45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego (TSS – toxic shock syndrome), to rzadkie i groźne schorzenie, które w konsekwencji może prowadzić nawet do zgonu. Polega ono na ostrym zatruciu organizmu spowodowanym przez toksyny bakteryjne.

Czym jest zespół wstrząsu toksycznego?

Choroba ta została poznana stosunkowo niedawno. Odkrycie i opisanie jej nastąpiło dopiero 1978 roku. Wywołać ją może co najmniej jedna toksyna wytwarzana przez gronkowca złocistego. Najczęściej tą toksyną jest TSST-1.

Grupa ryzyka

Choroba stała się popularna na skutek licznych zachorowań wśród miesiączkujących kobiet na początku lat 80. ubiegłego wieku. Obecnie niemal połowa przypadków zachorowań na zespół wstrząsu toksycznego ma związek z menstruacją. Mimo wszystko choroba ta nie dotyczy jedynie kobiet. Pojawić się może także u mężczyzn.

TSS pojawić się może u każdej płci w momencie, gdy dochodzi do różnego rodzaju schorzeń i uszkodzeń skóry. Jednak wstrząs toksyczny najczęściej dotyczy dzieci, w związku z tym, że przeciwciała mogące poradzić sobie z chorobą występują dopiero u dorosłego człowieka.

Przyczyny TSS

Przyczyną wstrząsu toksycznego przeważnie jest przedostanie się do organizmu toksyny, która wzmaga namnażanie się bakterii i powoduje uszkodzenie tkanki. Taki wstrząs najczęściej występuje w trakcie menstruacji. Podczas miesiączki bardziej narażone na TSS są kobiety stosujące tampony dopochwowe. Tampony mogą wywołać chorobę, jeśli są pozostawiane zbyt długo w pochwie.

Zespół wstrząsu toksycznego może wystąpić także w czasie połogu, czy też po poronieniu septycznym. Rozwojowi toksyn gronkowca złocistego również sprzyjają środki antykoncepcyjne, szczególnie stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych. Dlatego też najczęstszą przyczyną TSS jest zakażenie dróg rodnych.

Wstrząs może się pojawić zarówno gdy dojdzie do uszkodzenia skóra, wskutek odmrożenia lub poparzenia, ale także w wyniku ugryzienia przez owada. TSS nie jest chorobą zakaźną, dlatego też nie można jej nabyć poprzez kontakt z chorą osobą.

Leczenie Zespółu wstrząsu toksycznego

Pierwsze objawy mogą przypominać te występujące przy grypie. Wstępnie pojawia się niewysoka gorączka, bóle mięśni oraz gorsze samopoczucie. Dopiero po kilku dniach pojawiają się pierwsze symptomy pełnoobjawowego wstrząsu.

Często, aby zdiagnozować TSS, wystarczą same objawy, jednakże w niektórych przypadkach lekarze zlecają zrobienie szczegółowych badań krwi, bądź też w przypadku kobiet badań ginekologicznych. Zaleca się także wykonanie rentgena klatki piersiowej i elektrokardiogramu.

Leczenie zespołu wstrząsu toksycznego wymaga hospitalizacji. Leczenie jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju zakażenia. Przeważnie oczyszcza się miejsce, w którym jest wytwarzana toksyna, podaje płyny oraz wyrównuje poziom jonów w organizmie.

W przypadku niektórych zakażeń należy zastosować antybiotyki. W ciężkich przypadkach podaje się immunoglobuliny, będące niczym innym jak przeciwciałami działającymi przeciwko toksynom gronkowca.

Zespół wstrząsu toksycznego jest bardzo ciężką chorobą, mogące prowadzić nawet do zgonu. Dlatego też warto zareagować bardzo szybko na pojawienie się pierwszych jej objawów. W wypadku oznak TSS należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.


choroby układu rozrodczego Zespół wstrząsu toksycznego objawy Zespół wstrząsu toksycznego leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach