45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół złego wchłaniania

Przyczyną zespołu złego wchłaniania są zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmu. W normalnych warunkach pokarm zostaje strawiony pod wpływem enzymów zawartych w jelicie cienkim. Podstawowym źródłem takich enzymów trawiennych jest trzustka i błona śluzowa jelita cienkiego.

Dokładne trawienie jest niezbędne do prawidłowego wchłaniania. Procesowi trawienia oraz wchłaniania towarzyszą kwasy żółciowe wytwarzane przez wątrobę. Trawienie i wchłanianie zachodzi głównie w jelicie czczym.

Zaburzenia wchłaniania są przeważnie wynikiem różnych chorób jelita cienkiego, zwłaszcza takich, w których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej.

Pozostałe czynniki ryzyka:

  • zaawansowane stadium niewydolności trzustki
  • całkowite lub częściowe wycięcie żołądka
  • wycięcie dużego odcinka jelita cienkiego
  • cukrzyca
  • obecność pasożytów

Specyficznym objawem dla tego schorzenia jest przewlekła biegunka, zazwyczaj związana z chudnięciem i zaburzeniem wzrostu u dzieci. Wydalany kał jest mą jasną barwę i jest połyskliwy. W związku z tym, że znajduje się w nim duża ilość niestrawionego tłuszczu nosi nazwę biegunki tłuszczowej.

Kolejnym objawem tej dolegliwości jest m.in. niedokrwistość, do której dochodzi wskutek niedoboru żelaza i witaminy B12. Konsekwencją niedoboru białka może być wodobrzusze, a niedobór potasu może prowadzić do groźnych zaburzeń rytmu serca.

W dużej ilości przypadków obserwuje się także nawracające zapalenie języka, jamy ustnej, wzdęcia oraz przelewanie w jamie brzusznej.

Podstawowymi badaniami wykonywanymi w celu rozpoznania tej choroby są badania radiologiczne, biopsja jelita cienkiego oraz testy wchłaniania jelitowego. Testy te polegają na podaniu odpowiednich substancji chemicznych i obserwowaniu ich wydalania z kałem, moczem lub powietrzem wydechowym.

Metoda leczenia jest uzależniona od ostatecznej diagnozy. Podstawowym postępowaniem w leczeniu jest uzupełnianie niedoborów poprzez podawanie płynów, elektrolitów oraz witamin.


zaburzenia trawienia choroby układu pokarmowego leczenie zespołu złego wchłaniania przyczyny zespołu złego wchłaniania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach