40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zespół wibracyjny

Osoby pracujące w branżach takich jak górnictwo, leśnictwo oraz budownictwo są wyjątkowo narażone na pojawienie się poważnego schorzenia, jakim jest choroba białych palców. Choroba ta określana jest także jako zespół wibracyjny i pojawia się mniej więcej po kilku latach pracy w szkodliwych warunkach. Długotrwałe działanie drgań mechanicznych negatywnie wpływa na zdrowie człowieka i nie wolno lekceważyć pierwszych objawów tej choroby.

Występowanie zespołu wibracyjnego

Zespół wibracyjny zaliczany jest do chorób zawodowych. Cierpią na niego głównie osoby pracujące w branżach budowlanych, przemysłowych czy samochodowych. Ciekawy jest fakt, że na to schorzenie mogą chorować także dentyści oraz masażyści. W niektórych przestrzeniach badania diagnozujące zespół wibracyjny są obowiązkowe. Zwiększone ryzyko wystąpienia choroby pojawia się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się narzędzia oraz urządzenia mechaniczne, takie jak młot pneumatyczny. Możliwość pojawienia się schorzenia w innych zawodach jest bardzo często bagatelizowana. Niewiedza prowadzi z kolei do poważnych powikłań.

Przyczyny zespołu wibracyjnego

Główną przyczyną choroby jest mechaniczne przenoszenie drgań (wytwarzanych przez urządzenia, maszyny i narzędzia) do ciała człowieka. W przypadku osób, które na co dzień pracują z maszynami wytwarzającymi drgania, istnieje szczególne ryzyko wystąpienia powikłań związanych z dysfunkcjami tkanek i naczyń krwionośnych.

Objawy zespołu wibracyjnego

Charakterystyczne objawy dla tego zespołu chorobowego to przede wszystkim drętwiejące ręce, nadmierną wrażliwość na zimno czy niepokojąco blade opuszki palców. Istnieją także inne symptomy tej choroby, które niekoniecznie muszą budzić niepokój i mogą być bagatelizowane. Do lekarza warto zwrócić się wtedy, gdy odczuwamy zaburzenia pracy serca czy nawracające bóle stawów.

Leczenie zespołu wibracyjnego

Pierwsze objawy zespołu wibracyjnego mogą występować już po kilku miesiącach pracy w trudnych warunkach. Jednak poważniejsze symptomy zazwyczaj występują po około 3 latach. Samo leczenie zespołu wibracyjnego przebiega objawowo. Skuteczne są przede wszystkim zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak masaże. Pożądane efekty przynosi też akupunktura. W przypadku gdy chory narzeka na powracające bóle, lekarz może przepisać odpowiednie leki przeciwbólowe. Dodatkowo zaleca się także stosowanie preparatów rozszerzających naczynia obwodowe. Osobom borykającym się z zespołem wibracyjnym zaleca się odpowiednią dietę oraz rzucenie papierosów (palenie negatywnie działa na mikrokrążenie). Osoby pracujące na co dzień z maszynami produkującymi drgania powinny nosić profilaktyczne rękawice ochronne wykonane między innymi z włókien srebra. Czasami zaleca się pacjentowi zmianę pracy.

Profilaktyka

Jak zawsze lepszym wyjściem jest zapobieganie niż leczenie. Dlatego też osoby znajdujące się w grupie ryzyka występowania tej choroby powinny odpowiednio zabezpieczać stanowisko pracy. Bezpieczeństwo poprawiają przede wszystkim specjalne rękawice zawierające włókna srebra. Obecnie produkowane są również tak zwane rękawice antywibracyjne. Osoby długotrwale przebywające w środowisku maszyn oraz urządzeń wytwarzających drgania powinny regularnie poddawać się okresowym badaniom. Nawet w przypadku gdy nie zauważyły u siebie wspomnianych wyżej objawów. Co ciekawe, w niektórych branżach zleca się obowiązkowe badania (takie jak palestezjometria), by wykluczyć obecność zespołu wibracyjnego. Niemniej jednak świadomość istnienia tejże choroby wciąż okazuje się zbyt mała, a wiele osób zgłasza się do lekarza, gdy jej stadium jest już bardzo zaawansowane.


choroby cywilizacyjne Zespół wibracyjny objawy Przyczyny zespołu wibracyjnego Występowanie zespołu wibracyjnego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach