40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Zespół Reye'a

Przyczyną tej choroby jest uszkodzenie mitochondriów i objawem tego jest hipoglikemia, gwałtowne wymioty, encefalopatia wątrobowa oraz stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Jest to choroba potencjalnie śmiertelna - umiera około 50% chorych.

Nie wiadomo co bezpośrednio powoduje tę chorobę. Panuje przekonanie, że może być ona związana z niektórymi lekami takimi jak, np. kwas acetylosalicylowy tzn. aspiryna, dlatego też podawanie aspiryny osobom, poniżej 16 roku życia jest niewskazane. Innym razem choroba występuje kilka dni po przebyciu infekcji wirusowej, np. po grypie, ospie wietrznej. Uważa się, że odpowiedzialne za tę chorobę mogą być także zakażenia wirusowe i wirusy różyczki, świnki, adeno-wirusy, reowirusy, rynowirusy, Epsteina-Barr, CMV, Herpes simplex, Herpes zoster, także błąd przemiany lipidów i aminokwasów oraz toksyny takie jak: salicylany, pestycydy, insektycydy, aflatoksyny, farby lateksowe, czasem paracetamol. Może wystąpić w każdym okresie życia - u dziewcząt i chłopców, niemowląt i nastolatków, ale zazwyczaj dotyka dzieci w wieku 4-12 lat, a także dorosłych. Najwięcej zachorowań notuje się w sezonie jesienno-zimowym.

Choroba przebiega dwufazowo, z tłuszczowym zwyrodnieniem wątroby i narządów wewnętrznych, głównie mózgu. Z początku objawia się nieżytem dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Gorączka towarzyszy jej jedynie w niektórych przypadkach. Później następuje krótka poprawa, po której pojawiają się ostre wymioty i narastające objawy neurologiczne spowodowane obrzękiem mózgu. Osoba chora staje się pobudzona, krzyczy, majaczy, doświadcza zaburzeń świadomości, drgawek, zapada w śpiączkę. Napięcie mięśniowe staje się intensywniejsze a wraz z nim pojawiają się zaburzenia oddechowe i zaburzenia czynności serca. Choroba ma przebieg gwałtowny i ostry, często kończy się śmiercią. Jeśli chory przeżyje, pozostają ciężkie szkody neurologiczne. Niezwykle rzadko chory zdrowieje bez defektów neurologicznych.

Zespół Reye'a występuje także rodzinnie i jest potencjalnym wskazaniem do przeszczepu wątroby.


choroby układu nerwowego Zespół Reye'a przebieg Zespół Reye'a rokowania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach