40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zespół Zievego

Zespół Zievego stanowi typowe schorzenie alkoholowe, do którego dochodzi w wyniku regularnego nadmiernego spożycia alkoholu. Jak powszechnie wiadomo, że alkohol jest substancją toksyczną wpływającą silnie na nasz organizm. Jej nadmiar może skutkować uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, wątroby i przewodu pokarmowego.

Przy zespole Zievego dochodzi do stłuszczenia wątroby oraz hiperlipidemii (czyli zaburzeniach metabolicznych dotyczących głównie wahań poziomu cholesterolu) oraz niedokrwistości hemolitycznej (uszkodzeniu czerwonych krwinek). Konsekwencją stłuszczenia wątroby może być jej zapalenie, które z kolei może być przyczyną marskości wątroby. Ta z kolei w zaawansowanym stadium prowadzi do całkowitego zatrzymania jej funkcjonowania.

Jak ją zdiagnozować i leczyć?

Choroba ta nie daje żadnych szczególnych objawów. W niektórych przypadkach u pacjenta odczuwalny jest lekki ból podżebrowy z prawej strony. Innym razem pojawić się może biegunka i inne dolegliwości brzuszne. Niezależnie od obecności niepokojących objawów lub ich braku, gdy nadużywamy alkoholu, warto wykonać badania wątroby, dzięki którym można ocenić stan wątroby.

Badanie takie wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi, a następnie poddanie jej analizie laboratoryjnej. Gdy wykaże ona podwyższone stężenie GGTP (enzymu związanego z przemianą aminokwasów) można przypuszczać, że badany cierpi na zespół Zievego.

Nie istnieje żadne specjalistyczne leczenie tego schorzenia. Wskazane jest przede wszystkim zaniechanie spożywania alkoholu. W tym celu pacjenta można skierować np. na terapię psychologiczną. W przypadku gdy choroba przekształciła się w poważniejszą dolegliwość np. zapalenie wątroby niezbędne jest podjęcie dalszego leczenia adekwatnego do schorzenia.


choroby układu pokarmowego Zespół Zievego objawy choroba alkoholowa terapia psychoogiczna
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach