45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół Zollingera-Ellisona

Panuje powszechne przekonanie, że za nawracające wrzody trawienne odpowiedzialna jest przede wszystkim zła dieta, stresujący styl życia czy też przewlekłe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. To oczywiście słuszne przekonanie, ale poza tym istnieje także zespół Zollingera-Ellisona, występujący jednak dość rzadko.

Zespół Zollingera-Ellisona to schorzenie, w którego trakcie dochodzi do powstawania licznych owrzodzeń w obrębie żołądka, dwunastnicy a czasami nawet jelita cienkiego. Taka choroba może wystąpić w każdym momencie życia, ale ludzie są zwykle diagnozowani w wieku od 20 do 50 lat i są to nieco częściej mężczyźni.

Przyczyny Zespółu Zollingera-Ellisona

Odpowiedzialny za powstawanie tej choroby jest guz przeważnie zlokalizowany w dwunastnicy, trzustce lub węzłach chłonnych górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wydziela on gastrynę, czyli hormon, który powoduje pobudzenie komórek okładzinowych żołądka do wydzielania kwasu solnego (składnika soku żołądkowego). W przypadku gdy takiego kwasu jest za dużo to konsekwencją takiego stanu może być uszkodzenie błony śluzowej żołądka i tworzenie się wrzodów w obrębie przewodu pokarmowego.

Diagnoza Zespółu Zollingera-Ellisona

Często pierwsze podejrzenie zespołu Zollingera-Ellisona pojawia się dopiero w sytuacji, gdy mimo leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego wrzody nawracają. Pewność diagnozy można uzyskać na podstawie obrazu gastroskopii, badań obrazowych uwidaczniających guz takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny oraz badań laboratoryjnych wykazujących zwiększone wydzielanie kwasu solnego, oraz gastryny.

Leczenie Zespółu Zollingera-Ellisona

Leczenie farmakologiczne (stosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu w żołądku) nie zawsze jest skuteczne. Wykonuje się wtedy zabiegi operacyjne polegające na usunięciu guzów wytwarzających gastrynę.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Warto zaczerpnąć porady lekarskiej, w sytuacji, gdy doświadczamy uporczywego i palącego bólu brzucha, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty oraz biegunka i objawy te utrzymują się przez dłuższy czas. Zespół Zollingera-Ellisona jest rzadką przypadłością, dlatego ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby i odpowiednie leczenie.


wrzody trawienne choroby układu pokarmowego Zespół Zollingera-Ellisona leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach