45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół pozakrzepowy

Zespół pozakrzepowy stanowi konsekwencje nieleczonego lub nieodpowiednio leczonego zapalenia zakrzepowego żył głębokich kończyn dolnych. W wyniku uszkodzenia żył przez proces zakrzepowy dochodzi do zablokowania odpływu krwi z kończyny, czego konsekwencją jest wzrost ciśnienia w żyłach obwodowych.

Charakterystycznym objawem dla tego stanu jest obrzęk kończyny. Wstępnie jest on niewielki i zlokalizowany jedynie w rejonach kostek. Przeważnie zanika po nocy. W kolejnym stadium obrzęk staje się większy, twardy i nie ustępuje po odpoczynku nocnym.

Poza samym obrzękiem chorzy cierpią na zwiększoną męczliwość nóg, uczucie nadmiernego ciążenia, ściskania i sztywności. Dochodzi do tego ból, nasilający się w pozycji stojącej.

Konsekwencją długotrwałego zastoju żylnego może być:

  • wypadanie włosów
  • zmiana podskórnej tkanki tłuszczowej we włóknistą warstwę
  • ciemnienie skóry – skóra staje się połyskliwa i brunatna
  • ból
  • kłucie i pieczenie
  • problemy z gojeniem się ran

Kolejnym poważnym skutkiem długotrwałego zastoju żylnego są owrzodzenia. Zazwyczaj sączy się z nich wydzielina surowiczo – ropna. Najczęściej pojawiają się w przyśrodkowej części 1/3 dolnej goleni. Niekiedy mogą również wystąpić nad kostką wewnętrzną. W najgorszym wypadku owrzodzenia łączą się i pokrywają cały obwód goleni powyżej kostek, czyniąc chorego inwalidą.

By zmniejszyć obrzęk, należy:

  • prowadzić odpowiedni tryb życia – unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej i siedzącej
  • uciskać kończynę bandażem elastycznym
  • przeprowadzać ćwiczenia poprawiające odpływ krwi z kończyn dolnych

Leczenie owrzodzeń dzieli się na zachowawcze i chirurgiczne. Wskazane jest pozostawanie w łóżku z unieruchomioną kończyną. Chora stopa powinna znajdować się wyżej niż stan kolanowy, a ten z kolei powinien być wyżej niż staw biodrowy. Dzięki temu zapewni się łatwiejszy odpływ krwi z żył. Zależnie od tego, jaka jest wielkość owrzodzeń, miejscowo stosuje się różnego rodzaju maści, zasypki, przymoczki wspomagające oczyszczanie i gojenie się ran. Dodatkowo powinno się ogrzewać nogi, ponieważ dzięki temu przyspieszy się proces gojenia się owrzodzeń, niestety to może także zwiększać ból. Należy wystrzegać się przebywania w pozycji stojącej i siedzącej, z opuszczonymi i zgiętymi kończynami.

Leczenie chirurgiczne ma na celu zlikwidowanie nadciśnienia żylnego w okolicy goleni. Operacja polega na podwiązaniu i przecięciu żył łączących oraz usunięciu niewydolnych żył powierzchniowych i żylaków.


choroby układu krążenia zastój żylny zapalenie zakrzepowe żył głębokich
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach