45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół zaburzeń oddychania noworodka

Zespół zaburzeń oddechowych (RDS) obecnie nadal stanowi najczęstszą przyczynę zachorowań i umieralności noworodków urodzonych przedwcześnie. Za główną przyczynę zaburzeń oddychania uważa się jakościowy lub ilościowy niedobór surfaktantu płucnego.

Surfaktant składa się z wielu substancji powierzchniowo-czynnych, z których najwięcej jest lipidów, bo aż 90% i białka (10%). Wydzielanie surfaktantu jakościowo dojrzałego w ilościach, który wystarczyłyby, by zapewnić stabilność pęcherzykową płuc zachodzi w okresie po 36 tygodniu ciąży. Noworodki urodzone między 29-30 tygodniem ciąży mają 60% na rozwój RDS. W przypadku dzieci urodzonych w 35-36 tygodniu ciąży takie zagrożenie nie jest większe niż 5%. Podstawowym czynnikiem wystąpienia RDS jest niedojrzałość płuc płodu.

Leczenie tego schorzenia polega na wprowadzeniu rurki do tchawicy i stosowaniu wentylacji mechanicznej za pomocą respiratora, który reguluje oddychanie. Dodatkowo dziecku podawany jest surfaktant, którego zadaniem jest rozprężanie płuc i zniwelowanie ciężkości ostrych objawów zespołu zaburzeń oddychania. Wcześniaki-noworodki cierpiące na ten zespół przebywają na oddziale intensywnej terapii pod bardzo ścisłym nadzorem specjalistów.


choroby układu oddechowego zespół zaburzeń oddychania noworodka postepowanie zespół błon szklistych objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach