40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zespół spoliczkowanego dziecka

Zespół spoliczkowanego dziecka wziął swoją nazwę od czerwonej barwy rumienia pojawiającego się na policzkach. Jest to choroba wirusowa, którą nie poprzedzają żadne objawy i cierpią na nią przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym oraz niemowlaków.

Jej przebieg jest ostry i odpowiedzialny za nią jest wirus B 19 należący do rodziny parwowirusów. Najwięcej zachorowań spowodowanych tym wirusem odnotowuje się w okresie wiosennym, powodując epidemię wśród dzieci w wieku szkolnym (od 2 do 12 lat). Rumień zakaźny określany jest także jako choroba piąta, ponieważ jest to piąta z sześciu wysypek dotykających dzieci.

Charakterystyczne objawy dla tego schorzenia to: wysypka, przyjmująca kształt motyla - czerwonosiny rumień zlokalizowany na policzkach oraz biały obszar wokół ust. Następnie, w niedługim czasie, bo po jednym dniu (niekiedy do czterech dni), wysypka może zająć także ramiona, tułów, nogi i ręce, pośladki, dłonie i podeszwy stóp. Są to rumienie o wyglądzie koronki lub siateczki - czyli plamki blednące w środkowej części, mające charakter jakby obrączek. W trakcie tej choroby występuje przeważnie gorączka lub jest to gorączka bardzo mała, nieprzekraczająca 38 stopni. Wysypka jest swędząca i znika przeważnie po 7 dniach, nie łuszcząc się i nie zostawiając blizn. Przez okres kolejnych kilku tygodni następować mogą nawroty choroby wywołane przez stres, płacz, większy wysiłek fizyczny, opalanie się, kąpiele, zmiany temperatury, potarcie skóry lub przy żywych emocjach. Rumień zakaźny nie koniecznie musi być leczony, ale można stosować leki łagodzące świąd skóry.

Okres inkubacji choroby wynosi mniej więcej 14 dni. Schorzenie to jest zakaźne w małym stopniu, ale chory zaraża otoczenie już na 7 dni przed pojawieniem się wysypki oraz w pierwszych dniach choroby, dlatego konieczna jest izolacja chorego. Przebycie choroby zapewnia odporność na resztę życia, natomiast nie ma szczepionki chroniącej przed zakażeniem parwowirusem B19.


choroby zakaźne zespół spoliczkowanego dziecka co to jest choroba piąta objawy rumień u dziecka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach