oraz do żeber, co może powodować trudności w oddychaniu. W ciężkich postaciach tej choroby dochodzi do zmiany sylwetki, tzw. sylwetka narciarza, którą powodują przykurcze w stawach biodrowych i w stawach kolanowych. Chorobie towarzyszy wzrost temperatury ciała, utrata apetytu i zmiany pozastawowe (nierówność źrenic i nie reaktywność na światło, nefropatia, amyloidoza).

Profilaktyka: By zapobiec tej chorobie wskazane jest dużo ruchu oraz zabiegi fizykoterapeutyczne. By zapobiec trwałym usztywnieniom i kalectwu zaleca się pływanie na basenie, chodzenie na wysokich obcasach, spanie na płaskich powierzchniach.

Leczenie: u lekarza reumatologa, leczenie sanatoryjno-balneologiczne i fizykoterapia. Leki przeciwzapalne i immunosupresyjne. Podawanie sterydów w przypadku zapalenia tęczówki.


Choroby układu kostnego przyczyny bólu kręgosłupa zapalenie stawów objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach